Bikesharing prichádza už aj do Žiliny. Verejné bicykle tu majú byť dokonca zadarmo

  • Už na jeseň budú môcť obyvatelia Žiliny vymeniť autá za bicykle
  • Cyklisti majú mať k dispozícii 20 stanovíšť a 120 bicyklov
collage22
Flickr/Unsplash
  • Už na jeseň budú môcť obyvatelia Žiliny vymeniť autá za bicykle
  • Cyklisti majú mať k dispozícii 20 stanovíšť a 120 bicyklov

Nahrádzanie áut bicyklami nie je žiadna novinka. Pre mnohé krajiny je táto doprava už samozrejmosťou. Riešia ňou, ekologickú otázku, ale aj problém s dopravnými zápchami. Na Slovensku tiež nie je výnimkou zazrieť medzi autami cyklistu, spoliehať sa však väčšinou musíme na vlastné zdroje. O zavádzaní bikesharingu v Bratislave sa toho nedávno popísalo veľa. Požičať bicykel si môžeš ale napríklad aj v Nitre.

Najnovšie chce svojich občanov podporovať v zdravšom životnom štýle mesto Žilina. „Stanice budú rozmiestnené prevažne v centre a širšom centre mesta tak, aby umožnili optimálnu prevádzku systému podľa potrieb obyvateľov a návštevníkov mesta. V sieti staníc sú zahrnuté významné strategické body aj mimo centra mesta ako napríklad objekty Žilinskej univerzity, internáty, zdravotné strediská alebo centrá sídlisk,“ uviedol vedúci oddelenia mobility z Mestského úradu v Žiline Ľuboš Slebodník pre zilina.dnes24.sk. Cyklisti budú mať celkovo k dispozícii 20 stanovíšť a 120 bicyklov chránených wifi a GPS lokáciou.

Podľa mulica.sk projekt podporila automobilka Kia Motors. Nie je to však ich prvá spolupráca. Už 15. júna tohto roku podporila Nadácia KIA aj otvorenie pump-trackovej dráhy v Žiline. Tá je dlhá 180 m a dostupná je pre širokú verejnosť.

Bicykle bude môcť tiež používať každý, dokonca bezplatne. Bude však nutná registrácia pomocou kreditnej karty. Jazdiť na ňom môžeš hodinu, potom ho musíš vrátiť, alebo vymeniť za iný.

Prečo by si mal vymeniť auto za bicykel?

Dva najhlavnejšie dôvody sme už spomínali, ide najmä o ekologický rozmer projektu a cestovanie bicyklom ti tiež ušetrí veľa času. Nemusíš s ním totiž stáť v zápche. Niet divu, že sa tento fenomén rozširuje teda najmä vo veľkých mestách, ktoré majú s enormným počtom áut problém. Medzi ďalšie dôvody, prečo vymeniť auto za bicykel môžme označiť napríklad ľahšiu údržbu, to, že jazda na bicykli zahŕňa rovno aj cvičenie, je to väčšia zábava ako jazda autom, pomáha nám zbaviť sa stresu, navyše stráviš viac času na čerstvom vzduchu a slnku.

Štúdia uskutočnená na švédskej univerzite Lund University tiež dokazuje, že jazda bicyklom je pre nás 6x lacnejšia ako jazda autom. „Cenová analýza uskutočnená v Copenhagene dokazuje, že investovanie do podpory prepravy bicyklami je ekonomicky výhodné a návratné,“ tvrdí Stefan Gössling, vedúci štúdie.

Ak ťa tieto praktické dôvody stále nepresvedčili, možno ťa obmäkčia celebrity, ktoré prepadli bicyklovému ošiaľu. Portál bicycling.com uviedol napríklad sestru vojvodkyne z Cambridgu Pippu Midleton, známeho herca Matta Damona či Patricka Dempseyho, hráča NBA Reggieho Millera aj herečku Jennifer Aniston. Ak ťa nezaujímajú hviezdy zo zahraničia, spomeň si na nášho úspešného Petra Sagana a snaž sa ho dobehnúť!

Zdroje: www.zilina.dnes24.sk, www.mulica.sk, www.nadaciakia.sk, www.eautoportal.sk.sk, www.lunduniversity.lu.se, www.bicycling.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech