Dnes ťa čaká vesmírne divadlo: Ukáže sa najväčší supermesiac v tomto roku, volajú ho Jelení mesiac

  • V stredu večer sa Mesiac dostane do fázy splnu
  • Pôjde o najväčší „supermesiac" tohto roku
  • Prezývaný je ako Jelení mesiac alebo Senný mesiac
Full Moon
Unsplash/Austin Neill
  • V stredu večer sa Mesiac dostane do fázy splnu
  • Pôjde o najväčší „supermesiac" tohto roku
  • Prezývaný je ako Jelení mesiac alebo Senný mesiac

Dnes sa nezabudni pozrieť z okna na Mesiac, čaká ťa nádherné vesmírne divadlo. Mesiac sa dostane do splnu a bude sa javiť ako najväčší mesiac v tomto roku. Na oblohe tak uvidíš supermesiac prezývaný ako Jelení mesiac.

Už tretí supermesiac v roku 2022 sa bude dať pozorovať na oblohe v stredu. V našich končinách sa Mesiac dostane do splnu o 20:38 hodine, uvádza ePočasie.eu.

Podľa Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa bude mesiac javiť ako v splne až tri dni, do piatku.

Najbližšie k zemi 

Tento mesiac navyše bude „supermesiac“ to znamená, že sa bude javiť ako väčší a jasnejší ako ostatné mesiace v splne.

Termín „supermesiac“ zaviedol astrológ Richard Nolle v roku 1979 a vzťahuje sa na nov alebo spln, ku ktorému dochádza, keď sa Mesiac nachádza vo vzdialenosti 90 % od perigea, čo je jeho najbližšie priblíženie k Zemi.

„Supermesiace“ nastávajú, keď je Mesiac počas svojej obežnej dráhy v najbližšom bode k Zemi.

Spravodajský web televízie NBC 5 Chicago vysvetľuje, že Mesiac obieha okolo Zeme raz za 28 dní, ale jeho obežná dráha, podobne ako dráha Zeme, nie je dokonalý kruh alebo ovál a vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou sa počas roka mení.

Supermesiac
zdroj: TASR/AP Photo/John Raoux

Keďže nov pre nás nie je viditeľný, verejnosť sa zameriava hlavne na Mesiac v splne. Mesiac sa vtedy javí väčší a jasnejší.

Existuje však viacero definícií toho, čo je supermesiac a čo nie je.

Web televízie uvádza, že práve tento mesiac prezývaný tiež ako Jelení mesiac bude podľa astronómov najbližšie k pojmu supermesiac. Javiť sa tiež bude ako najväčší mesiac v tomto roku.

Podľa astronómov bude Mesiac v stredu od Zeme vzdialený približne 222 000 míľ (354 055 kilometrov), čo je najbližšie k našej planéte počas roku 2022.

Je to takmer o 17 000 míľ (273 588 kilometrov) bližšie k Zemi, ako býva priemerná vzdialenosť. 

V Európe sa prezýval aj ako Senný mesiac 

Mesiac nesie viacero mien. V Spojených štátoch pôvodní obyvatelia Ameriky používali spojenie Jelení mesiac. Farmársky almanach uvádza, že nie pre to, že by Mesiac mal tvár jeleňa, ale pre udalosti v prírode, ktoré sa v tomto čase dejú. Jeleňom v lete začínajú rásť parohy.

Ďalším menom, pod ktorým ho ľudia poznajú, je tiež Búrkový mesiac, ktorý ako už naznačuje názov odkazuje na výskyt búrok v tomto mesiaci.

U nás v Európe sa používal názov Senný mesiac pre práce spojene so senom v júni a júli. Niekedy sa tiež prezýval ako Medovinový mesiac (hoci tento názov sa používal aj pre predchádzajúci spln). Medovina vzniká kvasením medu zmiešaného s vodou, niekedy pridaním ovocia, korenia, obilnín alebo chmeľu.

Jedinečný zážitok sa dá vidieť aj nasledujúce dni 

Pozorovanie Jelenieho mesiaca však môže na niektorých miestach skaziť počasie. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) dnes bude na Slovensku malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a ojedinele, najmä na severe, sa vyskytnú aj prehánky, uvádza SITA.

Ak budeš patriť k tým nešťastlivcom, ktorí budú mať práve zväčšenú oblačnosť či dokonca prehánky, nezúfaj.

„Na rozdiel od niektorých astronomických udalostí neexistuje situácia, kedy by ste sa na to museli okamžite pozrieť, inak vám to unikne,“ povedal pre CNN Noah Petro, šéf Laboratória planetárnej geológie, geofyziky a geochémie NASA.

„Naozaj neexistuje moment, kedy by ste sa naň museli pozerať, aby ste si naplno užili spln Mesiaca. Ak je zamračené a nechcete byť vonku, choďte jednu z nasledujúcich nocí,“ dodal Petro.

Zdroje: ePočasie.eu, NASA, NBC 5 Chicago, SITA, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá