Čínsky superpočítač strojnásobil výkon svojho predchodcu

  • Najrýchlejší superpočítač aktuálne vlastní Čína a nepotrebuje k tomu ani Americké čipy.
China Fastest Supercomputers
  • Najrýchlejší superpočítač aktuálne vlastní Čína a nepotrebuje k tomu ani Americké čipy.

V Číne vyrobili počítač, ktorý využíva tamojšie čipy. TaihuLight prevzal prvé miesto svojho predchodcu Tianhe-2, ktorý bol taktiež vyrobený v Číne a zvýšil výkon na viac ako trojnásobný. Dokáže vykonať 93 quadrilión inštrukcií za sekundu, taktiež známe ako petaflopy a je skoro 5-krát silnejší ako najrýchlejší Americký systém, ktorý je aktuálne na tretej pozícii v rebríčku najrýchlejších počítačov.

Sunway-TaihuLight_00_thumb

foto: pplware.sapo.pt

TaihuLight je vytvorený zo 41 000 čipov, každý obsahuje 260 procesorov, čo činí dokopy 10.65 milióna jadier. Veľkosť využívanej pamäte je 1.3 petabytov. Nie je to však zadarmo. Tento superpočítač spotrebuje 15.3 megawattov. Hlavnou výhodou celého systému je, že využíva vlastnú architektúru a taktiež čínske procesory na rozdiel od jeho predchodcu Tianhe-2 (na fotke dolu), ktorý využíval procesory od Intelu. Prvotný plán bol pritom vylepšiť Tianhe-2, avšak Americká vláda udelila zákaz na export všetkých vysoko výkonných čipov, keďže podľa ich vyjadrenia by takýto predaj mohol mať dopad na Americkú národnú bezpečnosť.

Tianhe_2

foto: gadget-help.com

Čína stále dokazuje, že sa môže rovnať aj ostatným krajinám. Vidieť to aj pri superpočítačoch, keď v roku 2001 nevlastnila ani jeden, ktorý by bol zapísaný v rebríčku 500 najlepších. Teraz vlastní 167 čo je dokonca viac ako majú samotné Spojené Štáty.

Zdroj: theverge.com, zdroj titulnej foto:images.indianexpress.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech