Čínska vakcína už je v ľuďoch, milión ľudí sa už nechalo zaočkovať

  • Čína testuje svoju vakcínu „v teréne“, dostalo ju už milión ľudí
  • Žiadne klinické výsledky a dôkazy zatiaľ nepredložila
  • Výsledky prezentuje len na skúsenostiach zaočkovaných
koronavirus vakcína očkovanie
TASR/AP Photo/Sakchai Lalit
  • Čína testuje svoju vakcínu „v teréne“, dostalo ju už milión ľudí
  • Žiadne klinické výsledky a dôkazy zatiaľ nepredložila
  • Výsledky prezentuje len na skúsenostiach zaočkovaných

Čínska farmaceutická firma Sinopharm Group oznámila, že očkovanie jej experimentálnou vakcínou proti novému typu koronavírusu už podstúpilo takmer milión ľudí. Informovala o tom v piatok agentúra AFP s tým, že firma však zatiaľ neposkytla jasné vedecké dôkazy o účinnosti tejto vakcíny.

Čína od júla podáva experimentálne vakcíny proti ochoreniu COVID-19 svojim občanom vrátane štátnych zamestnancov, zahraničných študentov a niektorých pracovníkov odchádzajúcich do zahraničia.

Chýbajú relevantné výsledky

Riaditeľ firmy Sinopharm Liou Ťing-čen tento týždeň uviedol, že očkovanie ich vakcínou podstúpilo takmer milión ľudí, hoci konkrétny údaj neuviedol.

Koronavírus je v Európe na ústupe. Ak by sme nosili rúška, nepotrebovali by sme lockdowny, tvrdí WHO

Nedostali sme ani jednu správu o závažnej nežiaducej reakcii a len u niektorých ľudí sa vyskytli mierne príznaky,“ uviedol Ťing-čen v rozhovore, ktorý spoločnosť zverejnila v stredu.

Spoločnosť tento týždeň tvrdila, že „vo svete vedie vo všetkých aspektoch“ vývoja vakcíny, hoci neposkytla vedecké dôkazy z prebiehajúcich testov.

Namiesto toho sa firma odvolala na neoficiálne skúsenosti očkovaných vrátane „pracovníkov stavebných firiem, diplomatov a zahraničných študentov“, ktorí podľa nej po očkovaní navštívili viac ako 150 krajín bez toho, aby sa nakazili.

Obrovský úspech firmy Chirana: Slovenské pľúcne ventilácie sa budú vyrábať v USA

Svetové preteky o vakcínu

Americká farmaceutická firma Moderna v pondelok oznámila, že výsledky neskorej fázy klinických testov ukázali, že jej vakcína dokáže zabrániť vzniku ochorenia COVID-19 a z tohto pohľadu má 94,5-percentnú účinnosť. 

Americký farmaceutický koncern Pfizer a nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech 9. novembra oznámili, že ich vakcína má viac ako 90-percentnú účinnosť. V stredu toto tvrdenie ešte znásobili s tým, že konečná analýza testov preukázala až 95-percentnú účinnosť.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech