Bielorusko sa vyhráža Poľsku a testuje svoju „bojovú pripravenosť“. Návšteva Putina vyvoláva otázky

  • Bielorusko testuje svoju bojovú „pripravenosť“
  • Robí to pri hraniciach NATO, padajú pritom aj vyhrážky
  • Putinova cesta do Minska vyvoláva otázky
Lukašenko Putin tank
Twitter/Projekt Hajun, TASR/AP, Maxim Blinov
  • Bielorusko testuje svoju bojovú „pripravenosť“
  • Robí to pri hraniciach NATO, padajú pritom aj vyhrážky
  • Putinova cesta do Minska vyvoláva otázky

Bielorusko vykonáva testy bojovej pripravenosti bieloruskej armády. Vybralo si pritom lokality blízko hraníc so Severoatlantickou alianciou (NATO), informujú nezávislé bieloruské médiá.

Podľa Projektu Hajun bieloruské jednotky v rámci previerky bojovej pripravenosti prekročili pontónový most cez rieku Neman. Rieka preteká východným Bieloruskom a tiahne sa až do Litvy, taktiež sa nachádza neďaleko hraníc s Poľskom. Od hraníc nášho severného suseda je vzdialená 12 kilometrov.

„Dnes Neman, zajtra Visla alebo Dneper. Pre bieloruskú tankovú posádku neexistujú žiadne prekážky,“ citujú bieloruské médiá vojenský kanál, na ktorom sa vyhrážky objavili. Visla je pritom najväčšia rieka Poľska a nepreteká žiadnym bieloruským územím. Dneper je zas rieka v Ukrajine.

Vyhrážky Poľsku sa už v Bielorusku stali „tradíciou“, pričom bieloruské vedenie bez akýchkoľvek dôkazov tvrdí, že ich krajinu sa chystá Varšava napadnúť.

V rámci testov „bojovej pripravenosti“ sa bieloruské jednotky presúvajú na vopred určené miesta a testujú svoje vybavenie, taktiež organizujú bezpečnosť a obranu.

Putin môže tlačiť na Lukašenka 

Bieloruské testy prebiehajú ďaleko od ukrajinskej hranice, no napriek tomu existujú obavy, že ruský prezident Vladimir Putin bude tlačiť na bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka, aby sa zapojil do vojny proti Ukrajine. Ruský prezident má navštíviť Minsk v pondelok.

Rádio slobodná Európa uvádza, že ide o prvú návštevu Putina za tri roky. Niektorí analytici sa obávajú, že šéf Kremľa bude požadovať priame nasadenie bieloruských vojakov na front. Prípadne zmiešaných jednotiek, ktoré vytvorili s Ruskom.

Doteraz je Bielorusko do vojny zapojené nepriamo. Rusku poskytuje svoje územie na útoky na Ukrajinu, taktiež poskytovalo ubytovanie a lekársku starostlivosť ruským vojakom v prvých mesiacoch invázie. Teraz do krajiny opäť prúdi množstvo ruských vojakov a vojenskej techniky. Nasadené taktiež mali byť hypersonické strely Kinžal. Všetky tieto faktory vyvolávajú obavy, že Rusko sa po novom roku pokúsi obnoviť ťaženie na Kyjev, ktoré vo februári zlyhalo.

Vladimir Putin na stretnutí v rezidencii Bocharov Ruchei v Soči s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.
zdroj: TASR/AP/Gavriil Grigorov

Niektorí experti si však myslia, že v skutočnosti ide len o odpútanie pozornosti. Bieloruský vodca si uvedomuje, že vojna na Ukrajine je veľmi nepopulárna a rozhodnutie vstúpiť do nej by mohlo vyvolať ďalšie veľké protesty voči režimu.

Ukrajincov preto majú tieto rozhodnutia zmiasť a upriamiť ich pozornosť a potencionálne aj jednotky na severnú hranicu. Premiestnenie síl na sever by nahrávalo Rusom, pretože by to zmiernilo tlak na ich jednotky na juhu a východe.

Uznávaný think tank Inštitút pre štúdium vojny (ISW) tvrdí, že „je mimoriadne nepravdepodobné, že (Bielorusko) v dohľadnej budúcnosti napadne Ukrajinu“.

Napätie medzi ruskými a bieloruskými jednotkami stúpa, tvrdí Ukrajina 

Bielorusko je vo veľkej miere závislé od Ruska, či už ekonomicky alebo vojensky. Preto sa objavili aj špekulácie, že sa Putin vybral do Minska, aby ohlásil znovu vytvorenie Sovietskeho zväzu.

Lukašenko ale odmieta, že by Rusko vládlo v jeho krajine a on bol len bábkou v Putinových rukách. „Rád by som ešte raz zdôraznil toto: nikto okrem nás nevládne Bielorusku,“ povedal Lukašenko podľa prezidentskej tlačovej služby. „Vždy musíme vychádzať zo skutočnosti, že sme suverénny a nezávislý štát.“

Ukrajina tvrdí, že zaznamenala aj rastúce napätie medzi ruskými a bieloruskými jednotkami. Bielorusi a Rusi vytvorili spoločnú formáciu, ktorá má chrániť bieloruské hranice, ale taktiež bieloruskí inštruktori cvičia ruských vojakov vo výcvikových strediskách. Rusi mali na Bielorusov slovne útočiť a urážať ich etnický pôvod, uvádza Express.

„Napätie medzi armádami oboch štátov rastie v Bielorusku. Mnohé konfliktné situácie sú spojené s precedensmi pohŕdavého postoja ruskej armády voči Bielorusom,“ uvádza sa v hodnotení vojenskej ukrajinskej spravodajskej služby GUR.

Zdroje: Rádio slobodná Európa , ISW, Express

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá