Čoraz viac firiem „optimalizuje dane“: Prečo je ESET pre Slovensko anjelom?

  • Optimalizácia daní sa stáva štandardom a to, že naša krajina tak prichádza o obrovské prostriedky už začíname považovať tak nejak za samozrejmosť.
Miroslav Trnka
  • Optimalizácia daní sa stáva štandardom a to, že naša krajina tak prichádza o obrovské prostriedky už začíname považovať tak nejak za samozrejmosť.

Tak napríklad: Slovenská pobočka Amazonu vykázala za rok 2014 tržby vo výške 16,3 milióna eur, zisk pritom uviedla na úrovni pol milióna eur. Ešte horšie s nami „vybabral“ Oracle. Ten na Slovensku vykázal tržby vo výške 35,6 milióna eur, zisk však mal údajne len 320 000 eur. Štátu tak odviedol pár desiatok tisíc eur. Pozri sa na graf, ktorý krásne ukazuje, kde pravdepodobne začala tzv. „optimalizácia daní“. Kým v roku 2009 sa zdalo, že firma zdaňuje relatívne poctivo, v roku 2013 to zašlo do extrémov.

Takýmto spôsobom funguje na Slovensku obrovské množstvo firiem a keby sme ich mali všetky vymenovať, článok by nemal konca.

Screen Shot 2016-03-16 at 14.20.28

foto: finstat

 

Všetky tieto peniaze, ktoré by mali prúdiť do nášho rozpočtu a pomáhať tak našej krajine v ďalšom rozvoji končia niekde na linke Írsko – Holandsko – Karibik.

Dovoľ mi však povedať jednu vec. Všetko toto sa deje len preto, že je to legálne. Otázka morálky je jedna vec, no podstatný je zákon. A ten sa neporušuje. Zostáva nám len šúchať nohami a nariekať, ako je ten náš svet zle nastavený. Pri odvodoch, aké je v našej krajine nutné odvádzať sa vlastne ani nieť čo diviť, že firmy hľadajú chodníčky a úniky.

A napriek tomu sa nájdu veľké firmy, ktoré vrážajú do odvodov obrovské milióny a pomáhajú našu krajinu posúvať dopredu. Za všetkých spomeniem ESET.

Screen Shot 2016-03-16 at 14.21.39

foto: finstat

 

Kiežby boli všetci ako ESET. Ten ESET, ktorý už dávno funguje globálne, no napriek tomu funguje ako slovenská firma a každý rok odvádza štátu nemalé odvody. Ten ESET, ktorý by mohol dávno optimalizovať cez hociktorý z Karibských ostrovov a ušetriť tak obrovské bohatstvo. Miesto toho ako SLOVENSKÁ firma poctivo odvádza peniaze SLOVENSKU. Aj preto majú jeho predstavitelia morálne právo rýpať do tém, ako je školstvo či korupcia. 

Očakávam, že do obrovských ziskov pôjde čoraz viac slovenských firiem. Práve im nastavil ESET zrkadlo, ako možno k podnikaniu pristupovať. Toto je prístup, ktorý už dávno poznáme z ich policy, zo snahy ESET-u chrániť cez svoje produkty napr. deti pre nebezpečným obsahom na internete a podobne. Už dávno to nie je len biznis, je to snaha urobiť niečo viac.

Snáď aj v budúcnosti nájdu úspešné slovenské firmy dostatok hrdosti na to, aby si osvojili tento prístup.

titulná foto: archív startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK