Chceš, aby ti to v práci viac pálilo? Stačí, ak začneš robiť túto jednu vec

  • Z pohybu benefituje nielen naše telo, ale aj mozog
  • Zlepšiť sústredenie dokáže už pár minút pohybu denne
pexels.com
  • Z pohybu benefituje nielen naše telo, ale aj mozog
  • Zlepšiť sústredenie dokáže už pár minút pohybu denne

Náš každodenný život neovplyvňuje len naše telo a váhu, ale aj náš mozog. Jeho správne fungovanie ovplyvňuje spánok, schopnosť oddychovať, stres, ale aj to, koľko sa hýbeme. Ak si si predstavil potenie v najbližšom fitku, zadrž, a čítaj ďalej.

Mozog a fyzická námaha

To, že pohyb zlepšuje naše zdravie, vieme všetci.  Čo sa však pri fyzickej námahe deje s mozgom? Počas toho, ako sa hýbeme, sa do mozgu dostáva viac kyslíka a krvi, čo vedie k zvýšeniu bystrosti a pozornosti. Dôležitou súčasťou je aj obnova a vznik nových mozgových buniek, ktorá zlepšuje pamäť a schopnosť učiť sa.

Napomáha psychickej stabilite

Naše telo uvoľňuje počas fyzickej aktivity endorfíny, ktoré zvykneme nazývať aj hormóny šťastia a na naše telo fungujú ako morfín. Viažu sa na opioidné receptory a tým blokujú prenos signálov bolesti. Pocit pokoja a eufórie nám pomáha prekonať záťaž a bolesť.  Mozog uvoľňuje aj ďalšie látky ako napríklad serotonín a dopamín.

Dopamín je produkovaný v jeho centre, ktoré súvisí s pocitom odmeňovaniaSerotonín je známy ako „nositeľ“ dobrej nálady a výška jeho hladiny má vplyv na to, ako sa cítime. Ak je jeho hladina nízka, dochádza k úzkosti a smútku.

View this post on Instagram

How brain activity changes with the seasons… A new study published in this week’s Proceedings of the National Academy of Sciences seeks to delve deeper into how human biology has adapted not only to day/night cycles (circadian rhythms) but to yearly seasonal patterns as well. Scientists have previously found seasonal variation in the levels and concentrations of certain compounds associated with mood (including dopamine and serotonin), conception and even mortality. Now for the first time, using functional MRI, “it’s [been] conclusively shown that cognition and the brain’s means of cognition are seasonal,” says neuroscientist Gilles Vandewalle of the University of Liège in Belgium, the study’s lead researcher. Join us on the 6th of July to find out more! Event details below https://www.scientificamerican.com/article/brain-activity-for-attention-and-memory-tasks-changes-with-the-seasons/ Contact @conscious_club for event details

A post shared by Altashana Adhara (@altashana_adhara) on

Hýbať sa stačí trocha

Podľa doktora a terapeuta Andrewa Dalziella je pre nás pohyb kľúčový. Program bilaterálnej integrácie začína prácou na uvedomovaní si vlastného tela. Následne program pokračuje širokou škálou postupných krokov, ktoré napomáhajú rozvíjať jednoduché, až komplexné pohybové vzorce. Pomocou cvičení napomáha lepšiemu spájaniu oboch hemisfér mozgu a špecializuje sa najmä na deti.

„Čím viac spôsobmi sa jedinec dokáže hýbať a koordinovať svoje pohyby, tým jednoduchšie je pre mozog vyťažiť výhody z každej získanej, naučenej zručnosti. Ak sme obmedzení vo viacerých oblastiach nášho pohybu, ak je obmedzená presnosť a kontrola pohybu, sme obmedzení aj v schopnosti učiť sa nové veci. Pohyb o nás prezradí veľa a v rámci mojej profesie je aj indikátorom hlbšieho problému. Pre naše telo je pohyb prirodzený a nevyhnutný,“ vyjadril sa pre Startitup Dalziell, ktorý sa na Slovensku zúčastnil konferencie TEDxBratislava.

Viac čítaj TU>>>Skončil sa 10. ročník TEDxBratislava. Bol bezodpadový a opäť mimoriadne inšpiratívny

Stačí málo

K tomu, aby sme zlepšili výkon, stačí podľa Dalziella málo. Ako chybu hodnotí to, že väčšina ľudí si myslí, že je nevyhnutné drieť vo fitku aspoň štyrikrát do týždňa. Pritom je riešenie omnoho jednoduchšie.

„Stačí, ak sa denne trocha prejdete. Nemusíte chodiť na túru, ale napríklad vystúpte ráno o jednu zastávku skôr a prejdite sa. Pokiaľ nemusíte, nejazdite autom,“ radí Dalziell.

Podľa neho spočíva problém v tom, že celý deň sedíme za počítačmi a večer si sadneme k seriálu, filmu, alebo len tak pred telku. „Skúste sa po večeri prejsť a odniesť nákupné tašky v rukách,“ dodal terapeut.

Reálne očakávania a ciele

S pohybom stačí začať postupne a pomalými krokmi. Väčšinou sa stáva, že ľudia si nastavia nereálne ciele a tempo, ktoré nezvládnu dodržiavať. Pokiaľ nie si ranné vtáča, nemá zmysel chodiť na šiestu do fitnescentra. Pomáha nájsť si spoločníka, ktorý bude s tebou chodiť na dlhšie prechádzky.  V začiatkoch stačí, ak budú trvať do pol hodiny.

Viac čítaj TU>>>3 jednoduché zásady, ako cvičiť účelne a bez bolesti

Inšpiruj menších

Podľa Andrewa Dalziella, naše návyky majú priamy vplyv aj na našich potomkov. „Ak chcete motivovať k pohybu svoje deti, musíte začať od seba. Len tak ich dokážete motivovať, pretože ak sa budete hýbať vy, budú to po vás opakovať. Pohyb sa tak stane pre ne prirodzeným,“ radí Dalziell. Vymyslite si teda aktivitu, ktorá bude baviť  vás a aj vaše dieťa. Pokiaľ je malé, môžete ho napríklad vziať so sebou na bicykel, aby videlo okolie. Meniace sa prostredie dokáže dieťa stimulovať.

Zdroj: Mindbody, Healthline, Inštitút stresu, Vitalitanet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá