Celoročná pracovná cesta okolo celého sveta s Remote Year – rozhovor

  • Digitálni nomádi – skupina ľudí, ktorí vedia využiť fakt, že ich práca nepúta na jedno geografické miesto a cestujú s ňou, kam sa im zachce. Nie sú to ale žiadni dovolenkári. Sú to profesionálne aktívni ľudia, ktorí popri práci radi objavujú nové zákutia našej planéty. Úžasný projekt Remote Year spája takýchto ľudí do skupiny a umožní im tak zažiť rok ich snov. Prinášame vám rozhovor s jedným zo zakladateľov Remote Year, Samom Pessinom.
image_1437647963.jpeg
  • Digitálni nomádi – skupina ľudí, ktorí vedia využiť fakt, že ich práca nepúta na jedno geografické miesto a cestujú s ňou, kam sa im zachce. Nie sú to ale žiadni dovolenkári. Sú to profesionálne aktívni ľudia, ktorí popri práci radi objavujú nové zákutia našej planéty. Úžasný projekt Remote Year spája takýchto ľudí do skupiny a umožní im tak zažiť rok ich snov. Prinášame vám rozhovor s jedným zo zakladateľov Remote Year, Samom Pessinom.

 

Sam, ak by si nám mal opísať 1-2 vetami čo vlastne Remote Year je, ako by zneli?

Remote Year je celoročný cestovateľský program pre ľudí pracujúcich na dialku. Organizujeme celú logistiku ohľadom cestovania a taktiež poskytujeme neporovnateľný komunitný zážitok (osobný ako aj profesionálny) s neskutočne rozmanitou skupinou ľudí.

 

Určite ste si museli prejsť istým procesom, kým ste sa do tohto projektu rozhodli pustiť. Ako sa zrodila táto myšlienka?

Môj co-founder Greg chcel cestovať a popri tom pracovať na diaľku, ale nikto z našich kamarátov nemohol ísť s ním. Nie žeby nebola chuť, jednoducho sa im nepodarilo na to uvoľniť potrebný čas. Rozhodol sa teda vytvoriť webovú stránku, ktorá veľmi rýchlo pritiahla silný záujem. Táto reakcia nám dala inšpiráciu na založenie profesionálneho projektu Remote Year, ktorý bude ľudí so záujmom o nomádsky štýl života spájať a umožňovať im takýto spoločný zážitok. Od začiatku sme teda vedeli, že tento biznis nápad dáva zmysel, keďže Gregova stránka pritiahla celkom veľké publikum.

 

 

Aká bola prvotná reakcia ľudí po spustení Remote Year?

Podarilo sa nám veľmi rýchlo dohodnúť na spolupráci s niekoľkými médiami v rôznych krajinách (Business Insider, Fact Company, GQ Brazil a pod,). Vďaka tomu sa o nás dozvedelo veľa správných ľudí na rôznych miestach.

 

Dostali ste veľký počet prihlášok nad kapacitu programu, ktorá je momentálne 75 ľudí na jednu sezónu. Akým procesom ste sa dostali ku konečnému výberu kandidátov? Na čo ste sa počas výberového procesu zameriavali?

Počas zimy nám prišlo viac ako 25,000 prihlášok do prvého ročníka Remote Year. Pretože bol dopyt tak obrovský, spustili sme sa intenzívny výberový proces, počas ktorého sme robili predvýber kandidátov na rozhovory. Po tých sme urobili konečný výber kandidátov, ktorým sme ponúkli miesto v prvom ročníku. Záujem prejavilo veľmi veľa neskutočne zaujímavých ľudí, preto bolo veľmi náročné urobiť konečný výber pre tento ročník.

 

Diverzita je pre skupiny vždy prospešná. Ako vyzerá tohtoročný „turnus“ Remote Year? Zúčastnili sa tento rok aj nejakí Slováci?

Som veľmi pyšný na to, akú rozmanitú skupinu sa nám pre tento rok podarilo zostaviť. Pozrime sa na niekoľko štatistík:

  • Národnosti: USA, Kanada, Brazília, Španielsko, Portugalsko, Nemecko, Nórsko, Švédsko, Turecko, India, Austrália, Nový Zéland, Svätý Tomáš a Princip. Tento rok nie je členom našej skupiny žiadny Slovák, budeme ale nesmierne radi, keď tomu bude v budúcich rokoch inak!
  • Ročníky: pohybujeme sa v rozmedzí od 22 do 49 rokov, s priemerom niekde okolo 30ky
  • Profesie: máme veľkú skupinu developerov a dizajnérov (okolo 40%), veľkú skupinu biznis ľudí, medzi ktorýmí sú podnikatelia, obchodníci, marketéri a firemní stratégovia (okolo 40%), slušnú skupinu spisovateľov a blogerov, právnika  a niekoľko vlastníkov firiem

 

 

Nomádske typy majú zvyčajne radi slobodu voľby po tom, ako dorazia do novej destinácie. Čo majú členovia zabezpečené od organizácie Remote Year v každom meste a o čo je ponechané na nich a ich preferencie?

To je výborná otázka. Snažíme sa v dostatočnej miere zorganizovať nevyhnutnú logistiku a takisto pripravujeme množstvo zaujímavých skupinových aktivít pre členov. Na druhej strane ale podporujeme členov v tom, aby navštívené mestá autonómne objavovali a vytvárali si tak svoje jedinečné zážitky. Bežne mávame 2-3 spoločné podujatia za týždeň na dobrovoľnej báze, čo je dobrá cesta ako dostať našu komunitu dohromady. Usporiadúvame tieto stretnutia tak, aby boli naozaj jedinečnými zážitkami, špecifickými pre danú lokáciu. Niekoľkí ľudia v skupine si vytvorili svoje vlastné skupinky, projekty a skúsenosti v užšiom kruhu účastníkov. Toto vidím ako podstatnú súčasť celej Remote Year skúsenosti. Tu je niekoľko príkladov:

 

  • Skupina žien dostala sponzorstvo od slovinského turistického úradu na to, aby cestovali po tejto krajine a podieľali sa o svoje zážitky na sociálnych sieťach
  • Jeden z našich brazílskych účastníkov plánuje konferenciu pre digitálnych nomádov, ku ktorej ako podklady použije zážitky a skúsenosti svojich 15 spoluúčastníkov z Remote Year 2015
  • Jeden z našich amerických účastníkov začal skupinu, ktorá ľudí udržuje navzájom profesionálne zodpovedných voči ich krátkodobým cieľom
  • Dvaja účastníci pôvodom z Indie spustili event nazvaný Food for Thought (Jedlo pre Myšlienky). Jedná sa o privátne podujatie pre 10-15 ľudí, ktorí sa stretli v danej lokalite. Tí si spolu užijú výborné podomácky varené jedlo, spoločne networkujú a zabávajú sa

 

 

 

 

Prvý ročník Remote Year začal v Prahe. Kam bude skupina putovať ďalej?

Skupina sa už presunula z Prahy do Ljublany, odkiaľ sa presunie do Dubrovniku. Následne pôjdeme do Istanbulu, Pengangu (Malaysia), Ko Tao (Thajsko), Hanoi (Vietnam), Kyoto (Japonsko), Buenos Aires (Argentina), Mendoza (Argentina), Santiago (Chile) a Lima (Peru).

 

S prvotným úspechom, ktorý doposiaľ Remote Year zažíva, určite uvažujete nad posunutím tohto projektu na ďalší level. Čo od vás môžeme v najbližších rokoch očakávať?

Úroveň, na ktorej projekt momentálne beží, nás určite plne zamestnáva, ale samozrejme často myslíme na budúcnosť. Dúfame, že budeme môcť v nadchádzajúcich sezónach otvoriť viaceré turnusy, ktoré budú bežať paralelne.

 

 

Je niečo, čo by si rád odkázal naším slovenským čitateľom?

Boli by sme neskutočne radi, keby sa nášho programu zúčastnilo veľa Slovákov, predovšetkým po úžasnej osobnej skúsenosti v Bratislave pred niekoľkými týždňami. Ak vás Remote Year zaujal, nechajte nám váš email na našej stránke a budeme vás čoskoro kontaktovať s nasledujúcimi krokmi.

 

Remote Year Team je skupina nadšencov, ktorí sa vyžívajú v cestovaní a získavaní skupinových zážitkov. Po zažitom roku v skupine profesionálnych dobrodruhov vyrastiete osobne ako aj profesionálne. Tým, že sa jedná o takto geniálny nápad, je veľmi náročné dostať sa medzi 75 vyvolených. Určite ale nezúfajte a skúste to, každý má šancu stať sa remoťákom. :)

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK