Braňo Mojsej: My nesuplujeme lekárov, chceme vyplniť obrovskú medzeru v (ne)informovanosti

  • Prednedávnom sme ťa informovali o otvorení prešovskej Mojsej Clinic, ktorá si dáva za cieľ pomáhať ľuďom trpiacim s problémom s alkoholom
  • Tento projekt si získal veľké ohlasy, preto sme sa rozhodli opýtať samotného zakladateľa kliniky Braňa Mojseja o jej fungovaní v praxi ale aj jej financovaní
cikk (1)
archív Braňo Mojsej
  • Prednedávnom sme ťa informovali o otvorení prešovskej Mojsej Clinic, ktorá si dáva za cieľ pomáhať ľuďom trpiacim s problémom s alkoholom
  • Tento projekt si získal veľké ohlasy, preto sme sa rozhodli opýtať samotného zakladateľa kliniky Braňa Mojseja o jej fungovaní v praxi ale aj jej financovaní

Na akom princípe vlastne vaša klinika funguje v praxi?

Klinika, ktorá nesie moje meno, pracuje na princípe spojenia ľudí z celého Slovenska, ktorí prešli závislosťou, sú abstinujúci závislí a majú záujem komplexne pomôcť nielen ľuďom postihnutým závislosťou, ale aj ich bezradným blízkym, verejnosti. Mojsej Clinic založili traja ľudia, z toho jeden je abstinujúci závislý – to som JA. Je to „premostenie“ človeka, ktorý volá o pomoc, smerom k odborníkovi.

My nesuplujeme lekárov, to zdôrazňujem, my vypĺňame obrovskú medzeru v (ne)informovanosti obyvateľstva, čo sa týka toho čo to závislosť vlastne je. Čo robiť v prípade, ak sa objaví tento zdravotný problém v rodine, navrhnúť postup a možnosti pre konkrétnu situáciu a konkrétnu osobu. Doporučiť v požadovanom regióne dostupného a nami overeného odborníka či liečebňu. Databáza špecialistov na Slovensku nám dennodenne pribúda. Poprípade ho priamo spojíme s človekom, ktorý zastupuje pobočku Mojsej Clinic v danom regióne v prípade, že potencionálny závislý odmieta prijať skutočnosť, že s návykovou látkou, alkoholom či gamblingom problém má, nerieši ho a rodina a blízki trpia.

zdroj: Mojsej Clinic

Náš zástupca s ním absolvuje motivačný pohovor, navrhne riešenie, veď sám bol pred rokmi v rovnakej situácií ako ten topiaci sa človek vo vlastnom probléme. Sú to všetko ľudia ako Ja, ktorí si závislosťou prešli a poznajú problém z oboch strán. Reklama na alkohol je na každom kroku,zaplavuje média a rýchlo pôsobí na adolescentov. No o tom aké škody spôsobuje sa vie už len veľmi málo. Preto chodím už niekoľko rokov prednášať prevenčne na vlastnom príbehu ako nevinne môže do závislosti spadnúť ktokoľvek a hlavne to, že je to zákerná choroba končiaca stratou úplne všetkého, vzťahov, rodiny majetku končiaca smrťou. Teraz máme tieto prednášky pripravené na rôzne zamerania a témy s cieľovými skupinami.

Koľko ľudí na projekte pracuje? Kto pacientom robí prednášky či telefonicky radí?

Jadro tvoria zakladatelia a sedem ľudí, teda je nás 10. Dobrovoľníkov alebo prednášateľov, či motivátorov vrátane mňa, je viac. Sú to ľudia, ktorí odkomunikujú závislosť výlučne z vlastnej skúsenosti. Lekári vám povedia „A“. No to podstatné „B“ alebo „C“ v prípade, ak sa človek rozhodne pre ústavnú liečbu, vám plnohodnotne povie len ten, kto trojmesačnú odvykaciu liečbu absolvoval. Sú aj lekári či odborníci, ktorých podľa našej skúsenosti nedoporučujeme. Je to veľmi špecifické a osobné. Nie všetci odborníci sú u nás na Slovensku na správnom mieste. Najdôležitejšie pre zásadné rozhodnutie ísť sa liečiť je prvotný kontakt a pohovor, nech je to ktokoľvek. Dôvera sa v tomto získava veľmi obtiažne.

zdroj: Mojsej Clinic

Ak vám nesadne terapeut či psychiater, pokračovať v liečbe je neefektívne. Psychiatria je dnes ešte stále tabu a hanba, ľudia majú predsudky a neuvedomujú si vážnosť ochorenia. Ľudia sú dnes pod permanentným stresom, spadnú do závislosti ani nevedia, ako a v ktorom momente a prichádza ten moment, kedy potrebujú informáciu, ako sa z toho dostať a neutopiť sa v závislosti. Toto je presne naša parketa. Závislosť je len jedna. Je to choroba. Nie je to len alkohol, gambling či drogy ale aj internet, lieky a akákoľvek činnosť, ktorá človeka pohltí a nevie ju už ovládnuť. Spôsobuje mu problémy vo všetkých oblastiach života.

Sú všetky vaše služby bezplatné? Kto projekt financuje?

Na našej stránke sú všetky potrebné informácie, pracujeme rovnako ako všetky občianske združenia či neziskové organizácie na Slovensku. Financujeme to čiastočne z vlastných zdrojov, príspevkov, dotácií a darov. Sme v štartovacej fáze a pracujeme na možnosti financovania z akýchkoľvek dostupných zdrojov. Veríme v úspešnosť a prospešnosť našej činnosti. Našim cieľom je prepracovať sa cez anonymné poradne aj mobilné cez prednášky a iné aktivity k vybudovaniu najmodernejšej liečebne na závislosti na Slovensku.


Poskytovať informácie prostredníctvom nonstop telefonickej linky, prevádzkovať motivačné miestnosti. Proces liečby je u nás v niektorých liečebniach podľa referencií našich klientov na úrovni osemdesiatych rokov. Toto chceme zmeniť, konzultujeme a spolupracujeme s odborníkmi, ktorí sa nebránia spätnej väzbe od odliečených závislých. Majú moderný pohľad na priebeh a nastavenie liečby, nakoľko tak ako sa inovuje v iných oblastiach aj v tejto oblasti je to už veľmi potrebné. Ľudí bažiacich po týchto informáciach rapídne pribúda. Sme tu pre nich, nepýtame sa ako sa volajú.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK