Blaha, Mazurek ani Matovič si už nebudú môcť písať, čo chcú. Sociálna sieť chce zrušiť privilégium pre politikov

  • Politici majú privilégia aj na sociálnej sieti Facebook
  • Facebook ich oficiálne profily považuje za obsah zaujímavý pre médiá
  • Politici teda mali rozviazané ruky. Facebook zasahoval iba v extrémne závažných prípadoch
  • Facebook však prichádza s novinkou. Údajne plánuje túto výnimku zrušiť
  • Dotknúť by sa to mohlo aj niektorých slovenských politikov
TASR/Jaroslav Novák, TASR/AP/ Matt Rourke
  • Politici majú privilégia aj na sociálnej sieti Facebook
  • Facebook ich oficiálne profily považuje za obsah zaujímavý pre médiá
  • Politici teda mali rozviazané ruky. Facebook zasahoval iba v extrémne závažných prípadoch
  • Facebook však prichádza s novinkou. Údajne plánuje túto výnimku zrušiť
  • Dotknúť by sa to mohlo aj niektorých slovenských politikov

Spoločnosť Facebook údajne plánuje ukončiť svoju politiku, ktorá oslobodzuje politikov od určitých pravidiel na jeho platforme.

Ako prvá o tom informovala webstránka The Verge, neskôr to potvrdili aj denníky New York Times a Washington Post. Informáciu priniesla aj agentúra SITA.

Kvôli popularite spravia hocičo. Politici za svoj vplyv na sociálnych sieťach vďačia hoaxom, konšpiráciám aj nenávisti

Facebook má od roku 2016 zavedenú všeobecnú výnimku zotrvania na platforme pre obsah zaujímavý pre médiá, ak verejný záujem prevyšuje škody, ktoré by mohol spôsobiť.

Inak povedané, účet či príspevok politika nedostane ban len tak. Kým iné stránky si musia fact-checking obhájiť, politici to robiť nemusia. Znamená to, že aj keď politik s verifikovaným profilom uverejní hoax, sociálna sieť mu príspevok len tak nezmaže.

V extrémnych prípadoch Facebook zasahoval

Viceprezident spoločnosti pre globálne záležitosti a komunikáciu Nick Clegg predvlani oznámil, že prejavy politikov budú považovať za mediálne zaujímavý obsah. Firma politickú výnimku odôvodnila tým, že prejavy politických lídrov vo svojej podstate zaujímavé pre médiá a vo verejnom záujme, aj keď sú urážlivé, šikanujú alebo sú iným spôsobom kontroverzné.

Facebook sa Trumpovým klamstvám len prizeral. Zuckerberg však dnes urobil rázny krok

Tlačová agentúra AP pripomína, že výnimka však nedala politikom neobmedzené možnosti. V januári Facebook na neurčito zablokoval účet vtedajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa pre smrteľné nepokoje v Kapitole Spojených štátov s tým, že existuje „riziko ďalšieho podnecovania násilia“. Spoločnosť, ktorá tvrdí, že pri Trumpových príspevkoch nepoužila výnimku pre obsah zaujímavý pre médiá, v súčasnosti zvažuje, čo urobí s kontom bývalého prezidenta.

Aktualizované:  Facebook dnes rozhodol aj o osude profilu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ako uvádza CNN, Donald Trump bude na platforme suspendovaný najmenej do 7.01.2023. 

Bude stopka aj pre Blahu či Kotlebu? 

Facebookové profily niektorých slovenských politikov sú zaplnené nepravdivými informáciami či hoaxami.

Známa je napríklad „hoaxáreň“ Ľuboša Blahu. Ten sociálne siete využíva na šírenie svojich „názorov“, ktoré sú však častokrát dezinformačné. Blaha sociálnu sieť využil napríklad na šírenie myšlienky, že koronavírus by mohol byť umelo vytvorenou zbraňou USA. Tieto názory v tom čase s radosťou prevzali aj kotlebovci.

Ľuboš Blaha statusmi rozdeľuje spoločnosť. Pozreli sme sa na to, ako často uráža, klame, zavádza a píše pravdu

Blaha sa však s jednoduchými konšpirátormi dá len ťažko porovnať. Ostrieľaný politik vie, ako sformulovať svoje príspevky tak, aby bol právne krytý. V tomto prípade rozoberal teóriu spôsobom, v ktorom sám kládol otázky a filozofoval nad témou. Čitateľ však po prečítaní príspevku mohol nadobudnúť dojem, že jeho teórie dávajú zmysel, hoci seriózni vedci tejto teórii neprikladali význam, píše Denník N. Mnohí ľudia jeho hypotézu vzali vážne, svedčia o tom komentáre pod príspevkom.

Práve Ľuboš Blaha bol jedným zo šíriteľov upravenej fotografie, na ktorej bola prezidentka SR Zuzana Čaputová s graficky deformovanou tvárou a „židovským“ nosom. V tomto prípade šlo o vizuálny hoax, nepravdivú správu.

Ľuboš Blaha má na Facebooku väčšiu odozvu ako ministerstvo zdravotníctva či britský NHS

Ako informuje portál Omediach, Ľuboš Blaha šíril aj fotografiu s upraveným titulkom článku v Denníku N. Blaha vtedy šíril hoax, že Denník N mal napísať, že na proteste v Bratislave bolo 10 miliónov ľudí. To, že v 5 milónovom Slovensku nemohlo protestovať 10 miliónov ľudí, je zrejmé. Zrejmé to bolo aj Denníku N, ktorého titulok uvádzal úplne iné číslo, konkrétne 65-tisíc.

Kto kraľuje slovenskému politickému Facebooku?

Hoaxy na Facebooku pravidelne šíri aj šéf ĽSNS Marián Kotleba. Ten napríklad počas liečby ochorenia COVID-19 zverejnil video, na ktorom ukazuje, ako sa lieči kvapkami proti kašľu, soľou do kúpeľa a vodkou. Lekári následne museli varovať verejnosť, aby ho nenapodobňovali, keďže ide o nebezpečnú kombináciu. 

Odídenec z ĽSNS Milan Mazurek sa však svojím bývalým „šéfom“ nenechá zahanbiť. Prostredníctvom sociálnej siete šíril napríklad hoax o tom, že útočník z Vrútok bol niekoľkokrát trestaný Róm. Tento hoax nabádal k nenávisti k Rómom.

Veľký dosah na publikum majú práve vyššie spomínaní politici. Zo štúdie, ktorú vypracovala Katedra Komunikácie, vyplýva, že na Facebooku sa darí najmä politikom, ktorí sa neboja v politickom boji použiť akékoľvek zbrane. 

Dezinformátorom a extrémistom sa na Facebooku darí🛑 Nedávno som sem dával graf o tom, ako dobre sa na Facebooku darí…

Posted by Gabriel Tóth on Tuesday, May 11, 2021

Medzi TOP 10 politikmi, ktorým sa darí motivovať ľudí k interakciám na sociálnych sieťach, sú zvučné mená. „Minimálne polovica z nich pravidelne šíri dezinformácie. Niekoľko ďalších zas patrí k politikom, ktorí pracujú mierne povedané s negatívnou komunikáciou,“ vysvetlil zakladateľ PR agentúry Gabriel Tóth.

Nové facebookové pravidlá by sa teda mohli dotknúť aj niektorých slovenských politikov. 

Zdroje: SITA, Facebook/ Ľuboš Blaha, Omediach, Denník N , Facebook/ Marián Kotleba, Katedra komunikácie, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá