Brezno odkúpilo desiatky bytov, aby poskytlo dostupné bývanie pre mladých či seniorov

  • Zdieľané nájomné bývanie na Slovensku nájdeš len výnimočne
  • Mesto Brezno sa ho však chystá zaviesť v rámci pomoci mladým ľuďom či seniorom
  • Doposiaľ na tieto účely odkúpilo 34 bytov
ajkkos
pexels.com
  • Zdieľané nájomné bývanie na Slovensku nájdeš len výnimočne
  • Mesto Brezno sa ho však chystá zaviesť v rámci pomoci mladým ľuďom či seniorom
  • Doposiaľ na tieto účely odkúpilo 34 bytov

Jed­ným z naj­vý­raz­nej­ších prob­lé­mov, ktoré sa týkajú mla­dých ľudí na Slo­ven­sku, je aj ci­teľná ne­do­stup­nosť vlastného bý­va­nia. Ak by si mal čerstvý ab­sol­vent poc­tivo za­ro­biť na menší bun­ga­lov nie­kde na okraji mesta, mu­sel by naň šet­riť aj 10 ro­kov. Tí, ktorí by ne­radi pod­ľahli hypotéke, rad­šej pre­fe­rujú „mama ho­tel“ alebo „rozhadzujú“ peniaze za nájom. Samostatnou kapitolou sú osamelí seniori, ktorí si nemôžu dovoliť platiť mesačne stovky eur za domov dôchodcov.

zdroj: pexels.com

Samospráva Brezna sa rozhodla túto nepriaznivú situáciu ohľadom dostupného bývania aspoň z časti vyriešiť. Na Mládežníckej ulici mesto kúpilo spolu 34 bytov, ktoré chcú obnoviť pre osamelých seniorov a mladých ľudí. Kúpa 34 bytov si vyžiada z mestského rozpočtu financie vo výške viac ako 358-tisíc eur . Tu je potrebné uviesť, že táto suma nie je konečná, keďže snahou mesta je vysporiadať vlastníctvo k celému bytovému domu, čo si samozrejme vyžiada ďalšie finančné prostriedky.

Čítaj viac TU>>Malacky sa rozhodli mladým ľuďom postaviť nové byty s extrémne nízkym nájomným

Mesto riešilo hneď niekoľko možností, ako s bytovým domom do budúcna naložiť. Ako jedno z najvhodnejších riešení sa ukázala realizácia projektu „Zdieľaného bývania pre osamelých seniorov“. Brezno sa v tomto prípade inšpirovalo českým Brnom.

zdroj: pexels.com

Projekt zdieľaného bývania je jediný svojho druhu, kde osamelí seniori majú nielen strechu nad hlavou, ale aj spoločnosť. Dôchodcovia majú k dispozícii samostatné izby, ale aj spoločné priestory, kde sa môžu navzájom porozprávať či zdieľať spoločné aktivity.

„Tento projekt sa nám páčil pre jeho nový rozmer, keďže je určený pre každého staršieho človeka, ktorý sa ocitne v ťažkej situácii a nevie si vyriešiť vlastné bývanie. Zdieľané seniorské bývanie by do budúcna teda mohlo byť ďalšou novou alternatívou popri finančne náročnejších domovoch dôchodcov,” uviedol pre Startitup zástupca primátora Martin Juhaniak.

zdroj: pexels.com

„Či sa všetko podarí, ukáže budúcnosť. Máme však jasne definovaný a stanovený cieľ. Najdôležitejšie je však z tohto cieľa nepoľaviť. Pre dnešok sa nám podarilo zvládnuť povestný najťažší prvý krok. Čaká nás ešte náročná cesta, majetkové vysporiadanie, príprava projektovej dokumentácie, ako aj samotná rekonštrukcia objektu,” dodáva M. Juhaniak.

Čítaj viac TU>>Koľko by musel zaplatiť štát, keby kúpil byty mladým Slovákom?

Podobný pomerne radikálny krok urobili pred časom aj Malacky. Mesto sa rozhodlo mladým ľuďom postaviť nové byty s nájomným okolo 200 eur.

zdroj: pexels.com

„Nielen my vnímame ‚divokú‘ situáciu na trhu s klasickými prenájmami, ktorá v dôsledku dopytu po nájme v kombinácii s nedostatočnou podporou nájomného bývania zo strany štátu spôsobila, že domácnosti musia v Bratislavskom kraji často za prenájom zaplatiť 500 až 600 eur, takže po odpočítaní všetkých životných nákladov zostanú na hranici životného minima,“ upozornil Říha.

Čítaj viac TU>>Brezno zavádza MHD celkom zadarmo

Je presvedčený, že výstavba niekoľkých stoviek nájomných bytov nielen zvýši možnosti výberu, ale prispeje aj k „znormalizovaniu“ situácie na trhu s prenájmom nehnuteľnosti. Mesto Malacky vlastní celkom 130 bytov, pričom obsadenosť bytov je 100%.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech