Apple a rok 2014. Úspech či Fail?

  • Viceprezident Apple Eddy Cue na jar sľuboval najúžasnejšie produkty za posledných 25 rokov. Splnila firma svoj sľub?
image_1419327536.jpeg
  • Viceprezident Apple Eddy Cue na jar sľuboval najúžasnejšie produkty za posledných 25 rokov. Splnila firma svoj sľub?

 


Ako sa to vezme. Apple ukázal novú generáciu svojich zariadení, softvéru a služieb, ale s žiadnou revolučnou novinkou neprišiel. V roku 2014 ale zažil niekoľko čiastkových úspechov i sklamaní.

iPhony väčšie a ešte väčšie


Steve Jobs hovoril, že smartphone s 3,5 displejom je do ruky tak akurát. Prvýkrát to Apple porušil predvlani, keď vydal 4iPhone 5. Konkurenční výrobcovia sa nebáli ani telefónov s uhlopriečkou šesť palcov. Ľudia ich jednoducho chceli. A tak znovu poľavil aj Apple a vydal rovno dva väčšie iPhony.

Základný iPhone 6 4,7 HD displej, iPhone 6+ 5,5Full HD displej a k tomu foťák s optickou stabilizáciou. Zvyšok je skrátka ďalšia iterácia toho, čo už poznáme. Procesory sú rýchlejšie, fotky ostrejšie, zvuk čistejší, stále rovnaká pesnička.

Telefóny sú ale tiež tenšie, čo zohralo úlohu v afére bendgate. Nové iPhony majú v mieste u tlačidiel pre reguláciu hlasitosti svoje slabé miesto a pri väčšom tlaku sa telefón pomerne ľahko ohne. Dizajn bol asi najviac kritizovaný. Chrbát iPhonov nepekné plastové prúžky ukrývajúce antény. Niektorí sa sťažujú na zlé lícovanie, takže sa im v medzerách zachytávajú vlasy. Iným zase vadí vystupujúci foťák. Ani tieto problémy ale ľudí od nákupov neodradili, iPhone 6 a 6 Plus trhal predajné rekordy.
 

iOS v problémoch


iOS 8 ladil nový plochý dizajn minuloročnej sedmičky, ale pridal aj niekoľko nových funkcií. Pribudla podpora externých klávesníc alebo rodinné zdieľanie. Telefóny a tablety sa vďaka funkcii Continuity vedia bezproblémovo spojiť s OS X. Pribudlo nové API Health a HomeKit, pretože sa iOS začal kamarátiť s domácou elektronikou a zdravotnými alebo fitness doplnkami.

Pri vydaní systému ale Apple postihlo niekoľko problémov. Na prvýkrát nefungoval Health, druhá aktualizácia pripravila iPhony 6 o mobilnú sieť a Touch ID, tretí update zase mazal dokumenty z iCloudu.

iWatch neprišli

 

Tým úžasným produktom, na ktorý všetci čakali a o ktorom hovoril aj Eddy Cue, mali byť chytré hodinky. Apple ich nakoniec ukázal, ale nezačal predávať. Namiesto iWatch sa volajú Watch a do obchodov sa dostanú až začiatkom roka 2015.
 
Lákajú na luxusné telo, odradí možno trochu zvláštny softvér. Konkurencia náskok niekoľko generácií a Android Wear zatiaľ vyzerá ako modernejší systém. Nechajme sa ale prekvapiť. Apple dokázal nakopnúť novú vlnu smartfónov i tabletov, takže mu dávame veľké nádeje aj u hodiniek.
 

Beats za tri giga


Nie je zvykom, aby Apple veľa utrácal. Tento rok to však porušil, keď za 3 miliardy dolárov kúpil spoločnosť Beats. vyrába populárne slúchadlá a má tiež streamovaciu hudobnú službu.

Apple a hudba vždy patrili k sebe. Služba iTunes nedokázala reagovať na moderný trend, kedy ľudia už hudbu nechcú kupovať, ale radšej si ju predplatia. S Beats tento hendikep opadne. Naviac má Apple ďalšiu peknú reklamu, pretože Beats nosí na hlave hromada celebrít.

S hudbou súvisí aj ďalší menší škandál. Apple ľuďom daroval novú “platňu“ od U2. Doslova im ju vnútil do iTunes, kam sa začali pesničky automaticky sťahovať. Bono a spol. z toho mali zrejme peknú zábavu, ale krok Apple niektorých pobúril natoľko, že firma musela uviesť nástroj, ktorý album od U2 zase späť zmazal.

No a tento rok bol zase bez nových iPodov. Apple dokonca pochoval iPod Classic, legendárny prehrávač s veľkým úložiskom. Nech mu je zem ľahká.

Apple vo firmách aj bankách

Apple tento rok uzavrel dôležitú zmluvu s IBM. Obe spoločnosti chcú iZariadenia a mobilný softvér dostať do firiem. Nie, že by tam už obe neboli, ale chcú tam ešte viac. IBM predstavilo nový softvér pre poisťovne, úrady, letiská, finančné inštitúcie, telekomunikácie a ďalší veľký biznis. To všetko pobeží na iPhone a iPad.

Poslednou veľkou novinkou, aj keď na Slovensku zatiaľ nepodstatnou, je nový platobný systém Apple Pay. Firma do nových iPhonov integrovala NFC, v iOS softvér pre klonovanie platobných kariet a teraz chce v Amerike preraziť s bezkontaktným platením. V Európe to už dokážu karty aj od tých najmenších bánk a terminály nájdete na každom rohu. V USA však stále hrajú prím predpotopné karty s magnetickým prúžkom. Aspoň v niečom sme vopred.

 

 

Ako sa vyrábajú iPhony si pozrite v tomto investigatívnom dokumente od BBC.

 
 
Zdroj: apple, thenextweb, mashable

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech