Čo sa to na Slovensku deje? Prečo všetci mladí bývajú stále s mamou?!

Martin Bohunický / 5. novembra 2015 / Lifehacking

Ak máš od 20 do 30 a stále žiješ s rodičmi, nie si na tom vôbec zle.

 

Podľa štatistík si na tom rovnako, ako približne polovica tvojich rovesníkov. Podľa výskumu žije v USA 48,8% 25-ročných stále so svojimi rodičmi. To je v porovnaní s rokom 1999 dvojnásobok! A na Slovensku na tom nie sme inak. Práveže ešte podstatne horšie. Podľa štatistík Eurostatu sa toto číslo pohybuje v cifrách nad 85%! Treba však objektívne priznať, že tento údaj je skreslený, pretože mnoho študentov nezmenilo svoj trvalý pobyt, hoci už bývajú napríklad v podnájme. To nič nemení na závažnosti situácie.

 

Čo sa stalo? Čo sa zmenilo v porovnaní s dobou, keď mladí v osemnástke utekali do najbližšej možnej ubytovne, len aby mohli žiť sami na svoju zodpovednosť?

 

 

Existuje niekoľko dôvodov, prečo stále viac a viac mladých ľudí stráca odvahu na vysťahovanie sa. Prvým a hlavným dôvodom je žalostný stav pracovného trhu. Nezamestnanosť mladých je v súčasnosti obrovská, vyššia ako kedykoľvek predtým. A keď sa aj mladému človeku podarí nájsť si prácu, zvyčajne býva totálne nedocenený. Nemusím sa rozpisovať o tom, ako zamestnávatelia tlačia mzdy dole, lebo dopyt výrazne prevyšuje ponuku.

 

Ďalší problém vidím v nájme. Tam, kde je práca a príležitosť, teda v Bratislave, zaplatíš tak 500-600 eur mesačne. A zamestnávateľ ti dá katastrofálnych 400-500. Čiže bývanie sám neutiahneš. Tak si nasťahuješ frajerku. Dokopy máte 1000, 600 ide na nájom a za zvyšok sa akurát tak najete. Do budúcnosti neušetríš ani cent a sny o vlastnom bývaní sa rozplynú v priebehu sekúnd.

 

 

 

Je dosť smutné, že tento scenár nie je nezvyčajný, práveže pomerne bežný. Keď k tomu prirátaš ešte študentskú pôžičku, ktorá (našťastie) nie je na Slovensku taká bežná a v takých čiastkach, ako v USA, si v poriadnych problémoch. Dnes už všetci riešia spolubývanie a bude to stále častejšie. Tak to aspoň využi vo svoj prospech. Keď sa ťa niekto spýta, tak povedz, že máš starých spolubývajúcich. Nikto si to nevšimne.

 

Pridať komentár (0)