Dorota Nvotová pozýva Slovákov na výnimočnú expedíciu v Himalájach. Ceny začínajú na 1 000 eurách

  • Mohutné Himaláje ale aj tropické džungle a usmievaví ľudia, to je Nepál, ktorý rok čo rok láka množstvo dobrodruhov
  • Najnovšie do tejto destinácie spustila predaj zájazdov aj cestovka Doroty Nvotovej
Unsplash/Sebastian Pena Lambarri,
  • Mohutné Himaláje ale aj tropické džungle a usmievaví ľudia, to je Nepál, ktorý rok čo rok láka množstvo dobrodruhov
  • Najnovšie do tejto destinácie spustila predaj zájazdov aj cestovka Doroty Nvotovej

Alternatívna dovolenka. Treking v Himalájach, joga na pláži, spoznávacie zájazdy po Indii a Nepále, slony, nosorožce, domčeky na stromoch a budhistickí mnísi v tajomných jaskyniach. Expedície s naloženými jakmi do miest nedotknutých civilizáciou. Toto všetko charakterizuje cestovku Doroty Nvotovej – Fulmaya Travel, ktorú už viac ako rok značne limituje pandémia. Svedčí o tom aj celkom logický pokles tržieb o 59 % na niečo cez 165 000 eur.

Aj napriek kríze v cestovnom ruchu, Fulmaya Travel v posledných mesiacoch realizovala hneď niekoľko zájazdom pre Slovákov na exotické Maldivy. Teraz však avizuje novinku, ktorá poteší najmä dobrodruhov. Ponúka nezabudnuteľný trek v Nepále, konkrétne v Himalájach, ktoré sú najvyšším horským systémom na planéte Zem. 

zdroj: Unsplash/Sebastian Pena Lambarri

„Nepál vás dostane. Má totiž všetko…obrovské Himaláje, divokú džungľu s nosorožcami, tigrami a opicami, tisícky budhistických mníchov, krásne slamené dedinky, kde sú ľudia odstrihnutí od civilizácie a ktoré navštívime tak, že sa tam priplavíme po rieke,“ opisuje tím cestovky.

Ako môže tvoj jarný výlet do Nepálu vyzerať? Počas mesiaca máj bude Dorota Nvotová v horách, v oblasti Annapurny trekovať a ty sa môžeš pridať na dĺžku, ktorá ti vyhovuje. Hlavným trekom bude ten okolo Annapurny, plus návšteva jazera Tilicho. Trek sa následné dá predĺžiť o oblasť Naarphu alebo Gorepani Poonhill. Taktiež sa jednotlivé segmenty dajú ísť separátne.

zdroj: Unsplash/Raimond Klavins

Prvý spomínaný trek je strednej náročnosti, pričom počet dní chôdze vychádza na osem dní. Dĺžka celého výletu ti zaberie 19 dní a to aj s letmi. Stáť ťa bude 1 130 eur. V prípade treku na Naarphu, ide o výpravu do odľahlej nepreskúmanej tibetskej oblasti, kde turizmus nie je vôbec samozrejmosťou.

Čaká ťa tu suchá tibetská krajina, tibetskí obyvatelia, úplne iná kultúra aj podnebie. Ide o najmenej komerčný trek v oblasti Annapurien. Zažiješ síce menej výhľadov ale „väčší pocit divokosti a totálny kultúrny šok“.

zdroj: Unsplash/Kalle Kortelainen

Tešiť sa môžeš na prechod vysokého horského sedla Kangla v 5 306 m.n.m. Ide o náročnú výpravu, pričom počet dní chôdze vychádza na osem. Dĺžka celého výletu je 16 dní aj s letmi. Stáť ťa bude 1 210 eur.

V ponuke je napokon aj Gorepani Poon Hill trek, nazývaný aj ako Zelený trek, plný rozkvitnutý rododendrónov a vlhkého lesa, obsypaný dedinkami s priateľskými obyvateľmi. „Toto je skôr Nepál ako Tibet, krajina je svieža a zelená a ľudia skôr hinduisti ako budhisti.“

Absolvuješ výstup na Poonhill v 3 210 m.n.m, samozrejmosťou je výborná vyhliadka na osemtisícovky a celú panorámu oblasti Annapurien. Zabezpečený je aj dobrý komfort ubytovania. Ide o ľahkú expedíciu, pri ktorej budeš chodiť spolu tri dni, z tvojho 11-dňového výletu. Stáť ťa bude 1 000 eur.

zdroj: Unsplash/Sebastian Pena Lambarri

Uvedené ceny vždy zahŕňajú program podľa itinerára, ubytovanie v guesthousoch a hoteloch, miestny transfer z letiska a na letisko či transfer autobusom a autom. Sprievodkyňu ti bude robiť Dorota Nvotová, nosič, ktorý ti ponesie batožinu a šerpovia.

V cene sú zahrnuté aj povolenia na trek, ubytovanie v hlavnom meste Káthmandu a v Pokhare aj s raňajkami. Čaká ťa ja prehliadka Káthmandu, pričom vstupy budeš mať už zaplatené. Spomínané ceny zájazdov nezahŕňajú víza, ktoré na 15 dní stoja 30 dolárov a na 30 dní 50 dolárov. Je tiež potrebné si zakúpiť letenku za približne 750 eur.

zdroj: Unsplash/Persnickety Prints

Strava ťa bude stáť približne 15 eur na jeden deň. Tiež budeš potrebovať poistenie a 50 dolárov, ktoré dáš šerpom a nosičom ako bakšišné.

Aktuálna situácia

Len pred pár dňami vydal Nepál obežník, ktorý upravuje karanténne pravidlá, predovšetkým vo vzťahu k očkovaným turistom, a umožňuje tiež získať vízum pri prílete do Nepálu. Toto vízum za určitý okolností umožňuje pokračovať v ceste po Nepále aj bez povinnej sedemdňovej karantény. Podľa nových pravidiel je pre zahraničných návštevníkov tiež uľahčená vízová procedúra. O vízum možno požiadať  pri príchode na medzinárodné letisko Kathmandu Tribhuvan.

Z Nepálu môže ktokoľvek odcestovať. Fungujú vnútroštátne letecké služby aj diaľková autobusová verejná doprava (v plnej kapacite). Ich prevádzkovatelia však musí dodržiavať zdravotné protokoly stanovené vládou

„Department of Tourism“ navyše vydáva horolezcom povolenie k výstupom na jednotlivé hory Himalájí. Nové pravidlá však stanovujú, aby záujemcovia o výstup na najvyššie vrcholy, vrátane Mount Everestu mali horolezecké skúsenosti.

Povolenie na zdolanie najvyššej hory sveta, ktoré nepálska vláda vydáva, je novo podmienené nutnosťou mať zdolaný aspoň jeden vrchol v Nepále, vyšší ako 6 500 metrov. Žiadatelia tiež musia doložiť doklad o dobrom zdravotnom stave a fyzickej kondícii.

Po novom je povinný tiež sprievod trénovaným horským vodcom. Ministerstvo cestovného ruchu začalo od polovice marca 2021 vydávať povolenia pre horolezecké expedície pre jarnú sezónu.

Zdroje: Fulmaya Travel, welcomenepal.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá