Čo sa to na Slovensku deje? Prečo všetci mladí bývajú stále s mamou?!

  • Ak máš od 20 do 30 a stále žiješ s rodičmi, nie si na tom vôbec zle.
image_1446750637.jpeg
  • Ak máš od 20 do 30 a stále žiješ s rodičmi, nie si na tom vôbec zle.

 

Podľa štatistík si na tom rovnako, ako približne polovica tvojich rovesníkov. Podľa výskumu žije v USA 48,8% 25-ročných stále so svojimi rodičmi. To je v porovnaní s rokom 1999 dvojnásobok! A na Slovensku na tom nie sme inak. Práveže ešte podstatne horšie. Podľa štatistík Eurostatu sa toto číslo pohybuje v cifrách nad 85%! Treba však objektívne priznať, že tento údaj je skreslený, pretože mnoho študentov nezmenilo svoj trvalý pobyt, hoci už bývajú napríklad v podnájme. To nič nemení na závažnosti situácie.

 

Čo sa stalo? Čo sa zmenilo v porovnaní s dobou, keď mladí v osemnástke utekali do najbližšej možnej ubytovne, len aby mohli žiť sami na svoju zodpovednosť?

 

 

Existuje niekoľko dôvodov, prečo stále viac a viac mladých ľudí stráca odvahu na vysťahovanie sa. Prvým a hlavným dôvodom je žalostný stav pracovného trhu. Nezamestnanosť mladých je v súčasnosti obrovská, vyššia ako kedykoľvek predtým. A keď sa aj mladému človeku podarí nájsť si prácu, zvyčajne býva totálne nedocenený. Nemusím sa rozpisovať o tom, ako zamestnávatelia tlačia mzdy dole, lebo dopyt výrazne prevyšuje ponuku.

 

Ďalší problém vidím v nájme. Tam, kde je práca a príležitosť, teda v Bratislave, zaplatíš tak 500-600 eur mesačne. A zamestnávateľ ti dá katastrofálnych 400-500. Čiže bývanie sám neutiahneš. Tak si nasťahuješ frajerku. Dokopy máte 1000, 600 ide na nájom a za zvyšok sa akurát tak najete. Do budúcnosti neušetríš ani cent a sny o vlastnom bývaní sa rozplynú v priebehu sekúnd.

 

 

 

Je dosť smutné, že tento scenár nie je nezvyčajný, práveže pomerne bežný. Keď k tomu prirátaš ešte študentskú pôžičku, ktorá (našťastie) nie je na Slovensku taká bežná a v takých čiastkach, ako v USA, si v poriadnych problémoch. Dnes už všetci riešia spolubývanie a bude to stále častejšie. Tak to aspoň využi vo svoj prospech. Keď sa ťa niekto spýta, tak povedz, že máš starých spolubývajúcich. Nikto si to nevšimne.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech