Čínska jadrová ponorka sa mala zachytiť do vlastných pascí nastražených pre USA. Nik neprežil

  • Daily Mail na základe tajnej správy Veľkej Británie tvrdí, že nehoda čínskej ponorky v Žltom mori skutočne nastala
  • Zomrieť malo všetkých 55 námorníkov
Russian kilo class
Ilustračná fotografia ruskej ponorky triedy Kilo, ktorú používa aj Čína, Wikimedia/MoD, Guy Pool
  • Daily Mail na základe tajnej správy Veľkej Británie tvrdí, že nehoda čínskej ponorky v Žltom mori skutočne nastala
  • Zomrieť malo všetkých 55 námorníkov

O havárii čínskej jadrovej ponorky Typu 093 sa špekuluje od konca augusta. Doteraz ale chýbal dôveryhodný zdroj, ktorý by ju potvrdil.

Britský denník Daily Mail tvrdí, že ho našiel a je ním tajná spravodajská správa Veľkej Británie, ku ktorej sa médium dostalo. Správa opisuje nehodu ponorky a tvrdí, že na palube zahynulo všetkých 55 členov posádky ponorky.

Nehoda sa mala odohrať 21. augusta počas misie v Žltom mori.

„Incident sa stal o 8:12 miestneho času, pri ktorom zahynulo 55 členov posádky: 22 dôstojníkov, 7 dôstojníkov kadetov, 9 poddôstojníkov, 17 námorníkov,“ cituje Daily Mail tajnú správu. Medzi mŕtvymi má byť aj kapitán ponorky.

„Podľa našich zistení bola smrť spôsobená hypoxiou v dôsledku systémovej chyby na ponorke. Ponorka narazila na reťazovú a kotviacu prekážku, ktorú používa čínske námorníctvo na uväznenie amerických a spojeneckých ponoriek,“ uvádza sa v správe.

Oprava poruchy by zabrala šesť hodín, medzitým však palubný kyslíkový systém zlyhal a namiesto kyslíka dýchali námorníci otravné splodiny. Tie zavinili ich smrť.

Ponorky triedy Shang

Čínske ponorky typu 003 do služby vstúpili počas posledných dvadsiatich rokov. Ponorky sa v kóde Severoatlantickej aliancie (NATO) označujú ako ponorky triedy Shang. Doposiaľ bola preukázaná existencia šiestich takýchto ponoriek.

107-metrová ponorka bola na začiatku svojej existencie závislá na ruských technológiách. Pojať dokážu až 100 námorníkov. Oproti prvej generácii jadrových ponoriek Číny je typ 003 veľkým pokrokom. Sú tichšie, výkonnejšie a modernejšie.

Rýchlosť ponorky pod vodou údajne dosahuje 30 uzlov (približne 55 kilometrov za hodinu), pričom maximálna hĺbka ponoru je 300 metrov (niektoré zdroje uvádzajú 400 metrov).

Primárnou zbraňou ponorky je šesť torpéd, pričom sa môžu použiť aj torpéda novej generácie.

5933172628_9570070d45_k
zdroj: Flickr/Chairman of the Joint Chief, Chad J. McNeeley

Štyri tieto ponorky majú patriť do vylepšeného typu B, ktorý je medzitriedou medzi pôvodnou konštrukciou ponorky a triedou ponorky, ktorá ju má nahradiť typom 095. Tieto ponorky sú pomerne nové. Prvá mala byť spustená na hladinu v roku 2012 a prijatá do služby v roku 2017.

Vylepšené verzie majú predĺžený trup a odlišný tvar veže. Disponujú tiež lepšími protilodnými strelami YJ-18, ktoré sú čínskym variantom ruských striel Kalibr. Modernizovaná ponorka je tiež tichšia a výkonnejšia.

Peking odmieta, že došlo k tragédii 

Peking doteraz nepotvrdil, že by mu chýbala ponorka, a odmieta, že by sa takýto incident odohral. Taiwan tiež poprel, že by k nehode došlo.

Britská správa je založená na spravodajských informáciách a je zaradená medzi vysoko utajené dokumenty. Briti napriek tomu nechcú udalosť oficiálne komentovať.

Britský zdroj z prostredia Kráľovského námorníctva ale tvrdí, že incident sa naozaj mohol udiať. „Je pravdepodobné, že sa to stalo, a pochybujem, že by Číňania požiadali o medzinárodnú podporu zo zrejmých dôvodov,“ vysvetlil.

„Ak by boli uväznené v sieťovom systéme a batérie ponorky boli vybité (pravdepodobne), potom by nakoniec mohli zlyhať čističky vzduchu a systémy úpravy vzduchu,“ uviedol. To mohlo viesť k duseniu alebo otrave.

Katastrofa pripomína najznámejšiu haváriu ponorky Kursk, ktorá sa odohrala v roku 2000. Tá je zároveň v histórii zapísaná aj ako najväčšia katastrofa ponoriek, ktorá si vyžiadala životy 118 ruských námorníkov. Udalosť sa odohrala na cvičení v Barentsovom mori.

Katastrofu zapríčinilo torpédo, ktoré explodovalo vnútri ponorky, pričom vyvolalo sériu explózií ďalších torpéd. Výbuchy zabili časť posádky a spôsobili škody na ponorke, ktoré viedli k vypnutiu jadrových reaktorov.

Ruské námorníctvo si uvedomilo, že ponorka chýba až po šiestich hodinách bez kontaktu. Rusi spočiatku odmietali, že by sa tragédia stala, a neskôr zas odmietali medzinárodnú pomoc pri pátraní a vyslobodzovaní posádky z ponorky.

Ruský prezident Vladimir Putin dokonca odmietol prerušiť dovolenku v Soči, čo vyvolalo hnev ruskej verejnosti a vlnu nespokojnosti s vtedy pomerne novým prezidentom.   

Zdroj: Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá