Čakáš na zlaté prasiatko? Pre teba ide o nevinnú tradíciu, deťom však môže uškodiť

  • Čakanie na zlaté prasiatko môže deťom uškodiť
  • Rodičom sa odporúčajú aj iné pravidlá, ktoré by mali dodržiavať
vianoce
Unsplash/Annie Sprat, S.B. Voltathen
  • Čakanie na zlaté prasiatko môže deťom uškodiť
  • Rodičom sa odporúčajú aj iné pravidlá, ktoré by mali dodržiavať

„A keď vydržíš až do večera nepapať, tak uvidíš zlaté prasiatko.“ Táto legendárna hláška z reklamy na obľúbený nápoj nám každý rok pripomína jednu z tradícií, ktorá sa viaže k Vianociam. Ide o vianočný pôst, ktorý každý rok dodržiava veľké množstvo Slovákov.

Zatiaľ čo pre dospelých ide len o tradíciu, deti by sa tomuto zvyku mali vyhýbať. Sú aj iné pravidlá, ktorými by sme sa mali riadiť, aby deti prežili sviatky zdravé a spokojné.

Deti by nemali držať na Štedrý deň pôst s vidinou zlatého prasiatka, ale mali by mať prísun stravy v pravidelných intervaloch ako inokedy. Upozornil na to viceprezident Slovenskej obezitologickej asociácie Peter Minárik. Pri sviatočnom hodovaní a príprave jedál tiež podľa neho treba brať na deti ohľad.

„Počas vianočných sviatkov dožičíme oveľa viac aj deťom. Netreba však zabúdať, že dieťa nie je zmenšený dospelý, a treba na to myslieť aj pri skladbe potravy,“ uviedol odborník. Pripomína tiež, že u detí treba regulovať konzumáciu sladkostí a zabezpečiť im dostatočný prísun ovocia a zeleniny.  

To, ktoré potraviny na detský tanier nepatria, podľa neho záleží predovšetkým na veku dieťaťa. „Deťom do troch rokov nie je vhodné podávať potraviny, ktorými by sa mohli udusiť. Napríklad malé a tvrdé kúsky ako orechy, sušené ovocie,“ priblížil Minárik.

Netreba im ponúkať ani potraviny, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie. Napríklad med, arašidy, morské ryby a živočíchy, exotické a citrusové ovocie,“ vymenoval odborník.

Pre všetky deti sú podľa neho nevhodné údeniny a rôzne slané pochutiny, slané a pražené oriešky, potraviny s vyšším obsahom potravinárskych prísad či presladené limonády.

V prípade podávania rýb, ktoré sú pre deti veľmi zdravé, odporúča vyhnúť sa vyprážaniu a dávať najmä pozor na kosti. „Ak sa už rozhodnete rybu vypražiť, deťom je vhodné ju očistiť od strúhankového obalu,“ radí Minárik.

Pomoc je tu

Operátori na linke tiesňového volania 155 pracujú aj počas vianočných sviatkov. Vianoce si spríjemňujú výzdobou v krajských operačných strediskách. Pod vianočným stromčekom nechýbajú malé darčeky. Na spoločnú večeru však už nie je čas. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

„Pacienti v tiesni potrebujú pomoc bez ohľadu na to, či je sviatok, alebo nie. Telefóny preto zvonia neustále ako v bežné dni,“ pripomenula Krčová.

To, že sú Vianoce, operátorom v každom krajskom operačnom stredisku, ktorých je osem po celom Slovensku, pripomína vyzdobený stromček. Nechýba ani vianočné pečivo.

Na Štedrý deň sa však vždy služba začína malým rituálom. Pri výmene služieb prídu kolegovia z ďalšej zmeny skôr, aby si mohli vzájomne popriať požehnané a pokojné sviatky,“ ozrejmila hovorkyňa.

Počas služby na slávnostnú spoločnú večeru už čas nemajú. Okamžite si sadnú za pracovný pult a začnú pracovať.

Ani pod jedným stromčekom na krajských operačných strediskách nechýbajú aspoň malé drobnosti, ktorými sa operátori navzájom obdarúvajú. Ľudia z tiesňovej linky 155 svojmu náročnému povolaniu prispôsobujú svoj súkromný život.

Im samotným patrí veľké ďakujem. Ale aj ich rodinám za pochopenie, toleranciu a za všetky chýbajúce sviatočné chvíle, ktoré ich blízki strávili v službe a nie v rodinnom kruhu,“ uzavrela Krčová.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá