Český projekt FactCzech našiel zbraň proti šíreniu dezinformácií na internete

  • Dezinformácie a fake news sú problémom každého, či si to uvedomujeme alebo nie
  • Na internete existuje kvantum výmyslov a poloprávd
  • Existuje však spôsob, ako proti nim bojovať a odhaliť ich
hoax
unsplash.com, shutterstock.com
  • Dezinformácie a fake news sú problémom každého, či si to uvedomujeme alebo nie
  • Na internete existuje kvantum výmyslov a poloprávd
  • Existuje však spôsob, ako proti nim bojovať a odhaliť ich

Nekonečné možnosti a nespočetné množstvo informácií, ktoré sú dostupné na internete, do veľkej miery uľahčujú náš každodenný život. Avšak, veľkým a aktuálnym problémom sú dezinformácie, falošné správy, propaganda a klamlivé informácie, ktoré výrazne ovplyvňujú svet internetu ako takého. Využívajú to rôzne organizované skupiny, štáty, jednotlivci, ale aj samotné média k tomu, aby ovplyvňovali verejnú mienku, názory a pohľad ľudí. Smutné na tom je, že sa im to darí, nie síce v plnej miere, ale darí.

V Čechách vznikol nový projekt s názvom FactCzech, ktorý si dáva za cieľ zvýšiť vzdelanosť verejnosti, novinárov a médií. Podnetom je aj výskum českej neziskovej organizácie Evropské Hodnoty, ktorý sa uskutočnil v septembri roku 2016 a výsledkom bolo, že až štvrtina obyvateľov Českej republiky verí dezinformáciám. Taktiež, viac ako jedna štvrtina ľudí verí viac dezinformačným médiám ako tým vierohodným a tradičným.

Objavujú sa tiež vážne špekulácie o tom, či prostredníctvom dezinformácií neboli ovplyvnené prezidentské voľby v USA.

Web vznikal v priebehu posledných mesiacov a jeho obsahovou stránkou sú video lekcie, kvízy, články a odkazy, ktoré by mali novinárom, publicistom, blogerom, učiteľom ale aj širokej verejnosti pomôcť naučiť sa rozpoznávať falošné správy a dezinformácie.

Východiskom a odrazovým bodom projektu sú kurzy a učebné spôsoby pre študentov na Karlovej, Masarykovej a Palackého univezritách. Česká organizácia Transitions Online je spúšťačom a iniciátorom tohto projektu, ktorý svojím grantom podporilo Veľvyslanectvo USA v Českej republike, čo jednoznačne podtrhuje skutočnosť, že problém dezinformácií je globálny a nie lokálny.

„Kurz bol študentmi hodnotený veľmi pozitívne a bola by škoda, keby sa s jeho obsahom nemohlo oboznámiť viac ľudí. Preto sme sa rozhodli vybrať a do češtiny preložiť to najzaujímavejšie a sprístupniť informácie verejnosti cez web. V budúcom roku kurz zopakujeme, tentokrát už pre viac študentov, nielen žurnalistiky. Tiež sa chystáme osloviť cieľovú skupinu, ktorá bola doposiaľ prehliadaná, a síce seniorov,“ povedal koordinátor projektu Jaroslav Valůch.

Ak má človek záujem bojovať proti dezinformáciam, k dispozícií je hneď niekoľko zaujímavých spôsobov, ako napríklad:

Evropské hodnotypôvodom česká organizácia, ktorá sa zameriava na zhromažďovanie informácií o dezinformačných a falošných weboch, kde zoznam v rámci ČR nájdeš na tomto odkaze.

Googleslužba, ktorá slúži na klasické overovanie informácií.

The Perspectiveweb, ktorý ti poskytne dva rôzne pohľady na tú istú vec naozaj stojí za pozretie.

First Draft Newsglobálny projekt zameriavajúci sa na podobnú problematiku ako spomínaný FactCzech, ktorý financuje Google News Lab.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá