Čierne more plače. Vojna si vyžiadala desaťtisíce tichých obetí

  • Odhaduje sa, že o život prišlo 50-tisíc až 100-tisíc delfínov
  • Bude trvať desaťročia, kým sa situácia vráti na predvojnovú úroveň
ponorka, delfín
Ilustračný obrázok, Unsplash/Paige Page, Marc Antione Dery
  • Odhaduje sa, že o život prišlo 50-tisíc až 100-tisíc delfínov
  • Bude trvať desaťročia, kým sa situácia vráti na predvojnovú úroveň

Vojna na Ukrajine prebieha už niekoľko mesiacov a okrem toho, že si vyžiadala státisíce obetí spomedzi radov ľudí, o život prišlo aj množstvo zvierat.

Ako píše portál Seznam Zprávy, ktorý sa odvoláva na RadioFreeEurope, ukázalo sa, že približne 50-tisíc delfínov z Čierneho mora zahynulo. Všimol si to morský biológ Ivan Rusev, ktorý približne 40 rokov pozoroval pobrežie ukrajinského Čierneho mora. Obrovský nárast úmrtí delfínov ho prekvapil. 

V reportáži následne skonštatoval, že predpokladá, že zomrelo 50-tisíc až 100-tisíc týchto cicavcov. Prvé telá uhynutých delfínov sa začali objavovať na brehu ukrajinského národného parku len krátko po začatí vojny. „Iba v tejto časti pobrežia Čierneho mora a na hraniciach národného parku sme našli 12 mŕtvych delfínov. Pred vojnou sme nenašli ani jedno,“ uviedol odborník.

Pomôcť by mohla prírodná rezervácia 

Biológ sa domnieva, že príčinou smrti tvorov sú míny, výbuchy a tlakové vlny spôsobené podvodnými detonáciami. Za najviac úmrtiami však stojí sonar, ktorý využívajú ruské ponorky na navigáciu. Rusev vysvetľuje, že tento sonar poškodil akustický systém tvorov a zároveň ich oslepil. Kvôli tomu sa delfíny nedokázali pod hladinou orientovať a loviť si potravu. Ich imunitný systém tak oslabol, pričom nasledovala smrť.

Ak sa predikcie experta stanú skutočnosťou, v dôsledku vojny mohla zahynúť viac ako tretina z 250-tisíc delfínov v Čiernom mori. V súčasnosti krajina zbiera dôkazy, aby sa v budúcnosti mohla obrátiť na medzinárodný súd. Chce, aby Rusko prijalo zodpovednosť za rozsiahle ničenie životného prostredia. Tím biológa momentálne zhromažďuje pozostatky delfínov, aby na nich mohli urobiť pitvu. Pitvy sa konajú v Taliansku a Nemecku. 

„Telo delfína sme museli odniesť z pobrežia a transportovať ho na miesto, kde sa bude skúmať, aby sa presne určilo, prečo zomrel a za akých okolností,“ vysvetlil zamestnanec národného parku Vasilij Cheban. 

Podľa vedcov môže trvať až 30 rokov, kým sa populácia delfínov v Čiernom mori obnoví. To však bude platiť jedine v prípade, že budú prijaté drastické opatrenia. Rusev skonštatoval, že Ukrajina by v oblasti mala zriadiť oblasť chránených vôd. Jej rozloha by bola 300-tisíc kilometrov štvorcových a tiahla by sa od pobrežia až k Hadiemu ostrovu. 

Cieľom tohto opatrenia je vytvoriť oblasť, kde by delfínov neovplyvňovali žiadne škodlivé vplyvy. Rybári by sem mali zakázaný vstup, to isté aj pytliaci. Rusev vyžaduje od ukrajinského prezidenta dekrét, vďaka ktorému by táto rezervácia mohla vzniknúť. Dúfa, že aj vďaka rezervácii dostanú delfíny možnosť zotaviť sa. 

Padlo už takmer 100-tisíc ruských vojakov

Za uplynulých 24 hodín na Ukrajine o život prišlo 380 ruských vojakov. Na Facebooku to v nedeľu uviedol generálny štáb ukrajinskej armády. Celkové straty ruských ozbrojených síl na životoch od začiatku invázie podľa Kyjeva stúpli na 94 140.

Ukrajinská armáda podľa jej generálneho štábu za uplynulý deň zničila aj dva ruské tanky, tri obrnené bojové vozidlá a jeden delostrelecký systém. Od začiatku vojny Rusko na Ukrajine celkovo stratilo 2 942 tankov, 5 920 obrnených bojových vozidiel a 1 928 delostreleckých systémov

Ukrajina sa dočká ďalšej pomoci

Rada Európskej únie dosiahla dohodu o legislatívnom balíku, ktorý Únii umožní finančne pomôcť Ukrajine v roku 2023 sumou 18 miliárd eur. Návrh predloží Európskemu parlamentu, ktorý by ho mohol prijať už na budúci týždeň. Rada EÚ o tom informovala na svojej internetovej stránke.

„Ukrajina sa môže na EÚ spoľahnúť. Naďalej ju budeme podporovať aj finančne, a to tak dlho, ako to bude potrebné. Právne predpisy, ktoré sme dnes prijali, znamenajú, že Ukrajina sa môže v roku 2023 spoľahnúť na pravidelnú finančnú pomoc EÚ,“ povedal o sobotňajšom schválení úverov český minister financií Zbyněk Stanjura.

EÚ chce Ukrajine v roku 2023 požičať 18 miliárd eur vo forme úverov s 10-ročným odkladom. Cieľom je poskytnúť Ukrajine krátkodobú finančnú pomoc, financovať jej okamžité potreby, obnovu kritickej infraštruktúry a poskytnúť jej počiatočnú podporu povojnovej obnovy s cieľom podporiť Ukrajinu na jej ceste smerom k európskej integrácii.

Zdroje: Seznam Zprávy, RadioFreeEurope, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá