Bar v Košiciach bral elektrinu načierno. Nikto si to 21 rokov nevšimol

  • Dve desaťročia odoberal elektrickú energiu načierno
  • Podnikateľ prevádzkoval bar napojený na verejné osvetlenie
Oprava rozvodne a žiarovka
Ilustračný obrázok, Pixabay/jarmoluk, Unsplash/@rohanmakhecha
  • Dve desaťročia odoberal elektrickú energiu načierno
  • Podnikateľ prevádzkoval bar napojený na verejné osvetlenie

V roku 2014 vtrhla na košické sídlisko špeciálna jednotka, ktorá zadržala vtedy 48-ročného podnikateľa Stanislava S. Kukláči zasahovali v jeho bare Mercury, ktorý bol umiestnený v podzemí pod Triedou KVP približne na úrovni odbočky na Drábovu ulicu.

Ako informuje portál Korzár SME, podnikateľ bol podozrivý z odoberania elektrickej energie načierno. Robiť tak mal už vyše dve desaťročia.

Vyšetrovanie toto tvrdenie potvrdilo a podnikateľ bol obvinený zo zvlášť závažného zločinu krádeže. Hroziť mu mala aj väzba vo výške 10 rokov. Prípadom sa zaoberal aj Okresný súd Košice II., ktorý vyniesol v uplynulých dňoch rozsudok.

Odoberaná načierno

Počas razie policajti prehľadávali objekt niekoľko hodín. Priniesli so sebou aj elektrikárov, ktorí skontrolovali okrem všetkých spotrebičov aj rozvodnú skriňu na ulici. Bol to rozvádzač mestského osvetlenia. Odtiaľ boli do baru natiahnuté káble. 

Káble boli napojené ešte pred meračom spotreby a hlavným ističom. Takýmto spôsobom odoberaná elektrina nebola meraná a ani fakturovaná.

Stanislav S. bol na základe všetkých dôkazov obvinený. Elektrinu mal nelegálne odoberať od presne nezistenej doby v roku 1993 až do konca februára 2014. Škodu vyčíslila Východoslovenská distribučná (VD), a. s., Košice na viac ako 148-tisíc eur. 

Kapacita objektu

K obvineniu sa odmietol podnikateľ akokoľvek vyjadriť. Svojimi výpoveďami tak do spisu prispeli iba svedkovia. Obvinený mal pár mesiacov po razii zaplatiť úplne prvú splátku vo výške 7 000 eur, ako informoval zástupca VD Košice. 

Čo sa týka prenájmu priestorov, obvinený podnikateľ mal platiť pravidelne, pričom si mal dodávku médií zabezpečiť sám. 

V objekte sa podľa zamestnankýň nachádzali chladničky, varič, klimatizácia, alarm, elektrické vykurovanie, hrací automat a výherné automaty. Keďže sa bar nachádzal v podzemí, bolo tam aj osvetlenie, pričom bola jeho kapacita 40 ľudí. 

Popieranie viny

Stanislav S. vinu poprel, pričom tvrdí, že v roku 1993 údajne požiadal vtedajšiu Správu mestských komunikácií (SMK), ktorá mala na starosti verejné osvetlenie, aby sa mohol pripojiť na jednu z pouličných lámp.

Elektrické vedenie, stĺp s elektrickými káblami
zdroj: Unsplash/Amy Elting

Súhlasné stanovisko obvinený predložil a myslel si, že to stačí. Za odobranú energiu mu vraj žiadne faktúry nechodili. Podľa jeho slov to občas urgoval, no doklady o tom nemá, pričom nemá ani zmluvu na povolenie odoberania energie. 

Sudca sa ho spýtal, či mu neprekážalo neplatenie za odoberanú energiu a obvinený odpovedal: „Prekážalo mi to, ale nemal som inú možnosť. Chcel som platiť, ale nemal som komu.“ Ako ďalej pokračoval, v tom čase vraj bola taká doba.

Rozsudok

Stanislav už podľa dostupných informácií bar neprevádzkuje, no v tých priestoroch stále žije. Prokurátor žiadal pre obžalovaného 10-ročné väzenie a zaplatenie zvyšku škody. Obhajca však žiadal klienta oslobodiť. 

„Mrzí ma, čo sa stalo. Nebolo mojím cieľom sa legálne napojiť. Dal som si žiadosť o prípojku a SMK ma pripojila. V spise nie sú dôkazy o tom, že som žiadal oficiálnu zmluvu, no nikto nemal záujem, aby sa to zlegalizovalo. Bol som zadlžený a nemal som inú možnosť, len prevádzku otvoriť aj bez zmluvy,“ tvrdí Stanislav.

Stanislav nakoniec dostal tri roky väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia. S nárokom na náhradu škody bola VD odkázaná na civilný proces.

Zdroj: Korzár SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá