Bob Dylan získal Nobelovu cenu za literatúru

  • Dylan sa stal pri udeľovaní tohtoročnej Nobelovej ceny veľkým prekvapením.
befunky-collage_57
  • Dylan sa stal pri udeľovaní tohtoročnej Nobelovej ceny veľkým prekvapením.

Známy americký spevák a textár Bob Dylan získal ocenenie za „vytvorenie nových básnických výrazov v bohatej tradícii americkej hudby,“ ako povedala Sara Danils, tajomníčka Švédskej akadémie, ktorá rozdáva výhry.

15dbcbbc6b0df6b301acedbb0fb96326

zdroj: cdn3-www.musicfeeds.com.au

Dylan sa narodil v roku 1941 v Minnesote ako Robert Allen Zimmerman a tvorí a interpretuje skladby už vyše 50 rokov. Preslávil sa piesňami ako Blowing in the Wind, či Like a Rolling Stone. Svoj debutový album vydal v roku 1962 a odvtedy má silný vplyv na celosvetovú scénu populárnej hudby. Jeho tvorba sa často točí aj okolo sociálnych a politických otázok.

,,Je úžasný básnik v anglicky hovoriacej tradícii a má výborný vkus,“ komentuje Danilsová. ,,Už 55 rokov a nestále sa rozvíja.“

Podľa komisie udeľujúcej ceny: ,,Jeho album revolv[e] sa točí okolo tém ako sociálne podmienky človeka, náboženstvo, politika a láska,“ očakávajúc určitú kritiku zo strany širšej verejnosti, kvôli faktu, že Dylan je skôr videný ako muzikant ako autor. ,,Okrem bohatej produkcie albumov, Dylan vydal experimentálnu prácu ako Tarantula (1971) a zbierku Writings and Drawings (1973), ktorá obsahuje spomienky z dávnych čias v New Yorku a poskytuje záblesky z jeho života z centra populárnej kultúry. Bob Dylan je ako umelec prekvapivo univerzálny. Bol aktívnym maliarom, hercom a scenáristom. Má status ikony. Má hlboký vplyv na súčasnú hudbu.“

Alfred Nobel veľmi nejasne definoval kritériá, ktoré by mali rozhodnúť o víťazovi ceny, a preto porotcovia označujú svoju prácu ako rad pokusov o výklad veľmi nepresne formulovanej vôle.

Cena bola od roku 1901 udelená 109 laureátom. Medzi predchádzajúcich víťazov patrí napríklad Svetlana Alexievich, Patrick Modiano, či Alice Monro.

Bob Dylan sa stal prvým Američan, ktorý vyhral cenu za literatúru od Toniho Morrisona v roku 1993. Jeho triumf vyvracia komentár Horacea Engdahla z roku 2008: ,,Spojené štáty sú príliš izolované, príliš úzkoprsé. Neprekladajú dostatočne a veľmi sa nepodieľajú na väčšom dialógu literatúry… Tá ignorancia ich zdržiava.

Dnes sa zdá, že porota už evidentne zmenila názor.

zdroj: guardian.com zdroj titulnej fotografie: spainisculture.com,assets.rollingstone.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech