Čajovňa, v ktorej čarujú s chuťami: Navštívili sme miesto, kde z prípravy čaju urobia zážitok

  • Banská Bystrica má slovenský unikát
  • Na túto čajovňu by sme mali byť pyšní aj vo svete
Čajovňa, v ktorej čarujú s chuťami: Navštívili sme miesto, kde z prípravy čaju urobia zážitok
Startitup/Matej Hlbočan
  • Banská Bystrica má slovenský unikát
  • Na túto čajovňu by sme mali byť pyšní aj vo svete

Okolo Barovne Čarovne brewbaru v Banskej Bystrici sa vytvoril za roky ich pôsobenia veľký fanklub v čerstvých čajoch. Dalo by sa povedať, že práve oni stoja za osvetou v jeho pití.

Čo sa týka kávy, tak už sme si začali na Slovensku zvykať na fakt, že kvalitná káva by mala spĺňať nejaké parametre. Pomaly, ale isto sa tento trend dostáva aj do sveta čaju.

A práve preto sme navštívili unikátny projekt v srdci Slovenska a zároveň vyspovedali Idku Topinkovú, ktorá spolu so svojím tímom stojí za týmto epicentrom výberového čaju. 

Zenová záhrada pokoja

Kto by to bol povedal, že v centre námestia, kde sa premávajú turisti, ale aj miestni nájdeš takúto skvelú príležitosť vypnúť od všetkého, čo ťa trápi v bežnom živote.

Privíta ťa krásne zachovalá historická budova s prírodne vyzerajúcim barom. Detaily v prevádzke sú v šesťuholníkovom vzorci, a práve to pridáva skvelú identitu priestoru. 

Barovna
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Každý, kto ma osobne pozná, by ešte pred pár týždňami povedal, že som jedným z najväčších odporcov Matcha nápojov a čajov. Dôležité bolo však poznamenať, že som pravdepodobne nemal možnosť ochutnať kvalitné čaje, a preto sa mi znechutili.

Idka nám poukazovala nielen celé priestory vrátane ich showroomu japonských nádob na prípravu čaju, ale aj rôzne prípravy čaju vrátane klasických metód, aké poznáš aj ty, ale aj prípravu takzvanej obradnej Matche.

A čo chuť?

Poďme však na to najdôležitejšie, a to je samotná chuť. Musím sa pokloniť tomu, ako dokáže skúsený personál vyhovieť naozaj každému a odporučiť to, čo ti bude chutiť najviac.

Mali sme možnosť ochutnať matchu na rôzne spôsoby, či už tradičnú prípravu, latté alebo aj s tonicom. Keby sa dala Barovňa objednať na doma s osobným baristom, tak by som stál prvý v rade. 

barovna
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Okrem toho sme ochutnali aj zelené čaje najvyššej kvality, rôzne drinky, ale napríklad aj ich celodenné raňajky. Jeden z highlightov boli Matcha guličky, ktoré chutili neskutočne dobre.

Teraz už viem, prečo sa to nazýva Čarovňa. Tie chute, ktoré ti v ústach vyvolajú, by sa dali nazvať pokojne čarovaním. 

  • Kto stojí za týmto podnikom?
  • Kedy sa Idka začala zaujímať o kvalitné čaje?
  • Ako dokáže bežný človek rozlíšiť, ktorý čaj je kvalitný?
  • Je chuť čaju ovplyvnená zberom?

Na začiatok sa, prosím, predstav našim čitateľom. Kto si a za čím stojíš?

Volám sa Idka Topinková a na začiatok by som chcela podotknúť, že toto celé nie je len o mne, ale aj o všetkých ľuďoch, s ktorými spolupracujem a bez ktorých by to nešlo. Celý podnik sa snažíme viesť cestou kolektívu a nie jednotlivca.

Prirovnala by som nás k známym prútom kráľa Svätopluka – spolu sme silnejší. Akonáhle jedna kocka nie je dostatočne silná, celá stavebnica sa rozpadne. No poďme k samotnému projektu.

Ten nesie názov Barovňa Čarovňa. Pred šiestimi rokmi sme tento čisto čajový koncept obohatili aj o kvalitnú kávu a celkovo kvalitné suroviny v rôznych nápojoch. Nielen v tých teplých, ale aj studených, medzi ktoré patrí napríklad ľadový čaj či ľadová káva.

V centre Banskej Bystrice sa snažíme ponúknuť tú najlepšiu a najčerstvejšiu kvalitu, akú dokážeme za momentálnych okolností poskytnúť.

Ako si už aj naznačila, vašou doménou je stále čaj. Vedela by si spomenúť, aké boli tvoje úplne prvé skúsenosti s čajom, keď si bola ešte dieťa?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá