Bratislava sa nám mení pred očami

  • Bratislava sa čoraz viac rozťahuje do šírky, ale aj do výšky. Developeri majú nachystané desiatky projektov od nákupných centier cez parky a biznis centrá až po rodinné výstavby. Pozri sa, ktoré stavby vyrastú v našom hlavnom meste už v najbližšom čase.
s1
  • Bratislava sa čoraz viac rozťahuje do šírky, ale aj do výšky. Developeri majú nachystané desiatky projektov od nákupných centier cez parky a biznis centrá až po rodinné výstavby. Pozri sa, ktoré stavby vyrastú v našom hlavnom meste už v najbližšom čase.

Slovenská národná galéria

Už čoskoro sa zásadne zmení vzhľad jednej z najvýraznejších budov v Bratislave. SNG má šancu stať sa špičkovou galériou, ktorá zásadným spôsobom pozdvihne kultúrnosť i prestíž metropoly Slovenska. Vládou vyčlenený rozpočet sa pohyboval na úrovni 33 miliónov eur. Tejto ponuky sa však nechytil žiaden investor, pretože najnižšia rentabilná ponuka predstavovala 38 miliónov eur.

Vláda dala následne toto navýšenie rozpočtu prehodnotiť. Našťastie sa nakoniec v decembri rozhodla schváliť navýšenie prostriedkov pre jednu z našich kľúčových kultúrnych inštitúcií.V rámci rekonštrukcie areálu SNG by sa mali úplne obnoviť najvýraznejšie časti komplexu – historická budova Vodných kasární, nádvoria, administratívna budova a knižnica. Dokončenie sa teda očakáva v priebehu roka 2018.

s2

River park II.

River Park II, ktorého súčasťou bude aj planetárium, nahradí objekty PKO. Požiadavkami primátora bolo zachovanie a revitalizácia verejných priestranstiev a cyklotrasy, riešenie protipovodňovej ochrany, ktoré umožní zachovať pôvodný balustrádny múrik od architekta I. Matušíka.

V pláne je aj  vytvorenie námestia medzi nábrežím rieky s ulicou Nábrežie arm. gen. Ludvíka Svobodu. Podľa dohody primátora s Henbury Development by sa revitalizácia nábrežia mala spustiť už v roku 2016 rekonštrukciou poškodených častí promenády. Ďalšie detaily projektu River Park II sú zatiaľ neznáme. Je možné, že developer ešte pozitívne prekvapí architektúrou objektov či verejných priestranstiev.

s33

Twin City Sever

Na Mlynských Nivách pokračuje vo veľmi rýchlom tempe výstavba projektu Twin City Juh od developera HB Reavis. V očiach verejnosti však viac otázok vzbudzuje skôr plánovaná podoba časti projektu nazvaná Twin City Sever, ktorej súčasťou bude aj nová Autobusová stanica Mlynské Nivy.

Twin City Sever bude funkčne obsahovať tri základné časti: autobusovú stanicu, nákupné centrum a kancelárske priestory. Súčasťou obchodného domu má byť aj „tržnica“. Kancelárske priestory sa budú koncentrovať do výškovej budovy, ktorá sa bude nachádzať na mieste asanovaných budov niekdajšieho Marianum-u.

s4

Národný futbalový štadión

Národný futbalový štadión, za ktorým stojí podnikateľ Ivan Kmotrík by mal byť dokončený na prelome rokov 2017 a 2018. Vyrastie na mieste domovského štadiónu bratislavského klubu Slovan – na Tehelnom poli. Bude mať kapacitu cca 22 500 divákov.

Stavba futbalového štadióna, ktorý bude okrem športovej časti využívaný aj na komerčné účely, by mala stáť približne okolo 70 miliónov eur. Lenže to zahŕňa aj komerčné využitie projektu. Športová časť, teda samotný štadión, by mal zhltnúť asi 28 miliónov.

s5

JAMA Park

Vybudovať by sa mal v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. V architektonickej súťaži oň zvíťazil ateliér BAAR. Koncepcia parku je založená na spojení športovej, rekreačnej a ekologickej funkcie. JAMA je zároveň najvýznamnejšou súčasťou opatrení zameraných na adaptáciu mestského prostredia na zmenu klímy, medzi ktoré patria aj ďalšie aktivity v rámci mesta (napríklad aj nedávna „kauza“ výrubu stromov na Františkánskom námestí).

Práce na projekte financovanom zo zdrojov Európskeho hospodárskeho priestoru sa mali  začať už minulý rok a na jar tohto roku finišovať. Avšak momentálne projekt stále kontroluje Úrad vlády. Ak všetko prebehne v poriadku, už tento mesiac sa dozvieme ďalšie detaily a výstavba nového parku sa čoskoro začne.

s6

Zdroj: bratislavayimby.blogspot.sk, zdroj fotografií: skyscrapercity.com, zdroj titulnej fotografie: t3.aimg.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech