Dovolenka zo dňa na deň? Týchto 5 krokov ťa zachráni

  • Spontánne výlety prinášajú tie najlepšie zážitky. Chcete si to vyskúšať?
  • Nemusíte zháňať last-minute letenky a viazať sa na konkrétny čas odchodu, vydajte sa na cestu za dobrodružstvom radšej autom.
  • S trochou šikovnosti a našimi radami vybavíte potrebné veci rýchlo a jednoducho aj tesne pred odchodom alebo dokonca z cesty.
cover-tema-edited-2
AdobeStock
  • Spontánne výlety prinášajú tie najlepšie zážitky. Chcete si to vyskúšať?
  • Nemusíte zháňať last-minute letenky a viazať sa na konkrétny čas odchodu, vydajte sa na cestu za dobrodružstvom radšej autom.
  • S trochou šikovnosti a našimi radami vybavíte potrebné veci rýchlo a jednoducho aj tesne pred odchodom alebo dokonca z cesty.

1. Krok: Mám zbalené všetko dôležité?

Nebaľte jednotlivé kúsky oblečenia zvlášť, premýšľajte nad celými outfitmi. Nemusíte strácať čas analyzovaním, čo si oblečiete ku každému tričku. Navyše budete vedieť, že máte presne to, čo potrebujete. Vyberajte si také outfity, ktoré sa dajú navzájom kombinovať – džínsy, jednofarebné tričká, neutrálny sveter. Ak cestujete s deťmi, nenechajte ich baliť sa samy.

Akurát zabijete čas tým, že ich budete musieť vybaľovať a baliť odznova. Je tiež dobré mať svoj cestovateľský ruksak, v ktorom máte niektoré veci zbalené celoročne. Napríklad fľaštičky s kozmetikou, baterku, základné lieky a podobne. A keďže nebudete mať čas na check list, spravili sme jeden za vás:

Uistite sa, že máte:  

  1. doklady a peniaze;
  2. pyžamo;
  3. spodnú bielizeň;
  4. aspoň dva kompletné outfity;
  5. teplé a nepremokavé oblečenie, aj keď cestujete do slnečných krajín;
  6. kozmetiku (ideálne v malých baleniach);
  7. lieky;
  8. potrebnú elektroniku vrátane nabíjačiek;
  9. cestovný adaptér do zásuvky – nie všade majú rovnaké ako u nás;
  10. plavky (vždy sa ich oplatí mať, niekedy sa okúpete aj na Islande);
  11. foťák či kameru, aby ste si svoje zážitky mohli zaznamenať.

2. Krok: Ako budem platiť?

Ak cestujete niekam, kde sa neplatí eurom a na zamenenie peňazí nezostáva čas, máte niekoľko možností. Ideálne je mať peniaze na účte. Vo väčšine, najmä západných, krajín zaplatíte kartou takmer všade. Je ale dobré mať pri sebe aj malú hotovosť. Cudziu menu si môžete vybrať priamo v destinácii z bankomatu. Skúste nájsť taký, ktorý patrí pod materskú spoločnosť vašej banky. Inak takmer určite zaplatíte poplatok za výber zo zahraničia. Pokiaľ vlastníte kreditnú platobnú kartu, vezmite si ju so sebou.

Pri platbách v obchodoch je kreditka výhodnejšia ako debetná karta. Peniaze z nej ale nevyberajte, vyšlo by vás to draho. Počas cestovania vo väčšej skupinke sa položky ako benzín väčšinou platia z jedného účtu. Pred dovolenkou narýchlo nezostáva čas na dohadovanie sa, kto čo zaplatí. Stiahnite si pred cestou aplikáciu Splittr. Môžete do nej zapisovať, koľko kto za čo zaplatil a  ona výdavky automaticky rozpočíta medzi celú skupinu. Podobnými aplikáciami sú aj Tipulator či Splitwise.

Pred cestou autom nezabudnite: havarijné a cestovné poistenie či asistenčné služby teraz vybavíte za pár minút online na webe Onlie. Poistiť sa môžete hoci len na pár týždňov alebo niekoľko mesiacov.

 

3. Krok: Je pripravené aj moje auto?

Prvou vecou, na ktorú by ste mali myslieť, je povinné a havarijné poistenie. Ak cestujete za hranice, skontrolujte si platnosť zelenej karty, ktorá je potvrdením o platnosti PZP v zahraničí. Online poisťovne ako Onlia umožňujú uzavrieť poistenie alebo akékoľvek iné doplnkové služby online alebo cez telefón, a to aj v deň dovolenky, bez nutnosti vypĺňania haldy papierov na pobočke. Aby ste sa vyhli zbytočnej pokute, je dobré, keď si skontrolujete aj platnosť diaľničnej známky. Pokiaľ ste zistili, že už nie je platná, na eznamka.sk si ju môžete rýchlo zakúpiť online.

4. Krok: Viem čo chcem vidieť?

Ak máte na cestách prístup k internetu, výborným pomocníkom je stránka freetour.com. Nájdete tam ponuku výletov, prehliadok a atrakcií v rôznych európskych mestách. Niektoré sa objednávajú dva dni dopredu, iné si ale dokážete zarezervovať aj minútu pred začiatkom. Druhou možnosťou je stiahnuť si aplikáciu Tripit. Tá za vás vytvorí celý plán cesty.

Z emailov stiahne informácie o vašich rezervovaných aktivitách či ubytovaní a spracuje odporúčaný itinerár. V aplikácii TimeOut si môžete nielen prečítať užitočné odporúčania od ostatných cestovateľov, ale ponúka tiež zoznam najpopulárnejších koncertov a festivalov. Navyše, rovno si cez ňu viete vstupenky či miesto v reštaurácii rezervovať. Aby ste sa v meste netúlali, stiahnite si do mobilu mapu. Prehľadná je napríklad aplikácia Citymapper.

5. Krok: Kde budem spať?

Pri cestovaní na poslednú chvíľu musíte byť flexibilní. Je jasné, že nezoženiete izbu s výhľadom na more v päťhviezdičkovom rezorte. Mnohé lacnejšie študentské ubytovne a hostely majú voľné miesta aj bez rezervácie, treba sa len spýtať. Ak ale nechcete takto riskovať, so zháňaním ubytovania v deň príchodu vám pomôžu stránky ako lastminute.com, laterooms.com či aplikácia Hoteltonight. Web sectretescapes.com ponúka hotely za omnoho nižšie ceny, ako sú inzerované v iných ponukách. Niekedy aj o 60 %.

Myslite teda na:

  • batožinu;
  • financie;
  • zabezpečenie auta na cesty;
  • trasu a miesta, ktoré chcete vidieť;
  • ubytovanie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá