V Dánsku vzniká poľnohospodárske Silicon Valley

  • Dáni sú si vedomí potreby inovácie v poľnohospodárskom odvetí, ich Agro Food Park sa naďalej rozrastá.
dansko
  • Dáni sú si vedomí potreby inovácie v poľnohospodárskom odvetí, ich Agro Food Park sa naďalej rozrastá.

Dánsko sa rozhodlo urobiť obrovské investície v oblasti mestského poľnohospodárstva. Na spoluprácu si prizvalo špičku svetovej architektúry a dizajnu, aby spoločne vytvorili efektívny systém zabezpečujúci ekologické pestovanie potravín v krajine. Známi architekt McDonough spolu s dizajnérmi z 3XN navrhli koncept Agro Food Parku plného poľnohospodárskych inovácií. Projekt je navrhnutý tak, aby zlepšil spoluprácu medzi výskumníkmi a samotnými poľnohospodármi a podnikmi. Cieľom je aj vylepšenie poľnohospodárskeho výkonu v zaľudnenom mestskom prostredí, a to všetko čistou, ekologickou cestou.

dan1

foto:arminassadzevicius.com
Do roku 2050 bude potrebovať prístup k čerstvým potravinám viac ako 9 miliárd ľudí, dve tretiny z nich budú pritom žiť v mestách. Keďže takáto situácia je viac ako reálna, nie je prekvapením, že vedci po celom svete pracujú na koncepte udržateľného mestského poľnohospodárstva a snažia sa priniesť inovácie aj do oblasti s potravinami. Agro Food Park chce byť epicentrom tohto výskumu.

dan2

foto:arminassadzevicius.com

Táto spoločnosť bola založená už v roku 2009 na okraji mesta Aarhus. V druhom najväčšom meste v Dánska sa tak rozprestiera kempus s rozlohou 460 000 m2, ktorý je domovom pre viac ako 80 organizácií a ich 1000 zamestnancov. Tieto podniky sú malé ale aj veľké, nadnárodné ale aj lokálne. Zameriavajú sa na rôzne prvky poľnohospodárskeho priemyslu. Nájdeš tam firmu špecializujúcu sa čisto na chuť potravín, šľachtenie rastlín alebo podnik zameraný len na bakteriálnu mikroflóru a jej využitie pre efektívnejšie pestovanie plodín.

dan3

foto: arminassadzevicius.com
V priebehu najbližších 30 rokov by sa mal park rozšíriť o ďalšie 3 milióny m2, aby mohol prijať stovky nových firiem a tisíce zamestnancov, ktorí spoločne vytvoria niečo ako poľnohospodárske Silicon Valley. Práve Dánsko sa zdá byť, jednou z najvýhodnejších krajín na realizáciu tohto ambiciózneho projektu. Je to totiž krajina, v ktorej sa už teraz vyprodukuje toľko jedla, koľko by stačilo pre štát 6x väčšej rozlohy než je samotné Dánsko. A to zväčša pomocou ekologicky čistých postupov. Rast parku je už v plnom prúde, ešte tento rok sa do komunity pridá aj najväčší výrobca mlieka a mliečnych výrobkov v Škandinávií – Arla Foods. Taktiež sa v roku 2018 plánuje výstavba AArhus University of Food Science, ktorá bude vychovávať inovátorov poľnohospodárskeho priemyslu budúcnosti.

zdroj:inhabitat.com zdroj obrázkov a titulnej fotografie:arminassadzevicius.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech