Briti ukázali presnosť ich novej laserovej zbrane. Dračí oheň zasiahne mincu vzdialenú aj kilometer

  • Nová zbraň dosiahla ďalší míľnik
  • Táto zbraň má ničiť najmä nepriateľské rakety, lietadlá a drony
Na snímke zbraň dragonfire
gov.uk
  • Nová zbraň dosiahla ďalší míľnik
  • Táto zbraň má ničiť najmä nepriateľské rakety, lietadlá a drony

Renomovaný portál Newsweek informuje o odtajnených záberoch zverejnených britskou vládou, ktoré ukazujú novú britskú laserovú zbraň po prvýkrát v akcii. Spojené kráľovstvo strávilo roky vývojom DragonFire (Dračí oheň), čo je laserom riadená energetická zbraň. Sústredený lúč prerezáva vzdušný cieľ.

Jednou z hlavných myšlienok podobného typu zbraní je poskytnúť lacný spôsob zostreľovania prichádzajúcich cieľov, ako sú drony, čím sa odstráni potreba používať drahé rakety protivzdušnej obrany na odstránenie menších hrozieb.

Economic Times v tejto súvislosti dopĺňa, že ide o lacnejšiu alternatívu k tradičným strelám. Testy Dračieho ohňa, ktoré sa uskutočnili v januári na strelnici Herbrides Range na odľahlom súostroví pri pobreží Škótska, preukázali presnosť zbrane so schopnosťou trafiť mincu zo vzdialenosti jedného kilometra.

Mimoriadne lacná zbraň

Portál Forces uvádza, že laserom riadená energetická zbraň DragonFire (LDEW) je priamočiara zbraň, ktorá môže zasiahnuť akýkoľvek viditeľný cieľ podľa názoru Defence Science and Technology Laboratory (Dstl). DragonFire by sa dal použiť na súši alebo na mori a odstránil by závislosť od vysokonákladnej munície.

„Hovorili sme o nákladoch na streľbu z laserovej zbrane na úrovni 12 eur za výstrel. Naozaj, všetko, o čom hovoríme, sú náklady na energiu, ktorú potrebujete na vystrelenie laserovej zbrane, samozrejme, keď máte systém na svojom mieste. To je veľmi priaznivé v porovnaní so strelami, ktorých môžu byť tisíce alebo desaťtisíce alebo dokonca viac na jeden výstrel,“ vysvetlil Ben Maddison z Dstl.

„To je v ostrom kontraste so stovkami tisíc alebo dokonca miliónmi dolárov, ktoré môže stáť sofistikovaná protivzdušná obrana alebo stíhač rakiet,“ dodal pre Newsweek James Black, analytik európskej pobočky think-tanku RAND.

Prelomové video?

Britská BBC cituje ministra obrany Granta Shappsa, ktorý uviedol, že táto technológia by mohla znížiť „závislosť od drahej munície a zároveň znížiť riziko vedľajších škôd“. Ministerstvo obrany tiež hovorí, že armáda aj Kráľovské námorníctvo zvažujú použitie tejto technológie ako súčasť svojich budúcich schopností protivzdušnej obrany.

Hoci laserové zbrane môžu znieť ako sci-fi, americké námorníctvo už nainštalovalo systémy na niekoľko torpédoborcov. Na zostrelenie bezpilotných lietadiel počas súčasného konfliktu s Húsíami v Červenom mori však boli použité skôr rakety ako lasery. Rakety môžu byť oveľa drahšie ako drony, ktoré ničia, pričom niektoré stoja milióny eur.

Čo sa týka samotného nového videa, respektíve záberov, v čiernobielom videu vystrelí k oblohe jasný lúč svetla ničiaci cieľ. Vedci tvrdia, že DragonFire sa počas testovania osvedčil a má potenciál zmeniť obranné schopnosti Spojeného kráľovstva.

Maddison pre portál Forces vysvetlil: „Drony sú naozaj dobrým príkladom cieľov, proti ktorým by bola laserová zbraň veľmi účinná, a v našich ukážkach sú drony určite jedným z cieľov, ktoré sme úspešne použili pri mnohých príležitostiach na skutočne užitočné vzdialenosti.“

Británia nie je sama vo vývoji tejto technológie a sily na celom svete si uvedomujú výhody, ktoré prináša. Izrael má napríklad Iron Beam (Železný lúč), ktorý je určený na ničenie predmetov krátkeho dosahu, ktoré sú príliš blízko na to, aby ich systém Iron Dome (Železná kopula) zasiahol.

BBC zároveň upozorňuje na skutočnosť, že vývoj laserových zbraní prichádza uprostred rastúceho využívania bezpilotných lietadiel vo vojne, čo je vidieť v konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom, pričom existuje predpoklad, že Rusko pri útokoch na ukrajinské mestá používa drony „kamikadze“ vyrobené v Iráne.

Ukrajina, ktorá tiež používa niektoré „kamikadze“ bezpilotné lietadlá, vytvorila vlastnú „armádu bezpilotných lietadiel“ využitím hobby bezpilotných lietadiel na vojenské účely.

Zdroje: Express, Newsweek, Economic Times , BBC, Forces

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá