COVID preukaz má platiť o rok dlhšie. Umožní občanom voľný pohyb v prípade zhoršenia situácie

  • Predĺženie musí ešte formálne schváliť Rada ministrov EÚ
  • Účinnosť nadobudne až dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku EÚ
koronavírus
Unsplash/Jeremy Bezanger, Mufid Majnun
  • Predĺženie musí ešte formálne schváliť Rada ministrov EÚ
  • Účinnosť nadobudne až dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku EÚ

Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok podporili predĺženie platnosti digitálnych COVID preukazov do 30. júna 2023. Pôvodne mala táto schéma platiť do 30. júna tohto roka. V tlačovej správe o tom informoval tlačový atašé EP na Slovensku Ján Jakubov.

Predĺžením platnosti tohto právneho rámca o ďalší rok zákonodarcovia EÚ zabezpečili, aby mali občania Únie právo na voľný pohyb v prípade, že sa objaví nový variant koronavírusu.

Európska komisia po šiestich mesiacoch, na konci tohto kalendárneho roka, na základe vedeckých odporúčaní Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a výboru pre zdravotnú bezpečnosť posúdi, či je táto schéma naďalej potrebná.

„Vzhľadom na nepredvídateľný vývoj vírusu Európsky parlament predĺžil uplatňovanie preukazu o rok s cieľom zabezpečiť občanom právo na voľný pohyb v rámci EÚ. Dúfame, že je to posledné predĺženie, a poverili sme Komisiu, aby do 31. decembra 2022 posúdila, či by sa preukaz mohol zrušiť hneď, ako to epidemiologická situácia umožní,“ poznamenal španielsky europoslanec a šéf Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody Juan Fernando López Aguilar.

Predĺženie musí ešte formálne schváliť Rada ministrov EÚ. Účinnosť nadobudne až dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku EÚ.

Pandémia stále trvá

Pandémia ochorenia COVID-19 vo svete naďalej pretrváva. V tlačovej správe to pripomína Ministerstvo zdravotníctva SR s tým, že nárast pozitívnych prípadov v rámci PCR testov už zaznamenali aj na Slovensku. Rezort tiež cituje vyjadrenie Svetovej zdravotníckej organizácie, podľa ktorej stále existuje riziko vzniku nových variantov koronavírusu.

Odborníci preto podľa ministerstva odporúčajú v rizikových situáciách využívať respirátory a v prípade už aj miernych príznakov respiračného ochorenia preventívnu izoláciu.

pandemia, koronavirus, covid, Čína
zdroj: TASR/AP/Andy Wong

„Jedným z najvýznamnejších opatrení, ktoré sa osvedčilo pri zmierňovaní šírenia ochorenia, je nosenie ochranných prostriedkov dýchacích ciest, či už rúšok, alebo respirátorov. Tie chránia nielen osobu, ktorá ich má nasadené, ale aj všetkých v jeho okolí,“ zdôrazňuje rezort zdravotníctva.

Nosenie rúšok a respirátorov ministerstvo odporúča predovšetkým na miestach s väčšou koncentráciou ľudí, ako sú napríklad hromadné podujatia, prostriedky verejnej hromadnej dopravy alebo interiéry. „V čase dovoleniek je v záujme každého nasadiť si respirátor aj na letiskách či v lietadlách,“ konštatuje rezort.

V prípade, ak sa u človeka vyskytne respiračné ochorenie, nádcha, teploty, kašeľ, bolesť hrdla alebo hlavy, dýchavičnosť, únava či strata chuti a čuchu, je podľa ministerstva zdravotníctva dobré izolovať sa od ostatných, nechodiť do kolektívov a chrániť seba aj ostatných používaním respirátora.

„Odporúčame otestovať sa antigénovým testom. Pri pretrvávajúcich problémoch je potrebné kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý v prípade podozrenia odporučí testovanie PCR testom,“ zdôraznil rezort.

Ministerstvo takisto pripomína, že pre verejnosť sú naďalej k dispozícii bezpečné vakcíny proti ochoreniu COVID-19, pretože očkovanie je najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred vážnymi komplikáciami spôsobenými koronavírusom.

„Ďalší charakter a vývoj ochorenia COVID-19 budú ovplyvňovať viaceré faktory. Dobrou správou je, že väčšina obyvateľov už získala nejakú formu imunity nadobudnutú buď očkovaním, alebo prekonaním ochorenia. Sme tak v úplne inej situácii ako na začiatku roka 2020,“ uviedol rezort.

Zároveň však doplnil, že protilátky klesajú, či už po prekonaní ochorenia, alebo očkovaní, čo je charakteristické pre všetky koronavírusy.

„Napriek tomu nie je nutné šíriť paniku, COVID-19 už nie je ochorením s takým ťažkým priebehom ako na začiatku pandémie. Aj keď hladina protilátok v krvi klesá a nové varianty frekventovane mutujú, T-bunky stále poskytujú výbornú ochranu aj niekoľko rokov po očkovaní alebo prekonaní ochorenia,“ dodalo ministerstvo.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá