Česko chce niekoľkými miliónmi eur motivovať ľudí v sadení stromov. Slovensko má celkom iné plány

  • Ak sa chceš u našich západných susedov pustiť do výsadby stromov, ministerstvo ti to preplatí
  • O vysadené stromy však budeš povinný sa starať aspoň 10 rokov
  • Zisťovali sme, či sa podobný dotačný program spustí aj na Slovensku
sennn
TASR
  • Ak sa chceš u našich západných susedov pustiť do výsadby stromov, ministerstvo ti to preplatí
  • O vysadené stromy však budeš povinný sa starať aspoň 10 rokov
  • Zisťovali sme, či sa podobný dotačný program spustí aj na Slovensku

Ministerstvo životného prostredia v Českej republike spúšťa úplne nový dotačný program na podporu komunitnej výsadby stromov na verejných priestranstvách. Získať dotáciu, zasadiť stromy a zapojiť sa tak do celonárodnej iniciatívy Sadíme budúcnosť, môže prakticky každý, navyše s podporou v prepočte až 9700 eur. 

K dispozícii je celkom 3,9 milióna eur, ktoré ministerstvo vyčlenilo z rozpočtu Štátneho fondu životného prostredia. Z príspevku je možné uhradiť výdavky za sadenice, potrebný materiál i následnú starostlivosť. Cieľom je do 5 rokov vysadiť mimo lesa 10 miliónov nových stromov, za každého občana Českej republiky.

Gepostet von LIPA – Liptovskí aktivisti, o.z. am Donnerstag, 16. Mai 2019

 

„Výsadba stromov významne prispieva k adaptácii na zmenu klímy, čistejšiemu ovzdušiu, podporuje zadržiavanie vody v krajine, znižuje eróziu pôdy. Dotačný program sme naštartovali na podporu celonárodnej iniciatívy MŽP a Nadácie Partnerstvo „Sadíme budúcnosť.“Medzi nami je totiž rad aktívnych spoluobčanov, ktorým nie je ľahostajné, ako rýchlo miznú stromy z okolia našich domov aj z voľnej krajiny a chcú sami priložiť ruku k dielu. Naša finančná podpora je preto mierená najmä na tieto akčné miestne komunity, „ uvádza minister životného prostredia Richard Brabec.

Nový dotačný program je postavený na dobrovoľníckej práci, má jednoduchú schému a žiadateľom finančne pokryje všetky náklady na materiál potrebný na pestovanie listnatých stromov a ich následnú starostlivosť.

Gepostet von MODRANSKÉ ZVESTI – oficiálny FB profil am Samstag, 13. April 2019

Na to, či sa podobného kroku dočkáme aj na Slovensku sme sa pýtali hovorcu MŽP – Tomáša Ferenčáka.

Za ministerstvo životného prostredia môžem povedať, že my skôr pracujeme na zastavovaní výrubov, pretože ochrana prírody a národných parkov má pre ministerstvo životného prostredia najvyššiu prioritu. Preto sme presadili dôležitú novelu zákona o ochrane prírody, ktorá zakazuje plošné výruby a zabezpečí adekvátnu ochranu našich najvzácnejších lokalít.  Práve novela zákona o ochrane prírody prinesie po dlhých rokoch systémové riešenia a dá štátnym ochranárom reálne kompetencie chrániť vzácne lokality. Novela sprísňuje aj podmienky pre výstavbu v národných parkoch,” vyjadril sa pre Startitup Tomáš Ferenčák.

Gepostet von Sadenice Liptov am Donnerstag, 13. Dezember 2018

Hovorca dodáva, že v rámci Environmentálneho fondu je na Slovensku možné žiadať o dotáciu na podporu projektov zameraných na zlepšenie kvality ovzdušia. Ide napríklad o výsadbu zelene. Termín predloženia žiadostí je do 31. októbra 2019. Oprávnenými žiadateľmi sú obce a samosprávne kraje.

O strom sa musíš starať 10 rokov po jeho vysadení

Je potrebné spomenúť, že výsadbu stromov v Česku nie je možné vykonávať úplne na vlastnú päsť. „Aj keď je funkcia stromov v prírodných ekosystémoch nezastupiteľná, a to aj v mestskej zástavbe, a výrazne ich ubúda, nemôže výsadba prebiehať úplne bez kontroly. Nielenže je potrebné zvoliť dreviny vhodné pre dané stanovište, ale najmä v zastavaných oblastiach bývajú ochranné pásma a rad technických obmedzení, „ upozorňuje na povinnosť dodržiavať zákonné podmienky pre výsadbu riaditeľ Štátneho fondu životného prostredia ČR Petr Valdman.

Gepostet von Staré Mesto – srdce Bratislavy am Donnerstag, 21. April 2016

Z toho dôvodu bude úrad požadovať, aby na podporené projekty dohliadal odborník s relevantným vzdelaním, bol spracovaný odborný posudok a zaistený súhlas vlastníka pozemku. O vysadené stromy je žiadateľ tiež povinný sa starať, a to po dobu nasledujúcich 10 rokov.

zdroj: mzp.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech