Bratislava konečne dostane oficiálny bikesharing! Mesto ho vybuduje v spolupráci so Slovnaftom

  • Budú prosby bratislavských cyklistov konečne vyslyšané?
collage
hyperloop.global / archdaily.com
  • Budú prosby bratislavských cyklistov konečne vyslyšané?

Bratislavský magistrát ohlásil, že po rokoch rozprávania o oficiálnom mestskom bikesharingu ho konečne aj vybuduje. Primátor Ivo Nesrovnal včera podpísal dokument o realizácii spolu so spoločnosťou Slovnaft.

„Som veľmi rád, že môžeme Bratislave ponúknuť ďalšiu službu, ktorú naše mesto nemalo. Po rokoch sľubov sa týmto dostávame medzi moderné európske metropoly, ktoré túto službu svojim obyvateľom ponúkajú,“ povedal Nesrovnal pre TASR.

foto: tripsite.com

To, že Bratislava nemala bikesharing, nie je tak úplne pravda. Projekt White Bikes od nadšencov z Cyklokoalície a Cyklokuchyne funguje už viac ako tri roky. No bez podpory mesta a neziskovosti sa tento projekt nedá veľmi efektívne škálovať.

Oficiálny bikesharing je teda dobrou správou, aj keď výber Slovnaftu ako partnera sa neuskutočnil zrovna najtransparentnejšie. Nebola totiž vyhlásená súťaž, ani verejná diskusia.

„Výber partnera sa dial za zatvorenými dverami. My sme napríklad neboli pozvaní do diskusie o tom, aký by bol najvhodnejší model financovania bikesharingu, existuje totiž viacero variantov,“ povedal pre TASR Peter Netri z Cyklokoalície.

foto: tripadvisor.com

No to neznamená, že Slovnaft je zlou voľbou. Spoločnosť patrí do skupiny MOL, ktorá má skúsenosti s prevádzkovaním bikesharingu v Budapešti. Magistrát tiež tvrdí, že ponuka Slovnaftu bude pre mesto výhodnejšia ako všetky iné ponuky, ktoré prišli.

Vnímame, že v Bratislave existuje silný dopyt verejnosti po bikesharingu. S realizáciou podobného projektu už máme reálne skúsenosti z Budapešti. Spoločne s mestom pripravíme novú službu pre obyvateľov i návštevníkov Bratislavy podľa vzoru európskych metropol. Prví cyklisti budú môcť využiť bratislavský bikesharing už na jar budúceho roka,“ povedal pre TASR generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi.

foto: idonotdespair.com

Projekt vo svojej pilotnej fáze plánuje poskytnúť 750 bicyklov (medzi nimi aj elektrické) a vytvoriť 75 staníc. Za samotnú prevádzku bude zodpovedný Slovnaft, ktorý na realizáciu prispeje sumou 1,5 milióna eur. Mesto má na bikesharing vyčlenených 460 000 eur.

Je skvelé vidieť, že po rokoch sa veci okolo bratislavského bikesharingu začínajú hýbať. Dúfajme, že tentokrát už to naozaj vyjde a Bratislava dostane tento zásadný prvok verejnej dopravy.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK