Čína možno klamala o koronavíruse. Na povrch vyplávali nové skutočnosti o nakazených vedcoch

  • Nová správa amerických spravodajských služieb otvára debatu o pôvode koronavírusu
  • Je možné, že Čína zatajovala nakazených vedcov z virologického laboratória
covid
Unsplash/Fusion medical Animation/National Cancer Institute
  • Nová správa amerických spravodajských služieb otvára debatu o pôvode koronavírusu
  • Je možné, že Čína zatajovala nakazených vedcov z virologického laboratória

Koronavírus ochromil celý svet, na viac ako rok nás zavrel doma a mnohým značne skomplikoval život. Príbeh o tom, ako sa všetko začalo, sa písal mnohokrát. Dnes však na povrch vyplávali nové informácie, ktoré môžu všetko zmeniť.

Ako informovali CNN, rozruch spôsobila správa amerických spravodajských služieb. Podľa ich zistení boli traja vedci z čínskeho virologického ústavu vo Wu-Chane v novembri 2019 ochoreli a museli byť hospitalizovaní. Táto informácia by aj vzhľadom na ich príznaky mohla viesť k otvoreniu debaty o pôvode koronavírusu. Správu ako prvý priniesol The Wall Street Journal.

O vedcoch, ktorí boli chorí, informovala ešte v januári aj administratíva Donalda Trumpa, avšak s tým, že vedci neboli hospitalizovaní. Doteraz Čína tvrdila, že prvého pacienta s príznakmi Covid-19 objavili vo Wu-Chane až 8. decembra 2019.

Čo na to Čína?

Spravodajské služby však nedokážu povedať, aká bola oficiálna diagnóza vedcov. Správa spravodajských služieb je podľa CNN krátka a s istotou sa dá povedať len to, že vírus, resp. jeho pandemická mutácia pochádza z Číny. Samotná Čína popiera, že by boli informácie pravdivé. Podľa nich ide o lož.

Myslíš si, že bol koronavírus vyvinutý v laboratóriu?

Čína nepotvrdenú teóriu o úniku vírusu z wuchanského laboratória popiera. Naznačuje, že nový typ koronavírusu sa mohol dostať do Číny z USA alebo iných krajín, napríklad prostredníctvom mrazených potravín. Bývalý americký prezident Donald Trump podporoval teóriu, že vírus pochádza z laboratória vo Wu-Chane. Nový prezident Joe Biden je opatrnejší.

pandemia,ockovanie, koronavirus
zdroj: TASR/Kristína Mayerová

Teórií o pôvode koronavírusu je mnoho. Samotné WHO doteraz nevie so stopercentnou istotou povedať, kde má ochorenie pôvod.

Teórií je mnoho

V poslednom čase sa z USA šíri množstvo informácií, ktoré podporujú teóriu o umelom pôvode ochorenia. Pred časom sme informovali o správe, podľa ktorej sa Čína počas posledných šiestich rokov chystala na vojnu biologickými zbraňami. Informovali o tom americkí vyšetrovatelia, tvrdí dailymail.co.uk.

Podľa portálu Čína od roku 2015 skúmala vírusy SARS a ich potenciálne využitie na vojenskú zbraň. Vedci vraj skúmali potenciál vírusu „spôsobom, aký tu ešte nebol“. Američania tieto správy oznámili aj na základe dokumentu, ktorý získali. Z neho má vyplývať, že išlo o prípravy na „Tretiu svetovú vojnu“.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však označila tento scenár za „mimoriadne nepravdepodobný“. Generálny riaditeľ organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus však povedal, že „všetky scenáre sú na stole“. Oficiálna správa WHO však vyvracia teóriu o úniku z laboratória a prikláňa sa skôr k možnosti nákazy od netopiera prostredníctvom iného zvieraťa.

Únik z laboratória je pritom nepravdepodobný, WHO sa prikláňa k verzii o prenose nákazy zo zvieraťa. To malo byť pravdepodobne odchytené z divočiny a chované napríklad na farme. Medzihostiteľa, ktorý mal nákazu preniesť z netopiera na človeka, však zistiť nedokázali.

Inou verziou je priama konzumácia zvieraťa, ktorý mohol byť pôvodcom – napríklad netopiera. Ďalšou, menej pravdepodobnou, možnosťou je nákaza prostredníctvom nejakého mrazeného jedla, úplne najnepravdepodobnejší je únik z laboratória.

Zdroje: CNN, The Wall Street Journal, Startitup.sk, Dailymail.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá