Ako cestovať a neminúť pritom na ubytovanie všetky peniaze?

  • Už to zďaleka nie je len couchsurfing, vďaka ktorému sa môžeš ubytovať úplne zdarma. Po pár klikoch si môžeš zabezpečiť ubytovanie s pridanou hodnotou, ktorú ti žiaden hotel neponúkne.
gauccover
  • Už to zďaleka nie je len couchsurfing, vďaka ktorému sa môžeš ubytovať úplne zdarma. Po pár klikoch si môžeš zabezpečiť ubytovanie s pridanou hodnotou, ktorú ti žiaden hotel neponúkne.

Či už sa nám to páči alebo nie, pri dlhodobom, ale aj krátkodobom cestovaní, tvorí markantnú časť nákladov práve ubytovanie. Ak sa navyše rozhodneš cestovať sám, môže to veľmi výrazne zatriasť tvojím rozpočtom. Ak sa ti však podarí okresať výdavky na ubytovanie, zrazu budeš mať možnosť cestovať dlhšie, lepšie a zábavnejšie.

l

Kultúra cestovania sa začína čoraz viac meniť. Narastá počet ľudí, ktorí sa už nechcú nechať vodiť za ručičku cestovnými agentúrami, zatvárať sa v umelých rezortoch bez autentického styku s krajinou. Cestovatelia čoraz viac vyhľadávajú zážitky, vďaka ktorým sa dostanú bližšie k životu miestnych ľudí a ich kultúre. Jednoducho sa snažia vybranú destináciu spoznať do hĺbky.

Toto všetko je jednoduché dosiahnuť aj vďaka takzvaným  „hospitality exchanges“, čiže vzájomnému ubytovaniu. Tieto služby  spájajú cestovateľov s miestnymi, ktorí ponúkajú ubytovanie u seba úplne zadarmo. Nie vždy dostaneš prezidentský apartmán a manželskú posteľ, avšak vždy dopredu vieš, čo ťa čaká.

 

Couchsurfing

kauc

Najznámejšia a zároveň najstaršia služba s viac ako 10 miliónmi používateľov po celom svete. Registrácia je zadarmo. Ak však chceš mať overený profil, poplatok je 20 eur. To však nie je podmienkou. Väčšinou ti postačí len nie príliš stručne vyplneným profil a zopár fotiek. Za couchsurfing nikdy neplatíte peniazmi. Zadarmo to však nebude. S hostiteľom budeš zdieľať tvoje skúsenosti, osobnosť a kultúru.

 

TrustedHousesitters

trust

Vyskúšaj housesitting. Čo to znamená? Veľa ľudí cestuje, no doma musia nechávať svojich domácich miláčikov. A preto je tu housesitting. Môžeš vďaka nemu vycestovať na dlhšiu dobu, naučiť sa cudzí jazyk a dokonca si aj niečo zarobiť. Tento spôsob ubytovania pritom nie je výlučne len pre nomádov.

Strážiť dom a zvieratá sa dá cez víkend, na týždeň ale aj na pol roka. Všetky platformy housesittingu sú spoplatnené od 20-50 eur, čo je však zanedbateľná čiastka, ak si predstavíš, koľko môžeš ušetriť na ubytovaní. TrustedHousesitters je jedna zo služieb s najširším výberom. Môžeš tu nájsť ponuky z veľkej časti Európy, UK, USA, Kanady ale aj Austrálie.

Homeforexchange.com

Ak máš vlastné ubytovanie, môžeš si skúsiť na určitú dobu vymeniť tvoj byt alebo dom s človekom napríklad z Grécka, Francúzska alebo iných krajín. Samozrejme, je tu prirodzený strach z toho poskytnúť svoj domov niekomu cudziemu. Avšak malo by tu ísť o vzájomnú dôveru. Tak ako ti dôveruje rodina, ktorá ti požičia svoj domov, by si mal dôverovať aj ty jej. Ak dobre pohľadáš, nie je problém nájsť dom na pláži v Floride alebo chatu v Alpách.

 

Hostels.com

hostel

Už to ani zďaleka nie sú len špinavé ubytovne plné švábov a ľudí bez peňazí. Hostely patria medzi najlacnejšiu formu plateného ubytovania a určite sa ich oplatí vyskúšať. Hostely sa v priebehu rokov veľmi zmenili a ponúkajú ubytovanie s hotelovým štandardom.

Sú veľmi výhodnou voľbou pre ľudí ktorí cestujú sami, no nie je problém nájsť hostel aj pre rodinu s deťmi. Môžeš tu spoznať veľa cestovateľov a ich príbehy, nadväzovať nové kontakty a získať množstvo zaujímavých tipov, nie len na cestovanie, ale aj do života.

zdroj fotografií: lifings.com, pinterest.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech