Autá na fosílne palivá v tejto krajine o pár rokov nekúpiš, plánujú úplny zákaz

  • Predaj automobilov s naftovými, benzínovými motormi a s hybridným pohonom zakážu už od roku 2035
  • Je to podľa nich jediná možnosť, aby krajiny do roku 2050 znížili svoje emisie skleníkových plynov na nulu
BeFunky-collage-2
Unsplash
  • Predaj automobilov s naftovými, benzínovými motormi a s hybridným pohonom zakážu už od roku 2035
  • Je to podľa nich jediná možnosť, aby krajiny do roku 2050 znížili svoje emisie skleníkových plynov na nulu

Británia chce zakázať predaj automobilov s naftovými a benzínovými motormi a s hybridným pohonom už od roku 2035, čo je o päť rokov skôr, než pôvodne plánovala. Oznámi to dnes premiér Boris Johnson, ktorý bude vo svojom prejave ohľadom programe tohtoročnej konferencie OSN o klíme hovoriť o záväzkoch Británie v boji s globálnym otepľovaním.

Podľa Johnsona sa jedine skorším zákazom áut na naftu a benzín podarí dosiahnuť cieľ, aby krajiny do roku 2050 znížili svoje emisie skleníkových plynov prakticky na nulu.

Boj proti klimatickým zmenám

„Usporiadateľstvo konferencie COP 26 je pre Spojené kráľovstvo a krajiny celého sveta významnou príležitosťou zvýšiť úsilie v boji proti klimatickým zmenám,“ citovala z Johnsonovho pripraveného prejavu stanica BBC. Británia už v roku 2017 oznámila, že zakáže predaj nových automobilov s benzínovým a naftovým motorom, vtedy ale stanovila termín do roku 2040.

Viac čítaj TU>>Slovákov od návratu zo zahraničia odrázajú najmä tieto dôvody

Podľa ekológov ale ani skorší zákaz motorov spaľujúcich fosílne palivá nemusí stačiť. „Nový cieľ bude stále znamenať, že Británia bude v elektromobilovej revolúcii na vedľajšej koľaji a bude dovtedy vypúšťať do atmosféry stále viac skleníkových plynov,“ komentoval zámer vlády Mike Childs z ekologickej organizácie Friends of the Earth. Johnson nevylúčil, že kabinet sa môže pokúsiť o ešte skoršie odstránenie benzínových áut z predaja.

zdroj: TASR

Kritika kvôli pripravovanej konferencii o klíme

Johnson má dnes novinárom predstaviť program ďalšia konferencia OSN o klíme (COP 26), ktorá sa uskutoční tento rok v novembri v Glasgowe. Spolu s ním vystúpi aj britský prírodovedec David Attenborough.

Britský premiér teraz čelí v súvislosti s pripravovanou klimatickou konferenciou kritike, pretože minulý týždeň oznámil, že akcii nebude predsedať bývalá námestníčka na ministerstve energetiky Claire O’Neillová. Tá povedala, že vláda si podľa nej s terajším nastavením nie je schopná svoje ciele ohľadom boja s globálnym otepľovaním splniť. Môže za to podľa nej úplný nedostatok odhodlania a riadiacich schopností súčasného kabinetu.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech