Diderotov efekt: Dôvod, pre ktorý si kupujeme zbytočnosti. Využiť ho môžeš aj vo svoj prospech

  • Určite aj ty si si už neraz kúpil niečo, čo si ani nepotreboval
  • Možno si ale nevedel, že je to „Diderotov efekt”
platba cez terminál
Pexels/cottonbro | Pexels/RODNAE Productions
  • Určite aj ty si si už neraz kúpil niečo, čo si ani nepotreboval
  • Možno si ale nevedel, že je to „Diderotov efekt”

Dalo by sa povedať, že v podstate celá konzumná spoločnosť je založená na tom, že ľudia si vo veľkom nakupujú veci, ktoré vlastne vôbec nepotrebujú. Kúpime si nové tričko len preto, že sa nám páči, aj keď ich v skrini máme ďalších 30 a vieme, že nosiť ho aj tak nebudeme.

Kupujeme si najnovšie smartfóny, aj keď tie, ktoré máme, ešte fungujú úplne bez problémov. Ponuka ja ale vždy len taká ako dopyt. A ten je skutočne veľký – kvôli Diderotovmu efektu. 

Viac je vždy viac

Aby sme efektu porozumeli, pozrime sa najprv bližšie na to, ako vlastne vzniklo jeho pomenovanie. Big Think vysvetľuje, že jeho korene siahajú až do roku 1765, kedy sa Katarína veľká dozvedela o tom, že Denis Diderot má finančné problémy a súrne by potreboval nejaké peniaze. 

Keď sa to k tejto milovníčke a mecenáške umenia, filozofie a vedy dostalo, dala mu zaujímavú ponuku. Navrhla mu, že od neho odkúpi celú jeho knižnicu, avšak s tým, že knihy ostanú uňho doma, a zároveň sa teda stane jej súkromným knihovníkom”. Okrem sumy, ktorú dostal za knihy, tak dostal vopred vyplatený aj 25-ročný plat knihovníka. 

Diderot sa vtedy stal doslova z noci do rána boháčom, ktorý sa topil v peniazoch. Rozhodol sa preto, že si konečne trocha dopraje a kúpil si šarlátový župan. Na tom by, samozrejme, nebolo nič zlé, no malo to jeden háčik. Keď chodil po starom, skromne zariadenom dome v luxusnom župane, všímal si ten nesúlad. Mal na sebe krásny odev, no z vybavenia jeho domu kričalo, aké je lacné. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Big Think, Becoming Minimalist, Medium, Kniha Atómové Návyky (James Clear)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá