Koľko by musel zaplatiť štát, keby kúpil byty mladým Slovákom?

  • Ak by si chcel 24-ročný Slovák po vysokej škole zobrať hypotéku, musel by mať už odpracovaných 14 až 28 mesiacov, pričom by z výplaty nesmel minúť ani cent
  • Suma za byty pre mladých ľudí by nebola až taká závratná v porovnaní so sumami za iné výdavky štátu
01
  • Ak by si chcel 24-ročný Slovák po vysokej škole zobrať hypotéku, musel by mať už odpracovaných 14 až 28 mesiacov, pričom by z výplaty nesmel minúť ani cent
  • Suma za byty pre mladých ľudí by nebola až taká závratná v porovnaní so sumami za iné výdavky štátu

Pre mladého Slováka nie je také ľahké vyletieť z hniezda. Keď skončí vysokú školu, má cca 24 rokov, je bez praxe a ak si aj nájde prácu, z jedného platu väčšinou domácnosť neutiahne. A čo hypotéka? Kým sa dopracuje k lepšej mzde, poprípade si nájde druha, uplynie zopár rokov. Nevyčítajme preto ženám, že rodia až po 30-tke.

Ceny bytov stúpli

Ceny bytov a rodinných domov na Slovensku v druhom kvartáli tohto roka medziročne stúpli o 7%,  oproti predchádzajúcemu štvrťroku je to nárast o 1,2 percenta. V priemere je to 1 431 EUR za meter štvorcový. Ak by teda mladý pár plánoval aspoň jedno dieťa a chcel by 3-izbový byt za priemernú cenu, mal by mať po ruke 107 325 EUR.

Priemerné ceny nehnuteľností za bývanie podľa krajov v € za meter štvorcový:

Hypotéky sú nedostupnejšie

Národná banka Slovenska od júla sprísnila podmienky pre získanie hypotéky. V praxi to znamená, že ak chcete kúpiť byt, musíte mať našetrených minimálne 10 % až 20 % z jeho hodnoty. Ak chce teda mladý človek alebo pár získať hypotéku a začať rodinný život, musí mať dopredu na účte okolo 10 732 až 21 465 EUR. Pri priemernej mzde v SR, ktorá je údajne už 1004 EUR – v čistom 765 EUR, by mladý Slovák musel mať odpracovaných 14 až 28 mesiacov a pritom by nesmel nič z toho minúť na jedlo a iné veci… Ak by platil nájom a iné náklady na každodenný život, šetril by dlhé roky.

Koľko by stálo štát, keby zaplatil byty mladým Slovákom?

Na Slovensku v roku 2018 žije 480 897 ľudí vo veku 25 až 30 rokov. Keby títo ľudia tvorili páry, ktoré by chcel štát podporiť kúpou bytu, stálo by to 25 806 135 262 EUR dokopy, teraz. Keby sa to neriešilo takto nárazovo ale priebežne, každoročne by to bolo približne 5 161 227 052 EUR. Keby však byty staval samotný štát, vyšlo by to o mnoho lacnejšie a mladí ľudia by to mohli postupne splácať.

Bývanie – právo alebo výsada?

Majú právo bývať len bohatí alebo je to súčasťou základných ľudských práv? Napríklad arabské krajiny, ktoré ľudské práva takmer ani nepoznajú (najmä v prípade žien), svojim občanom pomáhajú pri získaní bývania.

Nemajetní občania v Emirátoch dostávajú od štátu pôžičku, ktorú môžu bez úrokov splácať 25 rokov. V Líbyi za diktátora Kaddáfího mal každý Líbyjčan ústavné právo na bývanie a štát poskytoval finančnú podporu pri kúpe bytov ako aj pri výstavbe vlastných obydlí.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech