Chorvátsko chce vstúpiť do eurozóny. Eurom by mali platiť už v roku 2023

  • Chorvátsko začalo s obštrukciami týkajúcimi sa prijatia eura
  • Obyvatelia krajiny nie sú o zmene až tak presvedčení
  • Podľa prieskumov súhlasí s prijatím novej meny len malá nadpolovičná väčšina
  • Chorvátsko začalo s obštrukciami týkajúcimi sa prijatia eura
  • Obyvatelia krajiny nie sú o zmene až tak presvedčení
  • Podľa prieskumov súhlasí s prijatím novej meny len malá nadpolovičná väčšina

Keď v roku 2013 vstúpilo Chorvátsko do Európskej únie, malo najslabšiu ekonomiku spomedzi všetkých členských krajín. V apríli 2013 bol priemerný plat v krajine približne 870 eur a nezamestnanosť dosahovala 8,7 percent, informuje denník The Brussels Times.

Odvtedy sa veľa vecí zmenilo, krajina sa preorientovala na európske štandardy a aj vďaka nárastu turistického záujmu sa posunula na vhodného kandidáta pre prijatie spoločnej meny.

Podmienky na to, aby mohla členská krajina prijať, sa nazývajú konvergenčné kritériá a sú 4. Sú verejne známe a krajiny majú dosť času na to, aby sa na vstup do menového režimu eurozóny pripravili a podmienky splnili.

Jedným z hospodárskych kritérií pre vstup do eurozóny je cenová stabilita. Tu sa vstupujúca krajina porovnáva s tromi najlepšími členskými krajinami a miera inflácie nemôže byť vyššia ako 1,5%. Taktiež potrebuje mať krajina zdravé a udržateľné verejné financie.

Verejný dlh nemôže prevyšovať 60 % HDP a deficit verejných financií zase 3 % HDP. Krajina sa rovnako musí zúčastňovať na mechanizme výmenných kurzov aspoň dva roky, a to bez výraznejších odchýlok od ústredného kurzu. Čo sa týka úrokových sadzieb, ktoré sú posledným kritériom pre vstup do eurozóny, opäť sa porovnáva s troma krajinami s najlepšími výsledkami a dlhodobá úroková sadzba by v ideálnom prípade nemala prekročiť 2 %.

zdroj: Unsplash

Chorvátsko ako krajina s veľmi výrazne vyvinutým cestovným ruchom je zvyknutá na cestovateľov z Európskej únie aj zo sveta. Nie všetci si však menia peniaze pred tým, než do krajiny vstúpia. Majitelia hotelov, hostelov, kempov a vlastne čohokoľvek im potom prepočtom vydávajú hotovosť v lokálnej mene, no kurz je vo viacerých prípadoch menej lichotivý. Preto je dobré, že sa o vstupe do eurozóny v ich prípade začalo uvažovať.

Podľa ekonomických prieskumov zo začiatku minulého roka však mnohí odborníci krajine prijatie spoločnej európskej meny neodporúčalo. Ako píše portál DiEM25 – nezávislé paneurópske hnutie demokratov, vstup do eurozóny by bol pre Chorvátsko krokom späť, pretože by krajinu posunul na perifériu Európy a to ešte s minimálnym dosahom na ich vlastnú krajinnú ekonomiku.

Reakcie a názory odborníkov sa však rôznia. Chorvátsko za posledné obdobie zaznamenalo značné zníženie deficitu a tým prispelo k zlepšeniu makroekonomickej situácie krajiny. Ekonomický refresh, zníženie nezamestnanosti, zvýšený export – to všetko posilnilo chorvátsku ekonomiku, píše portál denníka The Brussels Times.

Nálady v krajine sú tiež rôzne. Podľa posledných prieskumov to vyzerá asi tak, že obyvatelia sa rozdelili takmer presne na polovicu. Za vstup do eurozóny je aktuálne 52 % Chorvátov a proti sa vyjadrilo 39 %.

Aktuálne sa v Chorvátsku platí Chorvátskou kunou (HRK). Za jedno euro dostaneš 7,39 HRK.

Zdroj: The Brussels Times, Európska rada EÚ, DiEM25, NBS

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá