Autopilot takmer zabil človeka: Tesla musí okamžite obmedziť funkcionalitu!

  • Nie je žiadnym tajomstvo, že majitelia Tesla Model S začínajú zneužívať autopilota na zábavu.
image_1446731272.jpeg
  • Nie je žiadnym tajomstvo, že majitelia Tesla Model S začínajú zneužívať autopilota na zábavu.

 

Keď ti auto jazdí samo, je ťažké odolať pokušeniu a nepustiť volant z rúk – a to napriek tomu, že Tesla stále túto funkciu označuje ako „beta“ a upozorňuje jazdcov, aby nepúšťali volant z rúk. Odkedy však Tesla odblokovala možnosť automatického vytáčania zákrut, automatickej zmeny jazdného pruhu a automatického parkovania, ľudia neposlúchajú. A ešte si to aj sebavedomo natáčajú.

 

Tak napríklad, toto video je brutálne desivé. Autopilot jazdí vo svojom pruhu a keď oproti prechádza auto, volant sa prudko strhne doľava. Autosteering totiž funguje tak, že nasleduje vozidlo pred tebou. Senzor však zle vyhodnotil situáciu a začal nasledovať vozidlo idúce oproti. Keby chalan na videu rýchlo nezareagoval, skončilo by to zrejme pre obe strany tragicky.

 

 

Elon Musk priznal, že sám videl videá, kde vodiči robia hlúposti a vedie to k životu nebezpečným situáciam, preto prezradil, že Tesla už chystá doplnkovú funkcionalitu, ktorá „minimalizuje šancu ľudí na vykonávanie podobných hlúpostí.“

Nepoznáme detaily toho, čo má táto funkcionalita obsahovať, no je jednoduché predstaviť si, že ak napríklad pustíš volant na niekoľko sekúnd, systém automaticky zareaguje. 

 

Okolo autonómnych áut sa posledné dni vedie vášnivá diskusia. Google vo svojom vyhlásení priznal, že chce pracovať na plne autonómnom ovládaní, pretože ľudia údajne nezvládajú s autopilotom kooperovať. Buď bude auto šoférovať stroj, alebo človek. Nič medzi. 

Majitelia Model S však stále dúfajú a veria, že autopilot bude stále lepší. Systém totiž pravidelne zaznamenáva dáta a neustále tak vylepšuje svoje mapy a algoritmy. Po tom, čo som ale práve videl, dočasne autopilota zavrhujem.

 

zdroj: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK