Bielorusov už Rusko neláka. Väčšina hľadá prácu v EÚ, ich počet sa viac než zdvojnásobil aj na Slovensku

  • Rusko ako hlavná cieľová destinácia bieloruských ekonomických migrantov už skončila. Väčšina ľudí hľadá prácu smerom na Západ
  • Medzi vyhľadávané, obľúbené krajiny patria štáty V4. Stovky Bielorusov zakotvili aj pod Tatrami
Bielorusi hľadajú prácu v EÚ i na Slovensku
Unsplash/Jana Shnipelson, Kamil Gliwiński a Thorsteinn Svavarsson
  • Rusko ako hlavná cieľová destinácia bieloruských ekonomických migrantov už skončila. Väčšina ľudí hľadá prácu smerom na Západ
  • Medzi vyhľadávané, obľúbené krajiny patria štáty V4. Stovky Bielorusov zakotvili aj pod Tatrami

Časy, kedy väčšina Bielorusov chodila za prácou a lepšími platmi do Ruska, zdá sa už definitívne skončili. „Podstatná časť pracovnej migrácie z Bieloruska sa preorientovala smerom na západ. Najpopulárnejšou krajinou je podľa bieloruských štatistík Poľsko. Krajiny V4 sú pre bieloruských migrantov stále populárnejšie,“ vyplýva to z prieskumu, na ktorom sa podieľali odborníci z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied so svojimi kolegami a podobnými inštitúciami z Bieloruska, Poľska a Českej republiky.

Podľa vypracovanej správy ekonomická recesia Ruska v predchádzajúcich rokoch i oslabenie ruského rubľa spôsobili zmenu tohto trendu. Naopak, blízke krajiny z EÚ, akými sú napríklad spomínané Poľsko či dokonca Slovensko, sú pre Bielorusov lákavé kvôli podstatne vyšším mzdám i vyššej životnej úrovni, než aká je v Bielorusku. Pre zaujímavosť, priemerný plat v tejto krajine sa pohybuje na úrovni 370€, čo je zhruba tretina oproti priemernému platu na Slovensku. Výrazne platovo lákavejší sme aj pred Ruskom, kde je priemerný zárobok približne polovičný, než je u nás.

eurá
zdroj: Unsplash/Christian Dubova

Okrem týchto kľúčových faktorov občanov Bieloruska lákajú aj možnosti získania dobrého vzdelania, lepší systém sociálneho zabezpečenia či poskytovanie vysokokvalitných lekárskych služieb,“ uvádza sa ďalej v správe, ktorú nám poskytla Slovenská akadémia vied.

Hoci najobľúbenejšou a najvyhľadávanejšou destináciou ekonomických migrantov z Bieloruska sa stalo susedné Poľsko, ich počet sa vyše zdvojnásobil aj na Slovensku. „Štúdia okrem iného uvádza, že počet Bielorusov prebývajúcich na Slovensku sa v období rokov 2013 až 2019 výrazne zvýšil. V roku 2013 ich na Slovensku bolo 205, v roku 2019 už 508.“

Vďaka rastúcemu záujmu o prácu v blízkych krajinách EÚ sa odborníci z Bieloruska, Poľska, Českej republiky i Slovenska rozhodli spoločne spustiť portál workineu.by, ktorý poskytne záujemcom z Bieloruska hlavné informácie o legálnych možnostiach práce v daných štátoch. Dostupný je v anglickom i bieloruskom jazyku. Záujemca o prácu si môže hneď v úvode vybrať jednu zo spomínaných krajín, napríklad Slovensko, a dozvedieť sa všetko, čo potrebuje.

zdroj: Unsplash/Tim Van Der Kuip

Zmeny v bieloruskej spoločnosti, ktoré sa Rusom nepáčia

Rusko a Bielorusko sú už dlhodobo vnímaní ako väčší a menší brat, medzi ktorými to síce občas zaškrípe, no napokon sa Putin s Lukašenkom aj tak potľapkajú po ramenách a povedia si, že sú bratia, ktorí sa len tak neopustia. Aj keď niektorí Bielorusi by to zjavne už radi videli trochu inak.

Presne takýto scenár sa napríklad udial aj v minulom roku, keď sa v Bielorusku začali diať veci, ktoré s napätím sledoval celý svet. Voľby v krajine s 80% hlasov opäť vyhral Alexander Lukašenko – prezývaný aj posledný diktátor Európy, čomu ale množstvo Bielorusov odmietlo uveriť, voľby označili za zmanipulované a desaťtisíce ich pravidelne vychádzali na protesty do ulíc.

Pomocnú ruku Lukašenkovi podali vtedy práve Rusi, konkrétne Vladimír Putin, Pomoc zahŕňala napríklad 1,5 miliardy dolárov, ktoré Putin požičal bieloruskej vláde a taktiež dal svojmu menšiemu bratovi prísľub, že je ochotný do krajiny poslať aj ruských policajtov, ak by bola situácia pre bieloruského prezidenta neudržateľná.

zdroj: archív Startitup/ TASR

Lukašenko sa Putinovi poďakoval a doslova prisľúbil, že sa bude držať bližšie k „staršiemu bratovi“, teda k Rusku. Hoci ešte krátko predtým sám Lukašenko vyčítal Rusom, že vyvíjajú nátlak na nezávislosť Bieloruska, dokonca obvinil Moskvu z toho, že ma na bieloruskom území svojich tajných, ktorí sú pripravení destabilizovať krajinu vo svoj prospech. Písali sme o tom aj v tomto článku.

Vzťahy Bieloruska k Rusku sú jednoducho zaujímavé, no už aj minuloročné demonštrácie a odmietanie Lukašenka u veľkej časti obyvateľstva vysielajú podľa niektorých podobný, jasný signál, aký vyslali napríklad Ukrajinci už pred niekoľkými rokmi – bieloruská spoločnosť sa mení a chce zmenu, a ako tomu bolo aj v prípade Ukrajiny, Rusko z týchto zmien a akémusi prikláňaniu sa smerom na Západ nadšené nie je. Práve stratilo aj vizitku, ktorou sa rado pochválilo, že Bielorusi chodia hľadať lepší život práve ku nim.

Zdroje: SAV, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá