Dobrovoľníci šijú a rozdávajú ľuďom náhradu za mikroténové vrecká. Cieľ je 10 miliónov kusov

  • „Zoberete si ešte jeden sáčok…,” fráza, ktorá častokrát zaznieva pri pokladniach v obchodoch po celom Slovensku
  • Plastové vrecká sú všade aj napriek tomu, že každý z nás si môže zaobstarať vlastnú tašku či vrecúško na potraviny
  • Tím dobrovoľníkov sa preto rozhodol ľuďom vrecká rozdávať
jtr
unsplash.com
  • „Zoberete si ešte jeden sáčok…,” fráza, ktorá častokrát zaznieva pri pokladniach v obchodoch po celom Slovensku
  • Plastové vrecká sú všade aj napriek tomu, že každý z nás si môže zaobstarať vlastnú tašku či vrecúško na potraviny
  • Tím dobrovoľníkov sa preto rozhodol ľuďom vrecká rozdávať

V rámci kampane Zero Waste Česko chcú dobrovoľníci ľuďom rozdať milióny vrecúšok na potraviny.

„V dnešnej dobe, kedy máme všetkého prebytok, nám prišlo lepšie, ako nakúpiť nové vrecká, nájsť textil, ktorý by už iné využitie nemal. A tak vznikol nápad spojiť zbytky textilu, chránenú výrobu a distribúciu v rámci zero-waste osvety na verejnosti,” píše sa na webe projektu.

Ťažko predajné, malé kusy nepoužitého textilu, z ktorých sa vrecká šijú, dobrovoľníkom venuje módna návrhárka Lenka Vacková z L&V, Textile Mountain. Lenka sa vo svojej tvorbe venuje udržateľnej a upcyklovanej móde.

ZERO WASTE VYZVA: Kdyz se rozhodnete nakupovat bez plastu, muze se pro vas nakup v supermarketu stat nocni murou. Pevne…

Gepostet von Jablka, hrušky am Donnerstag, 26. Juli 2018

Samotné vrecká šijú ľudia zo spoločnosti Nové Horizonty, kde sú zamestnaní ľudia so zdravotným hendikepom. Vrecká sa šijú bez zbytku, každý má trochu inú veľkosť, farbu, vzor aj materiál. Výroba jedného vrecka vyjde približne na 0,40 centov, pričom prvých 10-tisíc vreciek zafinancovala firma  LUSH, ktorá sa venuje bezobalovej kozmetike.

Projekt vymyslela a koordinuje Nikola Hurychová z Platformy pre udržateľný rozvoj a etiku. Projekt zatiaľ funguje len v Prahe, no potenciál má určite aj na Slovensku. V hre je ambiciózny cieľ, iniciátori kampane veria, že dokážu vyrobiť až 10 miliónov vreciek na nákup.

Dve Slovenky založili projekt s eko vreckami, ktorý dáva prácu aj krajčírkam na dôchodku

Do podobného projektu sa pustili aj Mirka a Alenka, ktoré sú autorky skvelého projektu TUTO eko sáčkov. Prvé, čo Mirka ušila, bol šedivý sáčok zo starej záclony. V tomto momente si uvedomila, aké jednoduché je zbaviť sa mikroténových vrecúšok. Rozhodla sa, že tento „vynález,“ (ktorý je už v iných krajinách celkom bežný), nejakým spôsobom rozšíri medzi ľudí. Dlho spoločne s podnikateľskou partnerkou premýšľali, ako na to. Chceli  totižto viac, ako „len” projekt zameraný na zlepšenie životného prostredia. Záleží im totižto aj na tom, kto pre nich produkty vyrába.

zdroj: archív:TUTO ekosáčky

Začali ťažiť z tradícií

Okolo Prešova je silná tradícia šitia – desaťročia tam boli Odevné závody kapitána Nálepku, v ktorých pracovali šikovné krajčírky. Alenke sa preto práve tu rozhodla skúsiť šťastie a nájsť pár šikovných rúk, ktorým by nerobilo problém ušiť bezchybné TUTO eko sáčky. Momentálne už spolupracujú so 6 až 8 krajčírkami, ktoré sú nejaký ten čas na dôchodku. Nie každá však má čas a možnosti šiť ich eko vrecúška pravidelne každý mesiac, preto sa našité množstvá mesiac od mesiacu líšia.

Ich plánom je spolupracovať s viacerými zaujímavými, sociálne potrebnými a znevýhodnenými skupinami. Postupne chcú zverejňovať aj tváre ich krajčírok a zoznamovať ľudí s ich príbehmi. TUTO eko sáčky si dnes môžeš kúpiť za 7.50 eur.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá