Čo čítať na dovolenke? Siahni po TOP 10 slovenských a českých novinkách

  • Čo by to bolo za plážový oddych bez dobrej knihy v ruke? Veď kedy inokedy si vieš popri tom pracovnom zhone vychutnať nejaký napínavý krimi príbeh či načerpať biznisové rady od skúsenejších? Poradíme ti, čo si určite zbaliť do svojej príručnej batožiny.
collage
pexels.com, instagram.com/dobre_knihy
  • Čo by to bolo za plážový oddych bez dobrej knihy v ruke? Veď kedy inokedy si vieš popri tom pracovnom zhone vychutnať nejaký napínavý krimi príbeh či načerpať biznisové rady od skúsenejších? Poradíme ti, čo si určite zbaliť do svojej príručnej batožiny.

Súčasný knižný trh prekypuje kvalitnou literatúrou a každý mesiac produkuje nové a nové kúsky, ktoré ťa môžu obohatiť. My ti však odporúčame zabudnúť na chvíľku na Jo Nesboa a ďalších zahraničných géniov a okúsiť aj niečo z našej lokálnej tvorby. Prinášame ti výber najlepších 10 knižných noviniek, ktorými podporíš slovenských a českých autorov.  

Hlava 20, Juraj Gago a Andrej Krúpa

Ak si nepotrpíš na beletriu a preferuješ motivačnú literatúru, toto je dokonalý kúsok pre teba. Je dielom dvoch mladých, sotva 20-ročných chalanov, ktorí sa rozhodli zhrnúť vtipným aj poučným spôsobom rady a tipy, ako žiť šťastný a úspešný život aj bez super výsledkov v škole. Kniha inšpiruje a pobaví nielen tínedžerov a dvadsiatnikov, ale môže rozšíriť obzory aj ich rodičom. Palec hore jej dali Truban aj Kiska!

Rosnička, František Kozmon

Milovníci detektívok dnes majú doslova raj, pretože tento žáner prekvitá aj v lokálnej tvorbe. František Kozmon je jedným z autorov, s ktorým sa oplatí zoznámiť, pretože má na konte už tretiu úspešnú detektívku. Tentoraz z prostredia Chorvátska, takže ideálne na čítanie pri obľúbenom Jadranskom mori. Veríme, že budeš mať na dovolenke väčšie šťastie ako obete tohto príbehu. :)

Smrť prekliatych, Katarína Holetzová

Táto mladá slovenská autorka dokázala, že v geniálnych krimi zápletkach sú doma aj ženy. Jej mrazivý príbeh sa odohráva v slovenskej horskej dedine a hlavným hrdinom je trochu komická, no sympatická postava policajta Reného. V knihe nájdeš typické krimi napätie, mytológiu aj mysticizmus. Jeden zo spôsobov, ako si leto spraviť napínavejším.

Stupava, ešte čaj a som ready! #kaviarenmatylda #beseda #smrtprekliatych

Príspevok, ktorý zdieľa KH (@katarina_holetzova),

Trhlina, Jozef Karika

A máme tu ďalšie vydarené krimi dielo od jedného z top slovenských autorov thrillerov. Tento príbeh o nevysvetliteľnom zmiznutí ľudí v horách je o to mrazivejší, že vychádza z údajne reálneho rozprávania jedného Slováka, ktorý sa so svojou skúsenosťou zdôveril autorovi. Garantujeme ti však, že keď toto budeš čítať, budeš dúfať, že príbeh je v skutočnosti vymyslený.

dej si pozor na les, ať tě nespolkne #bookstagram #book #trhlina #jozefkarika #ikar #dnescitam

Príspevok, ktorý zdieľa Michaela Kubicová (@michelle.kaa),

Piata loď, Monika Kompaníková

Aby sa vyrovnala prevaha krimi žánru, máme tu aj skvelú slovenskú autorku Moniku Kompaníkovú, ktorej knihy ťa prinútia premýšľať a vtiahnu ťa do autentických životov jej postáv. Hlavnou hrdinkou je malé dievča, ktoré trpí nedostatkom lásky svojej matky, čo sa snaží kompenzovať šokujúcim spôsobom.Tento staro-nový román je jej najväčším úspechom a nedávno sa dočkal sfilmovania.

?☀️??? #dnescitam #bookstagram #instabook #booklover #beach #italy #summervibes #jatakcoty #piatalod #nikdynehovoržemášzlýdeň

Príspevok, ktorý zdieľa Nikoleta Pavlovová ??✨ (@nikolpavlovova),

Na volné noze, Robert Vlach

Ak máš podnikateľské ambície, nenechaj si ujsť túto novinku od českého autora Roberta Vlacha. Na volnej nohe podniká 17 rokov, je konzultantom a vypočul si nespočet biznisových príbehov, z ktorých ti to najcennejšie predá v tejto knihe. „Must have“ pre všetkých, ktorí sa chcú vrhnúť do vôd biznisu a freelancingu a chcú byť pripravený (takmer) na všetko.

Osm, Radka Třeštíková

Aktuálne veľmi populárna česká autorka si pripísala na konto ďalší bestseller, tentokrát s krimi zápletkou. Stredobodom deja je mladá žena, ktorú nájdu v horách postrelenú ženu. Z kómy sa síce preberie, no nepamätá si posledný rok svojho života. Kto tento čin spáchal? Napínavá chuťovka na letné dni, a vôbec nie len pre ženy.

Osm 8️⃣? #reading #summerreads #radkatrestikova #beach #book #italy #sea

Príspevok, ktorý zdieľa Adela (@adelaadeela),

Hana, Alena Mornštajnová

Tretí a opäť skvelo hodnotený román Aleny Mornštajnovej je niečo pre milovníkov nostalgie a príbehov z čias druhej svetovej vojny. Zoznámiš sa v ňom s deväťročnou Mirou a jej depresívnou tetou Hanou, ktorá po nehode na zamrznutom jazere zásadne ovplyvní jej životný osud. Príbeh vychádza zo skutočných udalostí a o to viac ťa jeho napínavý dej strhne.

Kozmonaut z Čech, Jaroslav Kalfař

Vedel si o tom, že mladý Čech, ktorý v detstve emigroval do USA napísal geniálne sci.fi, ktorým zaujal anglo-americký knižný trh? Kniha je teraz dostupná v češtine a dostane ťa príbehom o osirelom chlapcovi, ktorý sníva o tom, že sa stane kozmonautom. Sen sa mu o pár rokov splní a skutočne letí do kozmu. Tam však zistí, že svojim ambíciám obetoval viac, než chcel, a musí bojovať s vesmírnou osamelosťou…

Okamžiky štěstí, Patrik Hartl

Tohto spisovateľa u našich českých susedov doslova milujú pre jeho knižný humor a ľahkosť, s akou zachytáva príbehy každodennej reality. Jeho najnovší román je jedinečný tým, že ho môžeš čítať odzadu aj spredu, buď z pohľadu Jáchyma alebo Veroniky, a každá z týchto dvoch ciest ti prinesie iný zážitok. Ideálne oddychové čítanie na pláž či ku káve, ktoré ti spraví krajší deň.

Tak čo, ktorú si zvolíš ako svoju partnerku na letnú dovolenku či len také vysedávanie na terase?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech