Až 80% študentov nevie rozlíšiť vymyslené správy od tých pravdivých

  • Za fakt považujú aj úplné výmysly.
tacck-com
  • Za fakt považujú aj úplné výmysly.

Všetci vieme, že nie všetko, čo je napísané na internete, musí byť zákonite pravda. A priznaj si sám, že máš občas možno aj ty sám problém rozoznať, či to, čo čítaš, je pravda alebo výmysel. Najmä, ak niečo nájdeš kolovať na sociálnych sieťach.

Najnovšie štúdie, ktoré vykonal tím vedcov zo Standfordskej univerzity, však prišiel na zarážajúcu skutočnosť. Údajne až 80% žiakov a študentov nedokáže identifikovať či správy, ktoré preberá sú pravda alebo lož. A to bez ohľadu na to, či ide o politiku, financie alebo zaujímavosti.

Sam Wineburg, ktorý výskumný tím viedol, hovorí: „Mnoho ľudí usudzuje, že mladí ľudia dokážu jednoducho rozoznať a prijímať správy práve preto, že sú na sociálnych sieťach deň čo deň. Naša štúdia ale dokazuje, že opak je pravdou“. Dodáva, že výsledky ich šokovali.

dzahoo-com

foto: dzahoo.com

Výskumníci si pod drobnohľad zobrali 7,804 študentov z 12 amerických štátov v školskom a študentskom veku a skúšali ich na základe ich edukačného levelu. Žiaci a študenti boli požiadaní, aby ohodnotili napríklad aj dôveryhodnosť obrázku zo stránky Imgur s názvom Nukleárne kvety z Fukušimy. Iba 20% všetkých mladistvých považovalo tento zdroj za nedôveryhodný, 40% verilo, že táto fotografia bola skalopevným dôkazom toho, aké následky malo nie tak dávne nešťastie v japonskej Fukušime. Summa summarum, 80% opýtaných malo extrémne ťažkosti zodpovedať otázku, či je ponúknutá fotografia priamym dôkazom toho, že nukleárna katastrofa ma za následok takéto anomálie v prírode.

Čo ale vedcov zarazilo najviac, bol fakt, že sa nikto nespýtal, odkiaľ sa táto fotografia vzala. Nič si nepotvrdili, skrátka túto snímku prijali ako fakt.

microsoft-com

foto: microsoft.com

Ďalšia skupina študentov mala za úlohu identifikovať, či je obsah na stránke Slate správa, alebo iba reklama. Študenti dokázali rozlíšiť tradičné reklamy ako bannery, ale z 203  opýtaných si až 80% myslelo, že správa o financiách, ktorá bola označená ako sponzorovaný obsah, bola pravdivá reportáž.

Pri opýtaní, ktoré zdroje považujú za dôveryhodné a ktoré nie, až 30% študentov tvrdilo, že falošný Fox News účet má u nich vyššiu dôveru ako overený zdroj, pretože má lepšiu grafiku. A dokonca aj študenti vysokých škôl mali problém rozlíšiť pravdu od nepravdy.

Pri dnešnom nesmierne rýchlom toku dát je ale neskutočné obtiažne zistiť, čo je skutočne pravda a čo nie. Nevieme, ako sú na tom študenti na Slovensku, no vzhľadom na to, aké správy sa všade objavujú, zistiť, čo je dnes vymyslený príbeh a čo je pravdivá story, by robilo problém zrejme viacerým.
Ak ťa táto téma zaujíma a chceš si prečítať celý report, môžeš tak urobiť tu.

Zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: tacck.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá