Čech vymyslel virtuálnu menu Corrency. Chce ňou zabezpečiť spravodlivé rozdelenie peňazí z dotácií

  • Virtuálna mena Corrency má zabrániť pofidernému prerozdeľovaniu peňazí určených pre firmy zasiahnuté pandémiou
  • Podnikateľ Pepe Rafaj testoval menu tak, že rozdal ľuďom 800-tisíc českých korún, ktorými mohli zaplatiť v registrovaných predajniach
Pepe Rafaj
Pepe Rafaj, Corrency, Bicanski/Pixnio
  • Virtuálna mena Corrency má zabrániť pofidernému prerozdeľovaniu peňazí určených pre firmy zasiahnuté pandémiou
  • Podnikateľ Pepe Rafaj testoval menu tak, že rozdal ľuďom 800-tisíc českých korún, ktorými mohli zaplatiť v registrovaných predajniach

Pandémia narobila problémy celej ekonomike, najviac ale zasiahla gastronomický priemysel. Situáciu ohľadom koronavírusu nezvládlo množstvo firiem a aj napriek tomu, že vlády po celom svete prichádzali s novými riešeniami, pomoc nebola dostatočná takmer nikdy. V našom regióne si sa mohol stretnúť aj s pochybnostiami o spravodlivom rozdeľovaní dotácií.

V českom meste Kyjov prišiel podnikateľ Pepe Rafaj s nezvyčajnou odpoveďou na otázku, ako urobiť pomoc firmám zasiahnutými koronavírusom transparentnou, informuje portál CzechCrunch.  

O dotáciách budú rozhodovať zákazníci 

Pepe Rafaj mal ambíciu nahradiť zastaralý systém dotácií pomocou meny Corrency. Celý systém by mal fungovať tak, že zákazník dostane dotáciu a sám sa rozhodne, ktorej zo zaregistrovaných firiem ju venuje. V pilotnom ročníku projektu tak ekonomiku mesta podporili obyvatelia sumou 2 milióny českých korún (78 679 EUR). 

zdroj: Corrency

Do prvého ročníka projektu sa zapojilo 2-tisíc obyvateľov Kyjova, zaregistrovať sa mohli cez webstránku, alebo v infocentre. Každý z nich dostal 400 correntov, ktoré mohol minúť v takmer 30 obchodoch, medzi ktoré patrili napríklad biopotraviny, lekárne, niekoľko kaviarní, ale aj masážny salón či kaderníctvo. V predajni zaplatili iba polovicu z vlastného vrecka, druhú polovicu mohli uhradiť práve correntami. Celková suma, ktorou firma I, Foundation na čele s Pepe Rafajom prispela občanom, bola 800-tisíc českých korún (31 471 EUR). 

Zákazníci urobili počas jedného mesiaca 3 a pol tisíc transakcií, najviac v lekárni a v obuvníctve. Zámerom autorov projektu bolo hlavne pomôcť tvrdo zasiahnutej ekonomike po tom, ako sa uvoľnili opatrenia. Preto so spustením projektu čakali, kým sa covid semafor dostane na stupeň 3 z celkového počtu 5. „Ľudia a obchodníci boli nadšení. Verím, že systém Corrency pomôže naštartovať ekonomiky aj v ďalších mestách,“ povedal starosta Kyjova František Lukl. 

Cielená podpora 

Projekt je podľa tvorcov lepší hlavne v tom, že na rozdiel od štandardného systému, tzv. Helicopter money (plošná podpora), je podpora prostredníctvom Corrency cielená. Svoj spôsob podpory označili ako Drone money, vďaka účasti ľudí je tak v obehu peňazí viac a teda podpora firiem je vyššia. 

zdroj: tasr/dpa

Ak by si si myslel, že fanúšikovia Corrency boli len mladí nadšenci technológií, možno ťa prekvapí, že jedna tretina užívateľov boli seniori. Na to, aby sa mohli zapojiť a zaplatiť, je totiž potrebný len kód z SMS správy a občiansky preukaz. 

Ako vnímaš Bitcoin?

„Corrency funguje na báze spoluúčasti, kde občania s každým darovaným correntom zaplatí vždy niečo tiež z vlastných prostriedkov. Financie se tak v obehu násobia a kolesá ekonomiky sa roztáčajú. Corrent navyše nejde uložiť do banky na neskôr. Musí sa v danej lokalite minúť v stanovenom čase,“ priblížil zakladateľ projektu Rafaj.

Spustenie projektu vďaka štátnej podpore

Na začiatku Rafaj predstavil svoj nápad na hackatone s názvom Hack the Crisis. S celkovou podobou projektu mu pomáhali mentori. Voči podpore od ministerstva bol skeptický, nakoniec sa mu však celý projekt podarilo uskutočniť len vďaka dotácií od Ministerstva priemyslu a obchodu v programe Czech Rise Up. 

S vývojom Corrency chce Rafaj pokračovať a neskôr ho rozšíriť aj do Európy. Majú záujem podporiť napríklad reštaurácie a cestovný ruch, do úvahy prichádza projekt predstaviť aj v inom európskom meste. Podľa hovorkyne projektu Barbory Vaculíkovej je potrebné, aby sa dotácie začali distribuovať efektívnejšie. 

Zdroj: CzechCrunch

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech