CE-ZA-AR 2016: Toto sú top architektonické diela roka

  • Jubilejný ročník prestížnej architektonickej súťaže CE.ZA.AR 2016 má svojich víťazov. Pozri si tú najkrajšiu slovenskú architektúru.
collage
  • Jubilejný ročník prestížnej architektonickej súťaže CE.ZA.AR 2016 má svojich víťazov. Pozri si tú najkrajšiu slovenskú architektúru.

Medzinárodná porota v zložení Lukáš Kordík, Štefan Moravčík, Ilona Németh, Antonín Novák, Roman Rutkowski, Jan Šépka a Juri Troy nominovala spomedzi 108 úžasných architektonických diel 17 najlepších. Včera vyhlásila finálnych víťazov. Cieľom súťaže je rozvíjanie povedomia o kvalitných architektonických riešeniach, presadzovanií kvality, udržateľnosti a inovácií v takýchto projektoch.

13606540_1087124801333421_420708213354604812_n

Odkazom porotcov CE-ZA-AR je tiež väčšia snaha o zachovanie vlastnej slovenskej identity v dielach, namiesto smerovania k prílišnej medzinárodnosti. Nemali by sme zabúdať na to, kto sme a odkiaľ pochádzame a bezhlavo podľahnúť aktuálnym trendom. Pozitívny je fakt, že skvelá architektúra nie je limitovaná hranicami hlavného mesta a úžasné stavby vznikajú aj v regiónoch a niekedy v tých najťažších podmienkach.

Víťazné projekty:

V kategórii Rodinné domy získali cenu Peter Šercel a Andrej Švec za stavbu rodinného domu Pod kalváriou v obci Veľké Úľany. Inšpirovali sa vidieckou architektúrou a snažili sa dielo citlivo zakomponovať do okolitého prírodného prostredia.

foto1-1

Najlepším Bytovým domom bol projekt Avana v Stupave z dielne ateliéru Architekti.sk. Ich novostavba má poskytovať dostupné bývanie pre rodiny. Stavba je charakteristická zaujímavými vysunutými balkónmi, lodžiami a terasami, ale tiež originálne rozmiestnenie stĺpov v suteréne, ktorý slúži ako parkovisko.

foto1-2

V kategórii Občianske a priemyselné budovy cenu získal Richard Murgaš z ateliéru Uniform Architects za minimalistickú stavbu Materskej školy Guliver v Banskej Štiavnici. Zaujímavé je, že projekt vznikol v spolupráci s riaditeľkou školy. Budova žiakom poskytuje miesto pre spánok, stravovanie, hry, cvičenie a má dokonca aj bazén a saunu.

foto1

Tomáš Bujna si odniesol cenu v kategórii Obnova a prestavba za jeho Interiér rímskokatolíckeho kostola sv. Vavrinca v Brutovciach. Ten je najvyššie položeným stredovekým kostolom na Slovensku a nachádza sa vo výške 863 m.n.m. Výzvou bolo zachovanie pôvodnej tváre kostola a prispôsobenie charakteristík stavby náročným poveternostným podmienkam.

foto1-3

Najkrajší Interiér sa podarilo vytvoriť architektom Andrejovi Olahovi a Kataríne Labáthovej v bratislavskom obchode Slávica. Jedinečný čistý dizajn priestoru vznikol odstránením medzistropu, zachovaním starej patiny a použitím bieleho náteru. Vzdušný priestor je tak ideálny na prezentovanie dizajnérskych výrobkov.

foto1-4

V kategórii Exteriér zvíťazila skupina autorov Michal Marcinov, Andrej Badin, Zuzana Dmeovičová, Peter Lényi, Ondrej Marko a Marián Lucký. Ich dielom bolo vytvorenie jednoduchého dizajnu Prístrešku a lávky na Straníku pri Žiline. Dizajn je prispôsobený praktickému využitiu daného miesta, teda častým používaním pre vzdušné športy ako paragliding či bezmotorové lietanie.

foto1-5

zdroj fotiek a titulnej fotky: new.ce-za-ar.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech