Dnes si nenechaj ujsť vesmírne divadlo. „Sprcha“ bude najlepšia za posledné roky

  • Dnešné vesmírne divadlo poskytne ideálne podmienky na pozorovanie roja Perzeíd
  • Stačí si nájsť len tmavé miesto a čakať
padajúca hviezda v prírode
TASR/AP
  • Dnešné vesmírne divadlo poskytne ideálne podmienky na pozorovanie roja Perzeíd
  • Stačí si nájsť len tmavé miesto a čakať

Dnes sa nezabudni pozrieť na oblohu, čaká ťa jedinečné vesmírne divadlo. V sobotu večer bude možné pozorovať meteorický roj Perzeíd. Ideálne pritom bude aj počasie, ktoré ponúka výborné podmienky na pozorovanie. Odborníci preto hovoria, že túto udalosť by si nikto nemal nechať ujsť. 

Svetelný vplyv Mesiaca nebude prekážať, keďže bude len tri a pol dňa pred novom. TASR o tom informovala Andrea Nozdrovická zo Slovenskej akadémie vied (SAV) s tým, že tento rok budú priaznivé podmienky na pozorovanie s možnosťou vidieť až 45 meteorov za hodinu.

Vesmírne divadlo

Roj Perzeíd je aktívny od konca júla do polovice augusta a jednotlivé meteory budú pozorovateľné až do septembra. „Šírka prúdu je zhruba 65 miliónov kilometrov. Centrálne vlákno je pomerne úzke (asi 10 miliónov kilometrov) – za štyri dni okolo maxima stretne Zem 62 percent všetkých Perzeíd,“ priblížil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Pozorovanie meteorického roja Perzeíd je populárne vďaka priaznivým podmienkam počas teplých letných nocí. Ako uviedla Nozdrovická, najväčší počet meteorov za hodinu je však možné pozorovať 4. januára počas aktivity meteorického roja Kvadrantíd.

Perzeidy pochádzajú z kométy 

Keďže perzeidy vrcholia v auguste, v minulosti sa nazývali aj slzami svätého Vavrinca. Ide o mučeníka z obdobia Rímskej ríše, ktorého 10. augusta v roku 258 za vlády Valeriána upálili. Katolíci preto verili, že perzeidy sú jeho ohnivými slzami.

V skutočnosti ide o malé telieska, ktoré sú súčasťou Slnečnej sústavy. Podľa SAV majú väčšinou kamennú povahu a pri prelete zemskou atmosférou žiaria. Pochádzajú z dlhoperiodickej kométy 109P/Swift-Tuttle, ktorá ich zanechala pri svojich obehoch slnka.

Väčšina týchto častíc bola súčasťou mraku tisíc a viac rokov. Po predposlednom prechode kométy perihéliom v roku 1859 sa z nej uvoľnil ďalší oblak častíc, ktorý v súčasnosti pozorujeme ako samostatné vlákno prejavujúce sa zvýšenou frekvenciou zhruba jeden deň pred hlavným maximom,“ objasnil astronóm Ján Svoreň.

Perzeidy vlietajú do atmosféry Zeme rýchlosťou až 59 km/s. Perzeidy majú typický zelený začiatok stopy a červeno-biely koniec. Miesto, z ktorého na oblohe zdanlivo vylietavajú, teda radiant, sa nachádza v súhvezdí Perzea. To bude v čase vrcholu roja 75 stupňov nad východným obzorom.

vesmír
zdroj: Unsplash/Vincentiu Solomon

Počas vrcholu môžeš za hodinu narátať 15 až 40 meteorov tohto roja, no spolu s nimi preletia ponad tvojou hlavou aj ďalšie typy. Či už sporadické alebo meteory iných rojov, a tých je v súčasnosti činných hneď niekoľko.

Perzeidy môžeš od ostatných rozlíšiť na základe ich smeru letu. Letia od spomínaného radiantu. V jeho blízkosti sú krátke a pomalé, no čím ďalej sa od neho dostanú, tým sú dlhšie a rýchlejšie.

Vesmírne divadlo si nenechaj ujsť, pretože, ako hovorí Svoreň, po maxime začne počet Perzeidov prudko klesať. „A už po troch dňoch možno pozorovať len jednotlivé kusy. Tie sa môžu objavovať až do polovice septembra“.

Najlepšie je pozorovať očami

Perzeidy je možné pozorovať celom území Slovenska. Najlepšie je vyhľadať tmavé miesta, ktoré nie sú zasiahnuté svetelným znečistením. 

„Je to veľmi dobrý rok,“ povedala redaktorka Sky & Telescope Diana Hannikainenová pre NBC News. „Máme ubúdajúci polmesiac, ktorý vychádza dlho po polnoci, v skorých ranných hodinách úsvitu, čo znamená, že obloha bude veľmi tmavá, za predpokladu, že ste ďaleko od svetelného znečistenia.“

„Chyťte tú záhradnú stoličku a usaďte sa,“ povedala. „Bude to trvať asi 20 minút až pol hodiny, kým sa vaše oči prispôsobia tme. Potom skutočne uvidíte, ako meteory vyletia z oblohy.“

Na pozorovanie nočnej oblohy pritom Hannikainenovej netreba ani teleskopy alebo ďalekohľady. „Vaše oči sú to najlepšie, ako si môžete užiť meteorický roj,“ dodala. 

Zdroje: TASR, NBC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá