Analytici prehovorili o vývoji cien nehnuteľností: Niektorí Slováci si na kúpu budú musieť počkať

  • Ceny nehnuteľností by podľa analytikov už viac klesať nemali
  • Ľudí však naďalej potrápia vysoké úrokové sadzby
Na snímke sú domy
Ilustračné foto, Canva/Getty Images
  • Ceny nehnuteľností by podľa analytikov už viac klesať nemali
  • Ľudí však naďalej potrápia vysoké úrokové sadzby

Ceny nehnuteľností už viac podľa analytikov klesať nebudú. Ľudí však aj naďalej potrápia vysoké úrokové sadzby hypoték. Mnohí si preto nemôžu dovoliť kúpiť vlastnú nehnuteľnosť.

Pôvodná cena dvojizbového bytu v Bratislave predstavovala 185-tisíc eur. Po poklese cien, ktorý prišiel vlani, by ten istý byt stál 162-tisíc eur. Ďalší pokles analytici v roku 2024 nepredpokladajú.

„V súčasnosti Slováci chcú kupovať nehnuteľnosti a majú záujem, ale jednoducho nie je im umožnené kupovať nehnuteľnosti. Dnes je bývanie nedostupné,“ uviedol pre RTVS prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Ján Palenčár.

Podľa Slovákov však vlastné bývanie predstavuje priveľmi drahú záležitosť. Od kúpy na hypotéku ľudí odrádzajú najmä vysoké úrokové sadzby. „Ten priemerný trh sa pohybuje na úrovni zhruba 3,5 percenta, teraz hovoríme o priemernej úrokovej sadzbe rámci EÚ. V súčasnosti však na Slovensku sú úrokové sadzby viac ako štyri alebo štyri a pol percenta,“ vysvetlil Palenčár.

Ak sa záujemcom o kúpu vlastného bývania nepodarí získať úver, ďalším možným riešením je prenájom. „A tu vidíme, že sa zvýšil záujem o bývanie v nájme, a tak isto sa zvýšila cena nájmov v priemere na Slovensku o 10 percent,“ doplnil Palenčár.

Realitná maklérka Róberta Mecková pre RTVS uviedla, že riešením by mohlo byť, keby banky upustili od prísnych podmienok pri udeľovaní úverov. „Viem, že v Čechách došlo v období asi pred rokom ku zmene v posudzovaní v bankách, čo sa týka klientov. Takže možno aj toto čiastočne ovplyvnilo kúpyschopnosť Čechov,“ dodala.

Ceny nehnuteľností klesali dlhodobo

„Dostupnosť bývania sa po výraznom prepade na konci roka 2022 každý štvrťrok postupne mierne zlepšuje. Stojí za tým aj stabilizácia úrokových sadzieb a rast nominálnych miezd. Ak by sme sa však chceli skokovito vrátiť na úroveň dlhodobého priemeru, museli by byť ceny nehnuteľností ešte o 9,8 percenta nižšie,“ upozornila ešte v decembri Národná banka Slovenska.

Podľa analytikov by mal pokles vysokých úrokových sadzieb prísť ku koncu roka 2024. „Najbližší vývoj sadzieb hypoték bude závisieť od vývoja sadzieb štátnych dlhopisov Slovenska,“ uviedol pre Pravdu Pavel Škriniar zo spoločnosti Swiss Life Select. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ŠANKO REALITY | Realitná kancelária pre náročných (@sanko.reality)

Ako informuje Pravda (na základe údajov portálu Nehnuteľnosti.sk), ku koncu štvrtého štvrťroka boli ceny trojizbových bytov medziročne nižšie v každom z krajských miest na Slovensku. 

V tomto článku sme taktiež upozornili na fakt, že klesajúci trend cien bytov trvá 18 mesiacov, konkrétne od jesene roku 2022. Medzikvartálne ceny menších bytov sa udržali na stabilnej úrovni iba v niektorých mestských častiach. Konkrétne sa tak stalo v Bratislave I (+3,94 %), Bratislave IV (+1,09 %), Košiciach III (0 %) a Žiline (0 %). Avšak medziročne je zjavný pokles cien v rôznych regiónoch a metropolách.

V košickom Starom Meste zaznamenali najväčší medzikvartálny pokles (-14,14 %). Veľké byty v tejto oblasti ale zlacneli aj medziročne o (-17,07 %). Okrem toho najvýraznejší medziročný pokles cien 3-izbových bytov zaznamenal v časti Košice III (-14,44 %), Bratislava III (-13,41 %) a Žiline (-14,43 %) počas posledného roka.

Zdroje: RTVS, Pravda, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá