Dokážu vychrliť tisícky meteoritov za hodinu. Dnes si vyhraď čas na vesmírne divadlo, Drakonidy predvedú svoj vrchol

  • Počas dnešného večera upriam zrak na oblohu
  • Možno si budeš môcť niečo želať pri pohľade na padajúcu hviezdu
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Prokhor Minin, unsplash/Go to Nick Reynolds
  • Počas dnešného večera upriam zrak na oblohu
  • Možno si budeš môcť niečo želať pri pohľade na padajúcu hviezdu

Ak patríš k ľuďom, ktorých pohľad na nočnú oblohu hypnotizuje, zbystri pozornosť. Počas dnešného dňa má vrcholiť meteorický roj Drakonidy.

Sleduj, či sa drak neprebudí

Aj napriek tomu, že počas predošlých rokov meteorický roj zväčša priniesol len niekoľko meteorov za hodinu, existujú výnimky, keď zabezpečil dokonalé vesmírne divadlo.

Earthsky preto upozorňuje čitateľov, aby pozorne sledovali, či sa drak neprebudí. „V zriedkavých prípadoch je známe, že ohnivý Draco vychrlil tisíce meteorov za jedinú hodinu,“ dodávajú.

Práve v rokoch 1933 a 1946 si hviezdni nadšenci užili počas sledovania tohto meteorického roja obrovské množstvo meteorov, informuje Telegraph. Konkrétne v roku 1933 trval dážď 2 hodiny s maximálnou frekvenciou 26 000 meteorov za hodinu.

Drakonidy patria k pomalým rojom s geocentrickou rýchlosťou len 20 km/s, pričom prvýkrát boli pozorované v roku 1926. Za spomienku však patrí aj rok 2011, keď európski pozorovatelia videli viac ako 600 meteorov za hodinu.

Hviezdy
zdroj: unsplash/April Chen

Večer, nie pred svitaním

Meteorický roj Drakonidy je aktívny od 6. do 10. októbra. Najlepšie podmienky však budú počas dnešného večera. Najvhodnejšie podmienky na pozorovanie sa vraj naskytnú ľuďom v Severnej Amerike, Európe aj Ázii.

Earthsky tiež objasňuje, že Drakonidy je možné najlepšie pozorovať večer a nie až pred svitaním. Pravdepodobne nie je nutné objasňovať, že na sledovanie tohto divadla je nutné byť čo najďalej od svetelného znečistenia.

Hviezdna obloha
zdroj: unsplash/Lamna The Shark

Pohľad na Drakonidy by nemalo prekaziť ani mesačné svetlo. V stredu bol totiž nov a počas dnešného dňa by mal jas mesiaca dosahovať iba 6 %. Ak si teda premýšľal nad večerným programom, práve sme ti ponúkli dokonalú možnosť.

Zdroje: Earthsky, telegraph.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá