Cestovateľský semafor sa zelená. Do týchto krajín sa Slováci dostanú bez testu či očkovania

  • Stále viac a viac krajín nás pridáva na zoznam menej rizikových krajín
  • V týchto krajín pre cestujúcich zo Slovenska neplatia takmer žiadne obmedzenia. Nemusia sa preukazovať negatívnym testom či dokladom o očkovaní
  • Je však naďalej veľmi dôležité dodržiavať opatrenia platné v daných krajínach. Rovnako je potrebné dbať na odporúčania odborníkov Nechceme si to predsa pokaziť
Unsplash/yousef alfuhigi, Unsplash/Chen Mizrach
  • Stále viac a viac krajín nás pridáva na zoznam menej rizikových krajín
  • V týchto krajín pre cestujúcich zo Slovenska neplatia takmer žiadne obmedzenia. Nemusia sa preukazovať negatívnym testom či dokladom o očkovaní
  • Je však naďalej veľmi dôležité dodržiavať opatrenia platné v daných krajínach. Rovnako je potrebné dbať na odporúčania odborníkov Nechceme si to predsa pokaziť

Viacero krajín sveta promptne zareagovalo na zlepšujúcu sa epidemickú situáciu na Slovensku. Pre Slovákov sa pri vstupe do určitých krajín zvoľňujú reštrikcie. Svoje hraničné brány pre Slovákov otvára napríklad Španielsko, Chorvátsko či Česko. Od zajtrajšieho dňa už aj Cyprus. 

Je však mimoriadne dôležité, aby sme aj naďalej dodržiavali opatrenia a riadili sa odporúčaniami vedeckej komunity. Leto môže byť kritické aj kvôli mutáciam, ktoré majú vysoké zastúpenie v iných krajinách. 

Rovnako treba upozorniť, že krajiny dané zoznamy pravidelne aktualizujú. „Je preto nevyhnutné v prípade cesty na začiatku týždňa sledovať aktualizáciu,“ prízvukuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. 

Pri cestovaní budú mať najväčšiu voľnosť zaočkovaní, padlo aj rozhodnutie o štátnej karanténe

Včera, 22. júna 2021, zaradila Česká republika Slovensko na zoznam krajín s nízkym rizikom nákazy COVID-om. Informovala o tom agentúra SITA s odvolaním na oficiálny web Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. 

Pre Slovákov to teda znamená, že sa nepotrebujú pri vstupe preukazovať negatívnym testom či potvrdením o očkovaní. V Českej republike je však naďalej potrebné dodržiavať tamojšie nariadenia.

Na Cyprus bez obmedzení od zajtrajšieho dňa

Od štvrtka 24. júna 2021 zaraďuje Slovensko medzi takzvané zelené krajiny už aj Cyprus. Informovala o tom agentúra SITA s odvolaním na oficiálnu webovú stránku Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. 

Pre cestujúcich, ktorí na Cyprus prichádzajú zo zelených krajín a strávili v nich najmenej 14 dní, neplatia žiadne obmedzenia.

Slovákov takmer denne otáčajú z letiska domov kvôli zbytočnej chybe. Ide o záležitosť piatich minút

Pred príletom na ostrov sa na ľudí zo zelených krajín vzťahuje len povinnosť vyplniť Cyprus Flight Pass formulár. Ak ťa však vyzvú, budeš sa musieť podrobiť námatkovému testovaniu. Testovanie však bude financované Cyperskou republikou.

Upozorňujeme cestujúcich, že takzvaná Severo-cyperská turecká republika je územie, ktoré nie je uznané Slovenskou republikou. V prípade pobytu slovenských občanov na jej území im v prípade núdze nebude môcť byť poskytnutá oficiálna konzulárna pomoc a asistencia,“ upozorňuje rezort.

Španieli nám otvorili svoje brány

Cestovanie do Španielska sa pre Slovákov zvoľnilo už predvčerom. Španielsko vyradilo Slovensko zo zoznamu COVID rizikových krajín už 21. júna 2021. Informácia bola zverejnená na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Zozelenieva sa? Ďalšia krajina nás vyradila zo zoznamu rizikových krajín, test nepotrebuješ

Podľa oficiálnej stránky Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa daný zoznam aktualizuje každý týždeň. Tento je aktuálne platný od 21. júna do 27. júna 2021.

Ministerstvo zároveň dodáva, že pri vstupe do Španielska letecky alebo po mori je povinné vyplnenie sanitárneho formuláru. To platí aj pri tranzite. Daný formulár je potrebný aj pre deti. „Vypĺňa sa 48 hodín pred odletom,“ uvádza sa. 

A čo tak Litva? 

Slováci môžu cestovať bez obmedzenia od 23. júna 2021 aj do Litvy. Litva Slovensko eviduje ako zelenú krajinu. Zoznam krajín sa však aktualizuje každý pondelok. 

Je však potrebné vyplniť registračný formulár. „Registrácia je povinná, najskôr 48 hodín pred prekročením hranice, prostredníctvom vyplnenia formuláru na stránke Národného centra verejného zdravia, “ uvádza portál pelipecky.sk.

Slovenské more či Čierna Hora bez obmedzení

Chorvátsko pre Slovákov uvoľnilo podmienky už minulý týždeň. Slovensko je podľa rozhodnutia Chorvátska od piatkovej polnoci na zozname tzv. zelených krajín. Informovala o tom agentúra SITA. 

Znamená to, že od 19. júna môžu Slováci do Chorvátska vstupovať bez potvrdenia o teste alebo potvrdenia o očkovaní, či o prekonaní ochorenia COVID-19. Stačí im iba občiansky preukaz alebo pas.

Skvelá správa pre Slovákov. Táto krajina nás od dnešnej polnoci zaraďuje medzi „zelené“

Pri ceste do Chorvátska je však naďalej odporúčané vypĺňať formulár EnterCroatia pre ľahšie a rýchlejšie vybavenie na hraniciach.

Formulár je k dispozícii aj v slovenčine, avšak odborníci odporúčajú jeho vyplnenie v anglickom jazyku. Pri zadávaní viacerých osôb je dobré nepridávať ich ako spolucestujúcich, ak chceš následne k jednotlivým osobám skenovať dokumenty. Platí, že deti do 12 rokov môžu byť uvedené ako spolucestujúci. 

Lacná dovolenka pri mori? Zabudni na Chorvátsko, neobjavený turistický raj otvoril hranice už aj pre Slovákov

Ako informuje portál pelipecky.sk, Slováci sa dostanú bez akýchkoľvek obmedzení aj do Čiernej Hory. Čiernu Horu však Slovensko eviduje ako červenú krajinu.

Pre navrátilcov z červených krajín je povinná 14-dňová domáca karanténa, ktorú možno ukončiť negatívnym výsledkom RT-PCR testu. Test je možný vykonať najskôr 8. deň po návrate. 

Orbán tiež otvára. Má to však háčik

Televízia TA3 dnes informovala, že Maďarsko uvoľňuje pravidlá na hraniciach. Premiér Viktor Orbán vydal dekrét, ktorým takmer úplne ruší uzáveru hraníc.

Po novom sa dá ísť do Maďarska úplne bez obmedzení zo všetkých susedných krajín, okrem Ukrajiny. Ubytovať sa v krajine môžu iba tí, ktorí sú zaočkovaní,“ oznámila TA3

Svet očami Slovenska 

Od 28. júna 2021 aj Slovensko mení zoznam krajín sveta.

Medzi zelené krajiny, teda tie s najnižším rizikom nákazy, patrí Andorra, Austrália, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Čínska ľudová republika, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Grónsko a Holandsko. Ďalej Hong Kong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko a Nový Zéland.

Vláda dnes odobrila cestovný semafor. Do platnosti vstupuje 31. mája, cestovanie bude konečne prehľadnejšie

K zeleným krajinám patrí aj Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, San Maríno, Severné Macedónsko, Singapur, Slovinsko, Vatikán, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taiwan a Taliansko.

Medzi červené krajiny patrí Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Čierna hora, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kosovo, Kuba a Libanon. Tiež Moldavsko, Portoriko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tunisko, Turecko a Ukrajina.

Medzi čierne krajiny patria všetky ostatné, ktoré sa nenachádzajú na zelenom a červenom zozname.

Zdroje: SITA, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, pelipecky.sk, Ministerstvo zahraničných vecí SR/ cestovný semafor, TA3, pelipecky.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK