Dnes je Medzinárodný deň piva: Slováci nie sú jednotkou v jeho pití, no hasia smäd veľkej časti Európy

  • Každý prvý augustový piatok oslavujeme deň piva
  • Toto sú zaujímavosti o produkcii piva, o ktorých si určite nevedel
pjimage – 2021-08-06T123958.419
Unsplash/Bence Boros Unsplash/Pradnyal Gandhi
  • Každý prvý augustový piatok oslavujeme deň piva
  • Toto sú zaujímavosti o produkcii piva, o ktorých si určite nevedel

Každý prvý augustový piatok si pripomíname Medzinárodný deň piva. Ešte pred tridsiatimi rokmi vypil každý Slovák približne 200 veľkých pív ročne, čo znamená, že priemerná ročná spotreba predstavovala približne 100 litrov piva ročne. Je to veľa? V porovnaní s inými európskymi krajinami ani nie. 

V dnešnej dobe je táto spotreba nižšia. V roku 2020 vypil Slovák priemerne 69,4 litra piva za rok. Toto číslo však nemôžeme považovať za prekvapenie, keďže od roku 2020 sme bojovali s pandémiou a zatvorenými podnikmi. Štatistický úrad SR vybral pri príležitosti Medzinárodného dňa piva niekoľko zaujímavých dát o tomto nápoji, jeho spotrebe, produkcii či dovoze a vývoze.

zdroj: Unsplash/Kazeund

Rekordný rok

Za rekordný môžeme považovať rok 1990, kedy každý obyvateľ Slovenska skonzumoval v priemere necelých 96 litrov piva. „Najnižšiu spotrebu zlatistého nápoja na obyvateľa dosiahlo Slovensko v roku 2016, kedy každý občan SR bez rozdielu veku skonzumoval v priemere približne 68 litov piva. Minuloročná spotreba bola tak tretia najnižšia v novodobých dejinách, teda od roku 1990,“ uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR.

Údaje portálu statista.com ukazujú, že v roku 2019 mala najvyššiu spotrebu piva na hlavu Česká republika: Čech vypil za rok priemerne 142 litrov piva. Po Česku nasleduje Rakúsko so 107 litrami na obyvateľa. Umiestnenie Slovenska je celkom prekvapivé. V roku 2019 sme sa umiestnili až na 14. mieste. V porovnaní s Francúzskom sme však pochodili dobre, pretože priemerná ročná spotreba piva v tejto krajine predstavovala iba 33 litrov na osobu.

zdroj: Unsplash/Paloma A.

Hoci spotreba klesala, jeho produkcia medziročne vzrástla. V porovnaní s rokom 2019 sa zvýšila celková produkcia alkoholického piva o 24,4 % a nealkoholického piva o 15,8 %. Podľa Štatistického úradu SR vyrobili a predali pivovary, v ktorých pracuje viac ako 20 zamestnancov, cez 203 milióna litrov alkoholického piva, produkcia vrátane výroby na sklad a ďalšieho spracovania bola ešte o 17 % vyššia.

Darilo sa však aj nealkoholickému pivu. Producentom sa podarilo vyrobiť a predať 9 miliónov litrov.

Chutí nám aj dovážané pivo

Hoci bola domáca produkcia v roku 2020 vysoká, dosť veľa piva bolo na naše územie aj dovezeného. Na Slovensko sa minulý rok priviezlo spolu 176 miliónov litrov alkoholického a 12,3 milióna litrov nealkoholického piva. Najčastejšie sa dováža pivo vyrobené v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Slovinsku a v Nemecku.

Zo Slovenska sa vyviezlo 35,3 milióna litrov piva s obsahom alkoholu a 10,9 milióna litrov piva nealkoholického. Hlavným odberateľom bolo Maďarsko, no nezaostáva ani Česká republika, Rumunsko, Poľsko a Ukrajina. Zaujímavosťou však je, že do susedného Česka, bolo vyvážané prevažne nealkoholické pivo. Medziročne sa množstvo vyvezeného piva zo Slovenska zdvojnásobilo.

Cena čapovaného sa výrazne zvýšila. Zatiaľ čo v roku 2010 sme za pohár veľkej čapovanej desiny zaplatili približne 90 centov, v roku 2020 to bolo priemerne 1,30 eura. Cena fľaškového piva sa v priebehu týchto rokov nezmenila.

Medzinárodný deň piva založil v roku 2007 podnikateľ a pivný nadšenec Jesse Avshalomov s priateľmi zo Santa Cruz v Kalifornii. Prvý raz sa tento deň oslavoval v roku 2008. Hlavné ciele a dôvody na oslavu zakladatelia zhrnuli do troch bodov – radosť priateľov zo spoločného vychutnávania piva, ocenenie práce ľudí, čo pivo vyrábajú a podávajú, a napokon, spoznávanie tohto nápoja z iných krajín.

Zdroj: Štatistický úrad SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá