Chceš v IT zarobiť 5000 eur? Odborník radí, ako sa stať kvalitným developerom, o ktorého sa firmy pobijú

  • Ak ťa ťahá developerská sféra, zapamätaj si tieto rady
  • 5 rokov štúdia na vysokej ti nestačí, ak si nevybuduješ silné základy v praxi
  • „Kvalitný vývojár by mal mať predovšetkým logické myslenie, chuť učiť sa a prehľad v aktuálnych technológiách.“
  • Ak ťa ťahá developerská sféra, zapamätaj si tieto rady
  • 5 rokov štúdia na vysokej ti nestačí, ak si nevybuduješ silné základy v praxi
  • „Kvalitný vývojár by mal mať predovšetkým logické myslenie, chuť učiť sa a prehľad v aktuálnych technológiách.“

Nie je IT, ako IT. Po niektorých vývojároch je nikdy nekončiaci dopyt. Iní končia v koši pracovného sveta. Na to, aby si bol úspešný, nestačí ukončiť vysokú školu. Je za tým omnoho viac práce, ktorá ťa musí baviť. Okrem toho, každý projekt, ktorý dotiahneš do konca, sa spoločnostiam ráta. Odborník z vývojárskej spoločnosti BOOTIQ ti poradí, na čo sa v plánovaní kariéry zamerať a koľko praxe v skutočnosti potrebuješ mať, aby si sa stal pre trh neodolateľným.

V automobilovom priemysle, no aj pre Android

Ľudí venujúcich sa IT je stále nedostatok. Svedčí o tom pracovný trh, množstvo ponúk na pracovných portáloch, ako je Profesia, ale aj nasledujúce slová odborníka. „V poslednom období firmy rozbehli masívne náborové kampane, programátorov je preto stále zložitejšie zohnať. Chýbajú najmä špecialisti na technológie ako PHP, Javascript, či Business Intelligence. Ďalej sa ťažko zháňajú aj mobilní, respektíve Android vývojári“, hovorí Boris Zovčák z BOOTIQ.

Nedostatok zamestnancov však postihuje predovšetkým automobilový a strojársky priemysel. Problémom týchto sfér sa stáva hlavne nedostatok jazykovo zdatných vývojárov, ktorých nie je možné pre nízku úroveň angličtiny zamestnať. Napriek tomu, že môžeš mať dostatok odborných znalostí, zameraj sa aj na rozvoj cudzích jazykov. Tak sa staneš v odbore špičkou, informuje Forbes.

PC Code
zdroj: Unsplash/AltumCode

Nezanedbaj výber univerzity

Ďalšia rada nad zlato znie pomerne jednoducho, no môže byť značne komplikovaná. Je ňou výber správnej a kvalitnej školy. „Sú školy, ktoré dlhodobo produkujú kvalitných ľudí, ako napríklad Slovenská technická univerzita v Bratislave a jej Fakulta elektrotechniky a informatiky alebo Fakulta informatiky a informačných technológií. Ďalej je to aj Fakulta elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach. Samozrejme, škola ako taká nestačí, vždy je potrebné podporiť teóriu aj praxou,“ vraví Zovčák.

STU patrí k všeobecne najkvalitnejším a medzinárodne uznávaným univerzitám. Navyše, láka na dobrú odozvu zo strany zamestnávateľov, podľa jej vyjadrení majú absolventi najvyššie platy a patria medzi najžiadanejších na trhu práce. Študentom sú učebnice z univerzitného vydavateľstva Spektrum dostupné bezplatne na internete. K dispozícii je široká škála štipendií.

Študenti sú spoluautormi patentov, vynálezov či úžitkových vzorov. Má laboratóriá vybudované spoločne s firmami z praxe zamerané na informačnú bezpečnosť, internet, elektroniku, fotoniku, robotiku, nanotechnológie či biotechnológie.

Bez týchto schopností sa nezaobídeš

Základnou črtou dobrého vývojára musí byť nadšenie pre svoju prácu. Podľa prieskumov portálu robime.it až 47% IT špecialistov zmenilo v posledných dvoch rokoch svoju prácu. Jednou z hlavných príčin nebolo nedostatočné platové ohodnotenie, ale chuť učiť sa nové veci. Túto teóriu podporuje aj Zovčák.

„Kvalitný vývojár by mal mať predovšetkým logické myslenie, chuť učiť sa a mať prehľad v aktuálnych technológiách. Mal by mať prax v odbore, kde reálne svoje schopnosti využil. Ideálne je, ak má vlastné portfólio, na ktorom sám pracoval a naučil sa pritom novým veciam – môžu to byť projekty, jednoduché aplikácie, pluginy či vlastný web. V neposlednom rade je dôležité pracovné nasadenie. Často sa stretávam s junior administrátormi alebo testermi, ktorí vďaka svojej usilovnosti u nás vyrástli. Vypracovali sa na senior vývojárov, ktorí dnes vedú svoj vlastný tím.“

Ako IT-čkár si vieš zarobiť aj desaťnásobok minimálnej mzdy. Tieto oblasti sú platené najlepšie

Ďalej dodáva, že pre mnohých ľudí je dôležitá najmä kvalita projektov, ktoré by mali byť pre vývojárov zaujímavé. Rutina a absencia výziev môže časom odradiť väčšinu nádejných vývojárov. V neposlednom rade ľudí zaujíma firemná kultúra, do ktorej nastupujú. Musia sa tam cítiť príjemne a uvoľnene. To všetko dokopy tvorí stabilný základ pre zamestnanca.

Na druhej strane, u zamestnávateľa zaváži vlastná ochota, aktivita a snaha napredovať. Tieto vlastnosti, spolu s dostatočnými skúsenosťami a praxou, spôsobia to, že sa o teba spoločnosti pobijú. „Môže to byť aktívna účasť na hackathonoch, v organizáciách typu Czechitas, Aj Ty v IT alebo Slovensko.digital.

Ďalej je to aktivita v komunite, chuť riešiť problémy, napríklad nakódovaním vlastného pluginu či akéhokoľvek open source riešenia. Ľudia, ktorí sa takto verejne prezentujú, sú nielen žiadaní, ale majú často aj zdravé sebavedomie a zároveň sú zvyknutí prijať konštruktívnu kritiku.“

Takto sa ti prax odrazí na plate

Možno si čakal, že je nevyhnutné, aby si mal 3 či 5 ročnú prax. To však nie je pravda. Prax je u vývojárov individuálna. Ak pracuješ celé roky so zastaralými technológiami, si takmer predurčený na neúspech. Oveľa žiadanejší sú juniori, ktorí sa medzi novými technológiami vedia pohybovať, majú o nich prehľad a sú zapálení pre vec a ambiciózni. Tí dostanú zväčša prednosť aj napriek nedostatku skúseností.

„Zvyčajne platí, čím viac projektov má človek za sebou, tým vyššie ohodnotenie môže získať. Samozrejme, záleží aj na jeho dosiahnutom pokroku naprieč pracovnými skúsenosťami. Ak je vidieť, že sa tento človek učí a odborne rastie, robí kvalitný kód a vie komunikovať s ľuďmi, tak bude veľmi žiadaný.“

Ako šikovný IT technik si môžeš zarobiť nemalé peniaze. Pri zahraničných kontraktoch sa ich suma vie vyšplhať aj na 8000 eur. Na Slovensku je číslo podstatne nižšie. Podľa portálu Platy zarobíš priemerne do 3000 eur. So šikovnými rukami a ambíciami nie je ani u nás raritou, že ti niekto zaplatí aj 5000 eur.

Zarábaš na Slovensku v IT viac, než 3000 eur?

Robiť IT neznamená len sedieť za počítačom

Ak sa nádejáš, že po vyštudovaní ti bude stačiť sedieť 8 hodín denne za počítačom a vyhneš sa kontaktu s ľuďmi, si na omyle. Aj v tomto odvetví sú vysoko cenené vlastnosti a schopnosti, ktoré by si nemal podceniť. Sú nimi flexibilita, sledovanie technológií, neustále vzdelávanie sa, čítanie odborných článkov. Dôležitá je aj práca v tíme. Bez komunikácie, schopnosti vecne argumentovať a vyjsť s ostatnými sa dnes vývojári len ťažko zaobídu.

Vzdelávať sa dá stále

Ak uvažuješ nad tým, kde si vylepšiť svoje schopnosti a získať pre firmy zaujímavý papier, riešením sú rôzne IT kurzy. Množstvo z nich je aj zadarmo, iné prebiehajú vo fixných skupinách a na ich konci získaš akreditáciu. Tá iba zvýrazní tvoju snaživosť a pre zamestnávateľov sa staneš ešte zaujímavejším.

Jednou z firiem, ktoré ponúkajú bohatý výber workshopov, je IT Learning. „Skupinové živé online kurzy sa budú prenášať v našej virtuálnej učebni ako online živý skupinový kurz. Pre absolvovanie kurzu netreba nikam chodiť, stačí ti internetové pripojenie a  mikrofón, ideálna je aj kamera. Každopádne uvidíš lektora, jeho prezentáciu a lektor tvoju prácu a pracovnú plochu, aby ťa mohol viesť a usmerňovať pri praktických zadaniach a príkladoch.“

Zdroje: Robime.it, Forbes, BOOTIQ, Živé

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá