Dáš si ho na chrbát a letíš. Jetpackom za 420-tisíc eur vyletíš na vrch hory za rekordný čas

  • Firma Gravity Industries ukázala svetu veľkolepé video
  • Jej lietajúci batoh vyniesol muža na vrch hory za rekordný čas
  • Jeho cena je 410-tisíc eur
jetpack
Gravity Industries
  • Firma Gravity Industries ukázala svetu veľkolepé video
  • Jej lietajúci batoh vyniesol muža na vrch hory za rekordný čas
  • Jeho cena je 410-tisíc eur

Helvellyn je tretí najvyšší vrch v britskej oblasti Lake District. Každý rok sa do regiónu hrnú milióny ľudí, aby zdolali miestne vrcholy. Podobne ako v slovenských Tatrách, aj tu nie je núdza o situácie, kedy turisti potrebujú pomoc od záchranárov. Tí sem môžu letieť vďaka ich helikoptére, akonáhle sa však počasie pokazí, nastáva problém a bezpečný vzlet sa nedá zrealizovať.

Richard Browning z Gravity Industries, britskej leteckej inovačnej spoločnosti, má riešenie. Tvrdí, že raketové batohy, známe ako jetpacky, predstavujú najrýchlejší spôsob, ako sa dostať k ľuďom v núdzi. Má aj dôkaz. Len po šiestich dňoch tréningu použil zdravotník Jamie Walsh jeden z takzvaných Gravity’s Jet Suit, aby po prvý raz vzlietol do výšky Helvellyn.

j1
zdroj: Gravity Industries

Cesta, ktorá by pešo za normálnych okolností trvala asi 1 hodinu a 20 minút, sa skrátila len na 3 minúty a 30 sekúnd. Všetko vďaka prúdovému obleku.

„Ak ste kardiak alebo niekto, kto skutočne potrebuje kritickú starostlivosť, 1 hodina 20 minút je často príliš dlhá doba pre skutočne závažné prípady,“ hovorí Richard Browning, zakladateľ a hlavný testovací pilot v Gravity Industries.

„Vyškoleného profesionála vieme veľmi rýchlo dostať k zranenému, a to aj vo veľmi zlom počasí, alebo vo veľmi ťažko prístupnom teréne, kam sa vozidlo alebo vrtuľník rýchlo nedostanú.“

f3
zdroj: Gravity Industries

Richard Browning hovorí, že už v roku 2016 v jeho hlave skrsla myšlienka, že by bolo fajn ľudí konečne naučiť lietať. Riešenie vidí práve v prúdových oblekoch Gravity s výkonom 1 000 koní. Tie pracujú s tryskami na chrbte pilota a dvoma malými prúdovými motormi na každom ramene.

Po niekoľkých rokoch vývoja už obleky podľa Richarda nevyžadujú veľkú silu hornej časti tela „pilota“. Pocit používania prirovnáva k opieraniu sa o stôl s vyrovnanými rukami.

f4
zdroj: Gravity Industries

Doteraz sa už viac ako 500 ľudí rôznej výšky a zdatnosti naučilo v prúdových oblekoch bez problémov lietať. Niektorí to dokonca zvládli za jeden deň. Letecké obleky môžu byť poháňané buď naftou, leteckým palivom, bionaftou alebo biotryskovým palivom.

Spoločnosť Gravity Industries však vyvinula aj elektrický Jet Suit. V súčasnosti, žiaľ, neexistuje celkom vhodná technológia batérie, takže oblek má dvakrát väčšiu váhu ako bežná verzia na naftu. Aktuálne sa preto čaká, kým sa na trhu objavia dostatočne malé batérie, ktoré bude možné do revolučného batohu implementovať.

Richard plánuje obleky otestovať aj v rôznych záchranných scenároch, napríklad pri zosuve lavín. Ľudia zavalení lavínami často zomierajú kvôli uduseniu pod ťarchou snehu.

f2
zdroj: Gravity Industries

Aj keď mnoho turistov má v bundách lokalizátory, stále je veľmi náročné dostať horské jednotky do tesnej blízkosti zachraňovaného. Ak by však záchranári mali na chrbte jetpack, môžu vzlietnuť priamo nad miesto, kde je človek zasypaný a oveľa jednoduchšie ho vykopú.

as
zdroj: Jetpack Aviation

Vývojom podobného obleku sa už roky zaoberá aj spoločnosť Jetpack Aviation. Tá sa ale preslávila predovšetkým svojím vynálezom s názvom „Speeder“. Ide o autonómny motocykel, ktorý dokáže odviezť až dve osoby, a dosahuje rýchlosť viac ako 400 km/h.

Ľudia sú myšlienkou jetpacku fascinovaní už desiatky rokov. Prvé pokusy o jeho výrobu siahajú do šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia, kedy sa teraz už neexistujúca spoločnosť Bell Aerospace pokúsila o niekoľko testovacích letov svojho „raketového pásu“.

Gravity Industries
zdroj: Gravity Industries

Ten v roku 1961 predviedla americkému prezidentovi Kennedymu a v roku 1964 na Svetovej výstave v New Yorku. Zahral si aj vo filme, v roku 1965 s ním vo filme Thunderball letel agent 007 James Bond.

Žiadny z výrobkov sa však nedokázal presadiť, z časti preto, že bolo pomerne ťažké ho riadiť. Výrobca lietadiel Boeing zase vydal stimul k súťaži, ktorej cieľom je vývoj osobného zariadenia schopného zvislého štartu aj pristátia.

Zdroj: gravity.co

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá