Česká verzus slovenská armáda: Sme na tom horšie ako Nigéria, za Čechmi zaostávame. Závidieť ale nemusíme

  • Česká aj Slovenská armáda trpia takmer rovnakými neduhmi
  • Priestor na zlepšenie tu je nielen vo vojenskej výbave, ale aj v zázemí
  • Česko nad nami vyniká najmä aktívnymi zálohami
vojaci
TASR/František Iván
  • Česká aj Slovenská armáda trpia takmer rovnakými neduhmi
  • Priestor na zlepšenie tu je nielen vo vojenskej výbave, ale aj v zázemí
  • Česko nad nami vyniká najmä aktívnymi zálohami

Česko je takmer dvakrát väčšia krajina ako Slovensko. Ale platí to aj pri armáde? Ubránili by sme sa spoločnému nepriateľovi? Ako by dopadol spoločný konflikt?

Spolu s odborníkom na bezpečnosť sme sa pozreli na to, ako sú naše armády vybavené a pripravené na prípadnú vojnu. Ukázalo sa, že je čo zlepšovať. Oba štáty totiž majú armádu, ktorá je použiteľná viac na mierové misie, ako do skutočného boja.

Vybavení sme podobne

Podľa rebríčka Global Power Index 2020 sa Česko umiestnilo na 34. priečke a Slovensko až na 58. mieste. Predbehli nás aj krajiny ako Nigéria, Peru, či Angola. Rebríček porovnáva najmä vojenské vybavenie a ľudské zdroje, teda koľko bojaschopných mužov a žien v krajine máme.

Tiež sa prihliada aj na rozpočet na armádu. Ten máme s Čechmi veľmi podobný. V hodnotení však zaváži aj infraštruktúra, kilometre ciest, dostupnosť lokalít, aj napríklad počet letísk.

Vo vybavení sme na tom dosť podobne. Česi majú viac vojakov aj vzdušných síl, my však máme viac raketových systémov.

Spoločné neduhy

Podľa experta na obranu Mateja Kandríka, riaditeľa inštitútu STRATPOL, nie sú medzi armádami Česka a Slovenska veľké rozdiely, keďže trpia veľmi podobnými problémami.

Dlhodobo fungoval nekoncepčný rozvoj síl, kde sa raz dávali do popredia špeciálne sily, raz ženisti, raz chemici atď. Logikou za týmto postupom bola snaha si vypestovať jednu špičkovú, ukážkovú zložku, ktorá bola potom prednostne ponúkaná napr. do zahraničných misií,“ hovorí Kandrík.

Rebríček Global Power Index síce hovorí o množstve techniky, no nehovorí nič o tom, v akom stave technika je. To je podľa Kandríka veľká slabina.

Ďalším spoločným problémom je tiahnúca sa neschopnosť efektívne modernizovať a vyzbrojovať. To sa prejavuje na nedostupnosti aj základných výstrojových súčiastok či neúmerné predlžovanie životnosti  kľúčovej techniky. Dobrým príkladom je v oboch republikách zhodná neschopnosť nakúpiť moderné vojenské radary, ktoré sú absolútnym základom protivzdušnej obrany,“ zdôrazňuje odborník.

Vojaci potrebujú lepšie zázemie

Sila armády nie je iba v o výcviku a výzbroji. Dôležité je aj to, aby sa vojaci pri výkone svojho povolania cítili dobre a mali si kde odpočinúť. V tomto smere však zaostávame aj za Čechmi.

Žiaľ, v horšom stave ako Česká republika máme kasárne, cvičiská či zázemie jednotlivých útvarov. Tam sú mnohé budovy dnes v zlom technickom stave a investície chýbajú. To sa nemusí zdať dôležité, ale nevyhovujúce pracovné podmienky samozrejme negatívne ovplyvňujú schopnosť plniť úlohy a znižujú prestíž vojenského povolania,“ hovorí Kandrík.

V čom sú Česi lepší

Celkové hodnotenie sa prikláňa na stranu našich susedov, ktorí majú viac vojakov aj techniky. Matej Kandrík ešte dodáva, že súčasná armáda na Slovensku je viac vhodná na mierové misie, ako na aktívny boj.

Ak by som mal vybrať jednu vec, v ktorej by sme sa mohli v dobrom inšpirovať z Čiech, tak je to systém aktívnych záloh. Tie dávajú možnosť občanom civilom vstúpiť do vojenského sveta a podieľať sa na obrane vlasti. Súčasne to dáva možno ozbrojeným silám si udržať niektoré schopnosti ekonomickejšie a v neposlednom rade funkčné zálohy sú absolútnym základom, ak nie je našou ambíciou budovať len tzv. mierovú armádu.“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá