DOLLER. Český diár, ktorý zatočí s prokrastináciou

  • Nájdeme ich v každom papiernictve, nezaostávajú ani kníhkupectvá. Veď predsa s knihami majú toho spoločného viac než dosť a s pomaly ale iste blížiacim sa koncom roka sa stávajú obľúbenou témou všetkých milovníkov papierových doplnkov. Diáre. Vybral si si už ten svoj?
d2 upraveno
  • Nájdeme ich v každom papiernictve, nezaostávajú ani kníhkupectvá. Veď predsa s knihami majú toho spoločného viac než dosť a s pomaly ale iste blížiacim sa koncom roka sa stávajú obľúbenou témou všetkých milovníkov papierových doplnkov. Diáre. Vybral si si už ten svoj?

Chalani z Čiech, Jiří Doležal a Jan Emler sa pohrali so svojou myšlienkou, spojili si prvé a posledné tri písmenká svojich priezvisk a vznikol DOLLER. Revolučný motivačný diár s domácim pôvodom. O revolučnosti by sa samozrejme dalo polemizovať, no pozrime sa čo ponúka.

Ako každý diár, aj tento plní primárne funkciu prehľadnej organizácie všetkých životných „radostí aj starostí“. Jeho hlavná myšlienka ale nespočíva len v bezduchom zapisovaní. DOLLER sa prezentuje ako organizovaný nástroj k sebarozvoju a motivácii, ktorý sa nesnaží len o pripomínanie povinností a schôdzok. Jeho doménou je podľa autorov snaha oslobodiť sa, povzbudiť a posilniť. „Nehovorí ti, čo všetko musíš urobiť, ale čo by si urobiť mohol, aby si si splnil svoje sny.“

Ako DOLLER vyzerá a čo ponúka? Svojim formátom 210×135 mm sa môže pokojne zaradiť do kategórie „optimálna veľkosť“. Keďže sa jedná o formát podobný klasickej A5 , nie je ani moc veľký, ani príliš malý. Originalitou sa pýši najmä kvôli domácej výrobe. DOLLER je vyrobený v Českej republike a blok diára je vytlačený na ekologicky šetrnom papieri s certifikátom FSC (Forest Stewardship Council) s gramážou 80g, čo znamená, že aj po pri používaní atramentových alebo silnejšie píšucich pier sa text na ďalšiu stranu nepretlačí.

doller2-1024x683

Obsahovo DOLLER zapĺňa viacero tematických  častí. Využiť sa dá týždenný prehľad s rozdelením každého dňa od 6.00 do 22.00 hodiny, miesto si nájde aj prehľad denných výdavkov, ale aj strany určené pre poznámky alebo spontánne kresby. Tie sú špecifické aj pre časť „Kým som za 5 rokov“, ktorá okrem toho ponúka aj strany na ročné predsavzatia a ciele na podporu splnenia snov a prianí. Ročné ciele sa dajú zaznamenať aj do mesačného prehľadu, ktorý je o to prehľadnejší a zjednodušuje orientáciu v priebehu celého roka. Mesiace sú od seba oddelené, každý začína citátom zo sveta známych a úspešných a disponujú aj časťou zhrnutia silných aj slabých stránok predošlého obdobia.

Diár DOLLER je možné získať vo forme predpredaja, ktorý Jiří s Honzou organizujú kvôli finančnej podpore ich projektu. Zatiaľ je diár len v čiernej farbe, no autori v prípade úspešného rozbehnutia plánujú aj farebné verzie. Cieľová suma sa pohybuje v rovine 175 000 Kč, čo je približne 6500 €. Veľa však? No suma vyzbieraná do dnešného dňa presiahla aj ich pôvodné očakávania. Peniažky poputujú na výrobu pomocou tlačovej výroby, ktorá bude kvalitou značne vyššia. 

mesicni prehled

Diár DOLLER pôsobí elegantným a distingvovaným dojmom. Prevedenie v čiernej farbe je vyhovujúce, osobne však preferujem denné rozvrhnutie času. Otázna je pre mňa taktiež „revolučná“ povaha. V dnešnej dobe existuje množstvo podobných diárov, špekulatívna je tiež značná podobnosť s diárom Passion Planner, ktorý je jeho americkým predchodcom. Autori si ale stoja za inovatívnosťou svojho projektu. Na inšpirujúci zdroj síce priamo nepoukazujú ale podobnosť s ním rezolútne nezamietajú. Ako tvrdia, inšpiráciou im bolo nielen mnoho podobných diárov ale aj snaha o koniec prokrastinácie, podnikateľ Ivo Toman a magazín Forbes. Oceňujem však minimalizmus prejavujúci sa v jednoduchosti častí a aplikáciu na naše domáce podmienky (Passion Planner napríklad začína týždeň nedeľou). Diár nepôsobí preplnene a čo je najdôležitejšie, jeho vznik majú v rukách mladí ľudia z Čiech, produkt preto považujem za domáci. Svoj názor si samozrejme vytvorte sami, no ako je vidieť, projekt DOLLER nie je márny, už teraz sa mu obstojne darí.

Ak by ste si diár chceli zakúpiť alebo sa len jednoducho dozvedieť viac, pripájam link: https://www.startovac.cz/projekty/doller/#komentare

1654-hrnekstartovac16-9-2-jpg-660x390

Zdroj: startovac.cz, doller.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech